Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Únosce z garáže mohl dívce slíbit hledání příbuzné, verzi prověřuje policie

  20:09aktualizováno  20:09
Vyšetřování únosu a věznění dvou dětí z Litoměřicka v ústecké garáži pokračuje. A to i přesto, že pachatel Zdeněk H. sedí ve vazbě a k činu se přiznal. Objevují se nové stopy a informace. Policie pracuje i s verzí, že se minimálně s unesenou Janou neviděl Zdeněk H. poprvé.

Policie odvádí muže obviněného v souvislosti s pohřešováním dětí z Litoměřicka od Okresního soudu v Ústí nad Labem, který rozhodl o uvalení vazby (10. září 2016). | foto: Ondřej BičištěiDNES.cz

„Dívka chtěla najít a poznat svou příbuznou, o níž věděla jen to, že žije v Moldávii. Rodiče jí tento nápad vzhledem k věku vymlouvali,“ řekl redakci MF DNES důvěryhodný zdroj, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Podle něj našla Jana pochopení u zamilovaného o tři roky staršího Daniela, který byl ochotný hledat její příbuznou s ní (o vztahu obou dětí a jejich náhlém zmizení jsme psali zde).

Fotogalerie

„Pomoc i peníze na cestu do Moldávie dětem slíbil Zdeněk H. S hledáním nezletilcům ve skutečnosti pomáhat nechtěl, jen zneužil jejich důvěru k tomu, aby je unesl a uvěznil,“ tvrdí zdroj.

Tento scénář by mohl být vysvětlením, jak se Zdeňku H. podařilo snadno, byť se zbraní v ruce, 28. srpna u řeky oba teenagery spoutat, držet na břehu a pak je odvézt do garáže na Střekově, kde byli zavření deset dnů.

„Kriminalisté u nás byli ve středu. Chtěli vědět, zda je něco nového, jak syn všechno zvládá, co je ve škole. Oni i často volají, ale o něčem takovém se nezmínili. Jsem přesvědčená, že Daniel únosce neznal,“ řekla ve čtvrtek MF DNES chlapcova matka.

Policie odmítá vyšetřování komentovat

Jak dodala, syn už chodí do školy a na praxi, kde má spoustu kamarádů, na něž se těšil. Stres po únosu prý zvládá dobře. „Láska už vyprchala, ale s Janičkou jsou kamarádi. Říkal mi, že o víkendu za ní pojede, protože si potřebují popovídat,“ dodala matka.

Policisté odmítli nový směr vyšetřování komentovat. „Vzhledem k tomu, že postup policie prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, nemůžeme podávat žádné informace a k případu se jakkoli vyjadřovat,“ sdělila krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Jedním z důvodů, proč inspekce únos vyšetřuje, je fakt, že rodiče Daniela z dopisu, který mu únosce povolil napsat, sami vyluštili šifry. Podle nich našli už 6. září garáž na Střekově, kterou Zdeněk H. pro unesené děti předem připravil.

Policie sice ten večer na zavolání rodičů přijela, ale nijak nezasáhla. To se stalo až o den později, kdy byli Jana a Daniel vysvobozeni a vráceni rodičům.

Sledovací útvar o úkrytu údajně věděl

„Je to pochopitelné. Sledovací útvar o jejich úkrytu už věděl, ale inkriminovaného 6. září si policisté nebyli stoprocentně jisti, zda tam nebezpečný únosce s dětmi není,“ vysvětluje zdroj.

„Kvůli jejich bezpečí nezasáhli hned, ale až druhý den, kdy měli jistotu, že s nimi v garáži není. Pachatele zatkli v Kostomlatech krátce po vysvobození dětí z úkrytu,“ pokračuje zdroj.

Policie už podle něj také věděla, že únoscem je šestatřicetiletý Zdeněk H., který byl na přelomu let 2003 a 2004 za pokus o únos dvou holčiček z Českolipska odsouzený na osm a půl roku vězení (psali jsme o tom zde).

Za dobré chování si odseděl jen čtyři roky a čtyři měsíce. „Navíc mohl být ozbrojený, protože terezínskému starostovi a několika zdejším lidem vyhrožoval, že je zastřelí,“ přiblížil důvěryhodný zdroj.

Starosta Terezína Daniel Trapani jeho slova potvrzuje. „Byl u nás zaměstnaný dva měsíce na veřejně prospěšných pracích. Vyhrožoval zabitím několika lidem i mně. Já jsem to nezaslechl, ale policii to řeklo několik svědků,“ uvedl Trapani.

Násilník je obviněný z omezení osobní svobody, vydírání, ohrožování výchovy dítěte a šíření pornografie, za což mu až 8 let vězení (blíže o tom zde).

Záběry garáže na Střekově, v níž únosce děti z Litoměřicka věznil:
Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Najdete na iDNES.cz