Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie v případu únosu dětí nepochybila, uzavřela inspekce vyšetřování

  9:59aktualizováno  9:59
Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila prověřování postupu policie při pátrání po dvojici unesených dětí z Litoměřicka, které pachatel držel v garáži na ústeckém Střekově. Na liknavý postup poIicistů si stěžovali rodiče unesených dětí. Inspektoři ale překročení zákona neodhalili a žádného z policistů neobvinili.

Garáž v Ústí nad Labem Střekově je na velmi odlehlém místě. Za hnědými plechovými vraty jsou další dvoje dveře. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Po nalezení dvou unesených dětí z Litoměřicka se na hlavu policie hlavně od jejich rodičů snesla kritika (psali jsme o tom zde).

Kriminalisté totiž třeba neprověřili databázi podezřelých z okolí místa únosu třináctileté dívky a o tři roky staršího chlapce.

Fotogalerie

Místo, kde byly děti držené, si rodiče našli sami a policie se k nim podle jejich tvrzení v jednu chvíli chovala přezíravě.

„Nebylo zjištěno, že by policisté spáchali nějaký trestný čin,“ potvrdila novou informaci mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radka Sandorová.

Inspekce postup policie prověřovala několik týdnů, v čem ale šetření spočívalo a zda kvůli tomu musel někdo z příslušníků na výslech, není jasné.

„Více informací k šetření nebylo uvolněno,“ dodala mluvčí s tím, že spis teď má na stole ředitel krajské policie Jaromír Kníže.

Ačkoliv inspekce nikoho neobvinila, i z jejích dílčích poznatků může ředitel Kníže vůči dotčeným podřízeným vyvodit závěry. „Zatím není důvod přijímat žádná opatření,“ sdělil však MF DNES.

Probíhá ještě vnitřní kontrola

Policejní ředitel ale stále čeká, jak dopadne interní zkoumání postupu policistů v dané věci ze strany odboru vnitřní kontroly. „Až poté bude možné učinit závěr,“ uvedla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Kdy kontroloři dokončí svou práci, se ale zatím nedá určit.

Pokud odbor narazí na pochybení, ředitel rozdá kázeňské tresty. Podle zákona jich může uložit celkem sedm druhů podle toho, jak vážného prohřešku se daný policista dopustil.

Nejmírnější sankcí je písemné napomenutí, dále lze snížit plat o čtvrtinu až na dobu tří měsíců, ředitel může dotyčné i pokutovat nebo jim v krajním případě zakázat vykonávat činnost.

Mladá dvojice z Litoměřicka zmizela 28. srpna, podle policie ji unesl Zdeněk H. Dívku a chlapce držel v ústecké garáži deset dnů. Garáž vybavil jako garsonku, opatřil ji trojitými dveřmi a zesílil strop, aby se ven dostalo co nejméně zvuku (více o tom zde).

Svůj motiv policii nesdělil, ale podle unesených dětí chtěl společnost. Kriminalisté dvojici vysvobodili 7. září a Zdeňka H. za pár hodin zadrželi jinde.

Ke garáži přivedl rodiče dětí dopis, který pachatel dovolil chlapci napsat. Měl tím rodiče ujistit, že jsou oba v pořádku. Chlapci se ale povedlo do psaní ukrýt informaci, kde je Zdeněk H. drží.

Nemohu se k tomu vyjádřit, říká matka

Policie pak na místě hlídkovala už 6. září, ale nic podezřelého nezaznamenala. Podle rodičů přitom vyšetřovatelé na jejich tip, kde by děti mohly být, nereagovali dostatečně.

„Ten dopis policejní experti podle mého nezkontrolovali tak, jak měli,“ zlobila se matka uneseného hocha.

Že policie podle GIBS zákon nepřekročila, nyní žena komentovala zdrženlivě. Musela. „Podepsali jsme papíry o mlčenlivosti, takže se k tomu nemohu vyjádřit,“ vysvětlila.

Pachatel je od 10. září ve vazbě kvůli obavám soudu z možného útěku a pokračování v trestné činnosti. Policie ho obvinila z omezení osobní svobody, vydírání, ohrožování výchovy dítěte a šíření pornografie, za což mu hrozí až osm let vězení.

Kromě toho kriminalisté také prověřují, jestli Zdeněk H. nespáchal trestný čin tím, že si v době držení dětí v garáži ještě také filmoval malou holčičku.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Najdete na iDNES.cz