Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Únosce z garáže mohl dívce slíbit hledání příbuzné, verzi prověřuje policie

  20:09aktualizováno  20:09
Vyšetřování únosu a věznění dvou dětí z Litoměřicka v ústecké garáži pokračuje. A to i přesto, že pachatel Zdeněk H. sedí ve vazbě a k činu se přiznal. Objevují se nové stopy a informace. Policie pracuje i s verzí, že se minimálně s unesenou Janou neviděl Zdeněk H. poprvé.

Policie odvádí muže obviněného v souvislosti s pohřešováním dětí z Litoměřicka od Okresního soudu v Ústí nad Labem, který rozhodl o uvalení vazby (10. září 2016). | foto: Ondřej BičištěiDNES.cz

„Dívka chtěla najít a poznat svou příbuznou, o níž věděla jen to, že žije v Moldávii. Rodiče jí tento nápad vzhledem k věku vymlouvali,“ řekl redakci MF DNES důvěryhodný zdroj, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Podle něj našla Jana pochopení u zamilovaného o tři roky staršího Daniela, který byl ochotný hledat její příbuznou s ní (o vztahu obou dětí a jejich náhlém zmizení jsme psali zde).

Fotogalerie

„Pomoc i peníze na cestu do Moldávie dětem slíbil Zdeněk H. S hledáním nezletilcům ve skutečnosti pomáhat nechtěl, jen zneužil jejich důvěru k tomu, aby je unesl a uvěznil,“ tvrdí zdroj.

Tento scénář by mohl být vysvětlením, jak se Zdeňku H. podařilo snadno, byť se zbraní v ruce, 28. srpna u řeky oba teenagery spoutat, držet na břehu a pak je odvézt do garáže na Střekově, kde byli zavření deset dnů.

„Kriminalisté u nás byli ve středu. Chtěli vědět, zda je něco nového, jak syn všechno zvládá, co je ve škole. Oni i často volají, ale o něčem takovém se nezmínili. Jsem přesvědčená, že Daniel únosce neznal,“ řekla ve čtvrtek MF DNES chlapcova matka.

Policie odmítá vyšetřování komentovat

Jak dodala, syn už chodí do školy a na praxi, kde má spoustu kamarádů, na něž se těšil. Stres po únosu prý zvládá dobře. „Láska už vyprchala, ale s Janičkou jsou kamarádi. Říkal mi, že o víkendu za ní pojede, protože si potřebují popovídat,“ dodala matka.

Policisté odmítli nový směr vyšetřování komentovat. „Vzhledem k tomu, že postup policie prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, nemůžeme podávat žádné informace a k případu se jakkoli vyjadřovat,“ sdělila krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Jedním z důvodů, proč inspekce únos vyšetřuje, je fakt, že rodiče Daniela z dopisu, který mu únosce povolil napsat, sami vyluštili šifry. Podle nich našli už 6. září garáž na Střekově, kterou Zdeněk H. pro unesené děti předem připravil.

Policie sice ten večer na zavolání rodičů přijela, ale nijak nezasáhla. To se stalo až o den později, kdy byli Jana a Daniel vysvobozeni a vráceni rodičům.

Sledovací útvar o úkrytu údajně věděl

„Je to pochopitelné. Sledovací útvar o jejich úkrytu už věděl, ale inkriminovaného 6. září si policisté nebyli stoprocentně jisti, zda tam nebezpečný únosce s dětmi není,“ vysvětluje zdroj.

„Kvůli jejich bezpečí nezasáhli hned, ale až druhý den, kdy měli jistotu, že s nimi v garáži není. Pachatele zatkli v Kostomlatech krátce po vysvobození dětí z úkrytu,“ pokračuje zdroj.

Policie už podle něj také věděla, že únoscem je šestatřicetiletý Zdeněk H., který byl na přelomu let 2003 a 2004 za pokus o únos dvou holčiček z Českolipska odsouzený na osm a půl roku vězení (psali jsme o tom zde).

Za dobré chování si odseděl jen čtyři roky a čtyři měsíce. „Navíc mohl být ozbrojený, protože terezínskému starostovi a několika zdejším lidem vyhrožoval, že je zastřelí,“ přiblížil důvěryhodný zdroj.

Starosta Terezína Daniel Trapani jeho slova potvrzuje. „Byl u nás zaměstnaný dva měsíce na veřejně prospěšných pracích. Vyhrožoval zabitím několika lidem i mně. Já jsem to nezaslechl, ale policii to řeklo několik svědků,“ uvedl Trapani.

Násilník je obviněný z omezení osobní svobody, vydírání, ohrožování výchovy dítěte a šíření pornografie, za což mu až 8 let vězení (blíže o tom zde).

Záběry garáže na Střekově, v níž únosce děti z Litoměřicka věznil:

Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Najdete na iDNES.cz