Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ke svobodě pomohla únosci dětí přímluva šéfa věznice, pro byl i žalobce

  15:39aktualizováno  15:39
Jen na pár řádcích se soud před lety vypořádal s vysvětlením, proč už po půlce trestu propustil podmíněně na svobodu Zdeňka H., který je nyní stíhaný kvůli věznění dvou dětí z Litoměřicka. Podle zjištění MF DNES se tehdy za něj přimluvil i ředitel věznice. Zdeněk H. byl ve vězení za pokus o únos dvou holčiček.

Policie odvádí muže obviněného v souvislosti s pohřešováním dětí z Litoměřicka od Okresního soudu v Ústí nad Labem, který rozhodl o uvalení vazby (10. září 2016). | foto: Ondřej BičištěiDNES.cz

„Předseda senátu na základě provedeného dokazování zjistil, že odsouzený splňuje všechny zákonné podmínky trestního zákona pro podmíněné propuštění z výkonu trestu,“ zní klíčová pasáž v odůvodnění, které má MF DNES k dispozici (usnesení zde).

Fotogalerie

Zdeněk H. kvůli pokusu o únos dvou holčiček z Českolipska na přelomu let 2003 a 2004 dostal osm a půl roku, za mřížemi ale strávil jen čtyři roky a čtyři měsíce (psali jsme o tom zde).

Vzhledem k tomu, že soud při propuštění odkázal jen na zákon, lze dovodit pouze to, že Zdeněk H. svým chováním a plněním povinností vězně prokázal polepšení a že bude vést řádný život.

O své nápravě přesvědčil i státního zástupce

Více soud propuštění Zdeňka H. nevysvětlil, neuvedl ani příklady jeho polepšeného chování za mřížemi. Podle právníků není takto krátké rozhodnutí ničím zvláštním, soudy mohou obdobným způsobem postupovat.

„Soud se může dotázat státního zástupce a odsouzeného, zda žádají o podrobné písemné zdůvodnění rozhodnutí. Když řeknou, že ne, nic se zdůvodňovat nemusí,“ vysvětlil právník Narcis Tomášek.

MF DNES se přes opakované snahy nepodařilo zastihnout soudkyni, která v květnu 2008 únosce pustila na svobodu.

„Soud zkoumá, zda jsou splněné zákonné požadavky pro podmíněné propuštění. Jiné okolnosti pro to nejsou důvodem,“ podotkl jen Michal Dvořák, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 4, jenž o propuštění rozhodl.

Zdeněk H. podle odůvodnění přesvědčil o své nápravě i státního zástupce, protože s jeho propuštěním souhlasil. Únosci na svobodu také pomohla přímluva ředitele věznice na Pankráci, kde si tehdy trest odpykával.

Ředitel už ve vězeňství nepůsobí

„Vzhledem k tomu, že se ředitel připojil k žádosti odsouzeného,“ lze o tom číst zmínku v rozhodnutí o propuštění. Ředitelem byl tehdy Jaroslav Gruber, jenž věznici vedl šestnáct let. Dnes už ve vězeňství nepůsobí.

Ještě v roce 2008 Gruber sám odešel. Podle neoficiálních informací kvůli ostudě, média popisovala jeho údajné řízení pod vlivem alkoholu. „Nezastírám, že pan náměstek míval problém s pitím,“ řekl k tomu tehdejší ředitel vězeňské služby Luděk Kula.

Přestože se podle pražského soudu Zdeněk H. ve vězení polepšil, dnes je obviněný za obdobný čin. Policie ho stíhá jen rok poté, co mu uplynula sedmiletá zkušební lhůta. Zda tedy nebylo podmíněné propuštění chybou, nechtěl pražský soud hodnotit.

„Soud nemůže jakkoli komentovat trestní stíhání kohokoli v jiné trestní věci, nadto za situace, kdy toto stíhání není dosud ukončeno,“ poznamenal mluvčí soudu Dvořák.

Pachatele policie nyní obvinila za to, že unesl a věznil šestnáctiletého chlapce a třináctiletou dívku deset dní v garáži na ústeckém Střekově (blíže o tom zde). Policie Zdeňka H. stíhá za omezení osobní svobody, vydírání, ohrožování výchovy dítěte a šíření pornografie. Za to mu hrozí až osm let let vězení.

Autor:


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Najdete na iDNES.cz