Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový ústecký primátor z ANO byl před revolucí radním obvodu za KSČ

  18:10aktualizováno  18:10
Budoucí primátor Ústí nad Labem, Josef Zikmund z ANO, se ve volbách objevil jako nová tvář. Žádným zelenáčem v komunální politice ale není. Za komunistického režimu působil v 80. letech na okresním národním výboru a ve vedení obvodního národního výboru (obvodní radnice) na Severní Terase.

Josef Zikmund není v komunální politice žádný zajíc. Před revolucí byl zastupitelem okresního národního výboru a radním obvodního národního výboru na Severní Terase. Do KSČ vstoupil v roce 1985. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„V ONV jsem byl zastupitelem, další volební období jsem byl na Severní Terase členem rady,“ potvrzuje Zikmund.

V té době pracoval jako vedoucí výpočetního střediska Severočeské plynárenské.

„Navrhli mě, abych tam jako mladý člověk šel. Přiznám se ale, že jsem se o politiku moc nezajímal. Nicméně byl jsem toho účasten a sledoval jsem, jakým způsobem se takové město řídí,“ přibližuje Zikmund.

Do KSČ podle svých slov vstoupil v roce 1985. Odešel hned po revoluci a stáhl se i z politiky.

„Byl to slušný člověk. Jinak si z té doby ale nic nepamatuji,“ říká krajský zastupitel KSČM Petr Brázda, který byl v druhé půli 80. let na Severní Terase předsedou národního výboru.

Z kolektivu nevybočoval, vzpomíná Čelišová

Výraznější stopu Zikmund nezanechal ani v paměti exposlankyně KSČM Květoslavy Čelišové, která byla před revolucí místopředsedkyní obvodního národního výboru Severní Terasy.

Fotogalerie

„Znám ho jako solidního člověka, který pracoval pro obvod. Pamatuji si ho jako součást kolektivu, nijak z něj nevybočoval,“ líčí Čelišová.

Obvodní zastupitelstvo, tehdy plénum, v té době mělo 98 zastupitelů (dnes jich má 15). Obvod přitom neměl moc pravomocí, organizoval především společenský život na sídlišti.

„Politika se tam moc nedělala. Byli jsme jako mravenečkové. Severní Terasa byla považována za noclehárnu, kam lidé jezdili z práce jen přespat. My jsme měli za úkol jim zpříjemňovat život,“ tvrdí Čelišová.

Na druhou stranu pod obvod v té době spadal stavební úřad, který organizoval i provoz obchodů a spravoval množství bytů.

„Bylo to o tom, že jsme společně jako tým vypracovávali nějaká řešení, a ta se pak schvalovala v radě,“ říká Zikmund. Dodává ale, že sám za žádným významným projektem tehdejší radnice nestojí.

Se sektorovým centrem jsme nemohli nic dělat, tvrdí Zikmund

Právě na sklonku 80. let, kdy Zikmund jako radní Severní Terasy působil, v obvodu začala stavba sektorového centra. To nakonec zůstalo nedokončené a stalo se nechvalně proslulým mementem (o sektorovém centru zde).

Mandáty v Ústí

ANO - 12

PRO! Ústí - 8

ČSSD - 5

KSČM - 5

ODS - 3

UFO - 2

TOP 09 - 2

podrobné výsledky zde

Podle Zikmunda však obvod do stavby nijak zasáhnout nemohl. „Byli jsme se tam jen jednou podívat, byl tam jeden mistr a tři učedníci. Nemohli nic dělat, protože na to nebyly peníze,“ popisuje Zikmund.

Po listopadu 1989 Zikmund pracoval v Severočeské plynárenské jako personální ředitel, nyní je v důchodu. Do komunální politiky se letos vrátil jako volební lídr hnutí ANO 2011.

Poté, co ANO ve městě vyhrálo volby a vytvořilo koalici s hnutím PRO! Ústí, shodli se na něm představitelé obou hnutí jako na novém primátorovi. Nová koalice má v 37členném zastupitelstvu 20 hlasů, takže ji ostatní strany nemají šanci přehlasovat.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz