Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

  14:05aktualizováno  14:05
U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku napadli rodinu, spoutali tři děti, dvě nezletilé dívky byly znásilněny. Vrah Miroslav Benák se po činu zastřelil. Před soudem čelí jeho komplic Jaroslav Topinka obžalobě pro trestný čin zbavení osobní svobody.

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Před soudem čelí Benákův komplic, čtyřiapadesátiletý Jaroslav Topinka obžalobě pro trestný čin zbavení osobní svobody. Znalci uvedli, že událost zřejmě doživotně poznamená obě dívky.

Tragédie se stala začátkem ledna ve Střížovicích. Dospělý syn seděl se svou matkou a otčímem v pokoji, když do domu vtrhli okolo 22:00 dva maskovaní muži. Vyběhl proti nim pes, kterého Benák zastřelil. 

Pak se muži podle svědka ptali na peníze, údajný dluh ve výši sedm nebo osm milionů korun, pro které si měl přijít nějaký podnikatel. Poté přivedli z pokoje v patře obě dívky a všech pět členů rodiny útočníci spoutali. 

Fotogalerie

S uvazováním ručníků a pásek údajně Benákovi pomáhal Topinka, jemuž hrozí až 16 let vězení. „Otčím se choval zprvu arogantně, odporoval, ale pak si také lehl,“ uvedl svědek.

Snažím se zapomenout, říká

Topinka před soudem přiznal, že se podílel na svazování dětí. S Benákem domluvil obchod, kdy od něj měl za hlídání a svazování dětí dostat peníze.

Zatímco děti zůstaly v pokoji, muže a ženu vynesli pachatelé do patra. Topinka údajně poté objekt opustil. Rodiče vrah ubil. 

„Nedokážu říci, kdy odešel (Topinka), bylo jen slyšet vrzání schodů. Poté jsem dostal ránu do zátylku a pak už si pamatuji jen, jak mě Benák a holky rozvazovali,“ uvedl muž, jenž po útoku běžel pro pomoc k sousedovi, snažil se oživovat matku a nakonec skončil skoro na měsíc na psychiatrii.

„Kdybych tam nebyl, spáchal bych sebevraždu, pro mě tím tehdy skončil celý život,“ prohlásil s tím, že se nyní snaží na celou věc zapomenout.

S jednou z jeho sester měl Benák pohlavní styk, druhou přinutil k orálnímu sexu, vše se odehrálo zřejmě v době, kdy byl jejich bratr omráčen. „Já si to nepamatuji, řekli mi to až potom,“ podotkl. 

Drama zcela změnilo dětem život

Benák poté, co děti rozvázal, podle svědka pil pivo a hrál si s pistolí, pak řekl, že udělal chybu, které lituje a že se zastřelí, což udělal. Syn se podle svých slov domníval, že rodiče jsou v té době ještě naživu.

Událost dramaticky změnila život všech tří dětí. Děvčata žijí odděleně, jejich bratr se musí starat sám o sebe. Mladší z dívek, které bylo v době spáchání trestného činu devět let, trpí posttraumatickou stresovou poruchou, u druhé, tehdy čtrnáctileté, se stejná porucha může podle znalců ještě rozvinout.

Stresující zážitky mohou podle znalců negativně ovlivnit vývoj osobnosti. „V psychické oblasti došlo k újmě na zdraví, kterou lze hodnotit jako středně těžkou, nicméně se může prohloubit,“ řekl u soudu znalec při popisu stavu starší dívky. V péči lékařů je mladší dívka. 

Podle znalců nelze jednoznačně odlišit vliv jednotlivých události. „Přepadení neznámou osobou, znásilnění, vražda rodičů, každý z těchto zážitků může způsobit závažnou poruchu,“ upozornil znalec.

Při výpovědi poškozeného Topinka pokyvoval hlavou, výpověď znalců nekomentoval. Hlavní líčení bude pokračovat ve středu.

Obžalovaný Jaroslav Topinka u prvního soudního líčení:  


Autor:

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Matce z Ústí odebrali děti, protože úřady nekomunikují, říká ombudsmanka

Garáž v ulici Králova výšina v Ústí nad Labem, v níž  bydlela matka s dětmi.

Ombudsmanka Anna Šabatová se zabývala případem matky, která v žila se svými dětmi v garáži v Ústí nad Labem a po...

Nevítám spojení s KSČM, ale nejsem radikální, říká šéf ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza, volební lídr ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza je předsedou regionálního sdružení ODS Ústeckého kraje. Do politiky vstoupil v roce 2006 jako zastupitel,...

Najdete na iDNES.cz