Jednání soudu v kauze havárie v Unipetrolu zdržují průtahy kvůli posudku

  13:59aktualizováno  13:59
Zádrhel postihl hlavní líčení v případu havárie v litvínovském areálu společnosti Unipetrol z roku 2015. Trestní senát mosteckého soudu musel už dvakrát odložit projednání znaleckého posudku vypracovaného třemi odborníky z Českého vysokého učení technického.

Známý pražský advokát Tomáš Sokol (zleva) zastupuje obžalované Jana Doskočila a Václava Macala. | foto: Monika Gordíková, MF DNES

Nejprve se jednání zadrhlo v červnu kvůli absenci obhájce obžalovaných, jenž si spletl termín jednání, a nyní kvůli rozhodnutí děkana ČVUT, jemuž se nelíbilo, že by za trojici odborníků měl před soudem hovořit jen jeden z nich.

V červnu dorazili na jednání k mosteckému soudu všichni tři pracovníci strojní fakulty, kteří jsou pod znaleckým posudkem podepsaní. 

Tehdy ovšem nepřišel advokát dvou obžalovaných Tomáš Sokol. Místo do Mostu zamířil za jinou záležitostí do Brna. Soudkyně Bohumila Huňáčková se s ním telefonicky spojila, Sokol se omluvil za nedorozumění a požádal o odročení. Huňáčková proto jednání ukončila, aniž by kohokoli vyslechla.

Trojice mužů z ČVUT se s ní v soudní síni dohodla, že vzhledem ke svým časovým možnostem zplnomocní jednoho, který za všechny vystoupí v dalším termínu. Toho soud předvolal na dnešek.

Posudek se ovšem opět nepodařilo projednat. Předvolaný znalec se senátu omluvil, že děkan fakulty požaduje, aby soud vyslechl i jeho dva kolegy, protože každý z nich se specializoval na svou konkrétní část posudku.

Fotogalerie

„Běžné je, že když podává nějaký ústav znalecký posudek, na kterém pracuje více lidí, určí jednoho, který je pak zastupuje. Pan děkan je však proti,“ sdělila soudkyně Huňáčková, jež požadavku vyhověla a bude tedy pracovníky ČVUT předvolávat znovu.

Hlavní líčení, při kterém hrozí dvěma zaměstnancům chemičky až osm let za obecné ohrožení z nedbalosti, bude pokračovat ve čtvrtek výslechem znalce obhajoby. 

V jednací síni bude pro možnost přímé konfrontace přítomný i již vyslechnutý znalec Pavel Danihelka. Ten už dříve vypověděl, že chybovali zaměstnanci i chemička.

Podle policie a státního zástupce pracovníci Unipetrolu pochybili, když 13. srpna 2015 nezajistili včas spuštění parních a vodních clon, aby snížili koncentraci unikajícího propylenu na etylenové jednotce, kde v onen den nakonec nastaly výbuchy a následně propukl rozsáhlý požár. Podle žalobce by tak celou událost zmírnili.

Další líčení ve čtvrtek a potom až v lednu

Obžalovaní zaměstnanci Jan Doskočil a Václav Macal vinu odmítají. Hájí se, že postupovali správně, protože únik byl mimo dosah clon. Zároveň by podle nich po jejich spuštění mohl kvůli generaci statické elektřiny nastat výbuch v době, kdy se v závodě nacházela spousta pracovníků. 

V chemičce Doskočil i Macal pracují stále, Unipetrol za nimi stojí.

Podle znalce Danihelky clony spustit jednoznačně měli s tím, že výbuch by kvůli generaci statické elektřiny nenastal, protože nemohlo dojít k takovému nahromadění náboje. 

Zároveň podotkl, že se zaměstnanci ocitli v náročné situaci. Danihelka vypověděl, že v podniku byla v daný den špatná komunikace a že Unipetrol zaostával v bezpečnosti, která byla podle něj na úrovni roku 1983.

Po plánovaném čtvrtečním jednání chce soudkyně pokračovat v hlavním líčení až v lednu příštího roku, kdy by tedy měli znovu vystoupit znalci z ČVUT. „To by mohl padnout i rozsudek,“ odhadla Huňáčková.

Archivní video z havárie v litvínovské chemičce: 


Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Zloděj chtěl drobné na rohlíky. Kasičku s penězi pro psí útulek vysál brčkem

Zloděje zachytila bezpečnostní kamera v obchodním domě, když kradl ze sbírky a...

Soud v Teplicích poslal na půl roku do vězení muže, který ukradl pár stokorun. Horší než výše škody je to, koho okradl....

Další z rubriky

Mrtvá žena nalezená v Teplicích byla zavražděna, pachatel zatím uniká

Ilustrační snímek

Kriminalisté stále pátrají po pachateli, jehož obětí se v Teplicích stala mladá prostitutka. Její tělo nalezl ve středu...

Chodec našel v Teplicích mrtvou ženu, podle policie zemřela cizí vinou

Ilustrační snímek

Mrtvolu ženy nalezl ráno náhodný chodec v Nákladní ulici v Teplicích. Podle prvotních výsledků vyšetřování žena zemřela...

Měli jen pár fragmentů, restaurátoři i tak dílo v Charvatcích obnovili

Restaurátor Jiří Brodský ukazuje obnovené fresky.

Unikátní ornamentální freska a spolu s ní i hřbitovní kaple sv. Prokopa v Charvatcích na Litoměřicku se probudila k...

Najdete na iDNES.cz