Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ke svobodě pomohla únosci dětí přímluva šéfa věznice, pro byl i žalobce

  15:39aktualizováno  15:39
Jen na pár řádcích se soud před lety vypořádal s vysvětlením, proč už po půlce trestu propustil podmíněně na svobodu Zdeňka H., který je nyní stíhaný kvůli věznění dvou dětí z Litoměřicka. Podle zjištění MF DNES se tehdy za něj přimluvil i ředitel věznice. Zdeněk H. byl ve vězení za pokus o únos dvou holčiček.

Policie odvádí muže obviněného v souvislosti s pohřešováním dětí z Litoměřicka od Okresního soudu v Ústí nad Labem, který rozhodl o uvalení vazby (10. září 2016). | foto: Ondřej BičištěiDNES.cz

„Předseda senátu na základě provedeného dokazování zjistil, že odsouzený splňuje všechny zákonné podmínky trestního zákona pro podmíněné propuštění z výkonu trestu,“ zní klíčová pasáž v odůvodnění, které má MF DNES k dispozici (usnesení zde).

Fotogalerie

Zdeněk H. kvůli pokusu o únos dvou holčiček z Českolipska na přelomu let 2003 a 2004 dostal osm a půl roku, za mřížemi ale strávil jen čtyři roky a čtyři měsíce (psali jsme o tom zde).

Vzhledem k tomu, že soud při propuštění odkázal jen na zákon, lze dovodit pouze to, že Zdeněk H. svým chováním a plněním povinností vězně prokázal polepšení a že bude vést řádný život.

O své nápravě přesvědčil i státního zástupce

Více soud propuštění Zdeňka H. nevysvětlil, neuvedl ani příklady jeho polepšeného chování za mřížemi. Podle právníků není takto krátké rozhodnutí ničím zvláštním, soudy mohou obdobným způsobem postupovat.

„Soud se může dotázat státního zástupce a odsouzeného, zda žádají o podrobné písemné zdůvodnění rozhodnutí. Když řeknou, že ne, nic se zdůvodňovat nemusí,“ vysvětlil právník Narcis Tomášek.

MF DNES se přes opakované snahy nepodařilo zastihnout soudkyni, která v květnu 2008 únosce pustila na svobodu.

„Soud zkoumá, zda jsou splněné zákonné požadavky pro podmíněné propuštění. Jiné okolnosti pro to nejsou důvodem,“ podotkl jen Michal Dvořák, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 4, jenž o propuštění rozhodl.

Zdeněk H. podle odůvodnění přesvědčil o své nápravě i státního zástupce, protože s jeho propuštěním souhlasil. Únosci na svobodu také pomohla přímluva ředitele věznice na Pankráci, kde si tehdy trest odpykával.

Ředitel už ve vězeňství nepůsobí

„Vzhledem k tomu, že se ředitel připojil k žádosti odsouzeného,“ lze o tom číst zmínku v rozhodnutí o propuštění. Ředitelem byl tehdy Jaroslav Gruber, jenž věznici vedl šestnáct let. Dnes už ve vězeňství nepůsobí.

Ještě v roce 2008 Gruber sám odešel. Podle neoficiálních informací kvůli ostudě, média popisovala jeho údajné řízení pod vlivem alkoholu. „Nezastírám, že pan náměstek míval problém s pitím,“ řekl k tomu tehdejší ředitel vězeňské služby Luděk Kula.

Přestože se podle pražského soudu Zdeněk H. ve vězení polepšil, dnes je obviněný za obdobný čin. Policie ho stíhá jen rok poté, co mu uplynula sedmiletá zkušební lhůta. Zda tedy nebylo podmíněné propuštění chybou, nechtěl pražský soud hodnotit.

„Soud nemůže jakkoli komentovat trestní stíhání kohokoli v jiné trestní věci, nadto za situace, kdy toto stíhání není dosud ukončeno,“ poznamenal mluvčí soudu Dvořák.

Pachatele policie nyní obvinila za to, že unesl a věznil šestnáctiletého chlapce a třináctiletou dívku deset dní v garáži na ústeckém Střekově (blíže o tom zde). Policie Zdeňka H. stíhá za omezení osobní svobody, vydírání, ohrožování výchovy dítěte a šíření pornografie. Za to mu hrozí až osm let let vězení.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz