Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V přesunutém kostele v Mostě se utrhl kus stropu, statika ale drží

  8:02aktualizováno  8:02
Nejistotu, ale především velké obavy vzbudil pád části žebra z klenby v přesunutém děkanském kostele v Mostě. Kvůli obavě, zda není poškozená statika památky, byl dokonce zrušený jeden adventní koncert. Prohlídka odborníků ale přinesla dobrou zprávu - kostel jako celek je v pořádku.

Vnitřek přesunutého mosteckého kostela. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Poškozený je opravdu jen strop a jenom na jednom místě. „Bála jsem se, jestli se to náhodou nehnulo celé. Prohlídka ale ukázala, že k pádu části klenebního žebra došlo jen vinou zvýšené vlhkosti a působením soli,“ popsala situaci kastelánka Ludmila Klimplová.

Fotogalerie

Po zrušení adventního koncertu se všechny další akce v kostele Nanebevzetí Panny Marie i u něj mohou uskutečnit podle plánu.

Gospelový koncert teď v pondělí sice nebude, ale to nemá nic společného se stavem památky. „Koncert odvolali sami organizátoři a bude v náhradním termínu,“ sdělila Klimplová.

V kostele tak proběhnou všechny adventní a vánoční akce, ekumenická bohoslužba na Štědrý den i varhanní koncert 26. prosince. A ohroženy nejsou ani velké akce v roce 2017.

Hluk z produkcí může stavbě ublížit

„Budeme slavit 500 let od založení kostela v červnu, další akce proběhne v srpnu u příležitosti svátku Nanebevzetí Panny Marie a počítáme i s Mosteckou slavností v září,“ ujistila Klimplová.

Vzhledem k ochraně památky by podle odborníků bylo vhodné, aby stavbě neškodily třeba vibrace z nadměrného hluku. To je ale možné zajistit posunutím hudebních pódií či jiným nasměrováním zvuku, konání akcí ohrožené není.

Kostel stál původně ve starém Mostě. Při bourání historického města kvůli těžbě hnědého uhlí byl v roce 1975 jako nejcennější památka přesunutý o 841 metrů.

Jednalo se o nejtěžší přepravovaný objekt po kolejích, zapsaný do Guinnessovy knihy rekordů. Nyní bude dokonce na poštovních známkách (více o tom zde).

Děkanský kostel je unikátní nejenom středověkou architekturou, ale také svými krovy. Důmyslné konstrukci střechy ze 16. století se totiž nevyrovná žádná stavba ve střední Evropě (psali jsme o tom zde).Témata: Most, Ústecký kraj

Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Najdete na iDNES.cz