Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie v případu únosu dětí nepochybila, uzavřela inspekce vyšetřování

  9:59aktualizováno  9:59
Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila prověřování postupu policie při pátrání po dvojici unesených dětí z Litoměřicka, které pachatel držel v garáži na ústeckém Střekově. Na liknavý postup poIicistů si stěžovali rodiče unesených dětí. Inspektoři ale překročení zákona neodhalili a žádného z policistů neobvinili.

Garáž v Ústí nad Labem Střekově je na velmi odlehlém místě. Za hnědými plechovými vraty jsou další dvoje dveře. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Po nalezení dvou unesených dětí z Litoměřicka se na hlavu policie hlavně od jejich rodičů snesla kritika (psali jsme o tom zde).

Kriminalisté totiž třeba neprověřili databázi podezřelých z okolí místa únosu třináctileté dívky a o tři roky staršího chlapce.

Fotogalerie

Místo, kde byly děti držené, si rodiče našli sami a policie se k nim podle jejich tvrzení v jednu chvíli chovala přezíravě.

„Nebylo zjištěno, že by policisté spáchali nějaký trestný čin,“ potvrdila novou informaci mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radka Sandorová.

Inspekce postup policie prověřovala několik týdnů, v čem ale šetření spočívalo a zda kvůli tomu musel někdo z příslušníků na výslech, není jasné.

„Více informací k šetření nebylo uvolněno,“ dodala mluvčí s tím, že spis teď má na stole ředitel krajské policie Jaromír Kníže.

Ačkoliv inspekce nikoho neobvinila, i z jejích dílčích poznatků může ředitel Kníže vůči dotčeným podřízeným vyvodit závěry. „Zatím není důvod přijímat žádná opatření,“ sdělil však MF DNES.

Probíhá ještě vnitřní kontrola

Policejní ředitel ale stále čeká, jak dopadne interní zkoumání postupu policistů v dané věci ze strany odboru vnitřní kontroly. „Až poté bude možné učinit závěr,“ uvedla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Kdy kontroloři dokončí svou práci, se ale zatím nedá určit.

Pokud odbor narazí na pochybení, ředitel rozdá kázeňské tresty. Podle zákona jich může uložit celkem sedm druhů podle toho, jak vážného prohřešku se daný policista dopustil.

Nejmírnější sankcí je písemné napomenutí, dále lze snížit plat o čtvrtinu až na dobu tří měsíců, ředitel může dotyčné i pokutovat nebo jim v krajním případě zakázat vykonávat činnost.

Mladá dvojice z Litoměřicka zmizela 28. srpna, podle policie ji unesl Zdeněk H. Dívku a chlapce držel v ústecké garáži deset dnů. Garáž vybavil jako garsonku, opatřil ji trojitými dveřmi a zesílil strop, aby se ven dostalo co nejméně zvuku (více o tom zde).

Svůj motiv policii nesdělil, ale podle unesených dětí chtěl společnost. Kriminalisté dvojici vysvobodili 7. září a Zdeňka H. za pár hodin zadrželi jinde.

Ke garáži přivedl rodiče dětí dopis, který pachatel dovolil chlapci napsat. Měl tím rodiče ujistit, že jsou oba v pořádku. Chlapci se ale povedlo do psaní ukrýt informaci, kde je Zdeněk H. drží.

Nemohu se k tomu vyjádřit, říká matka

Policie pak na místě hlídkovala už 6. září, ale nic podezřelého nezaznamenala. Podle rodičů přitom vyšetřovatelé na jejich tip, kde by děti mohly být, nereagovali dostatečně.

„Ten dopis policejní experti podle mého nezkontrolovali tak, jak měli,“ zlobila se matka uneseného hocha.

Že policie podle GIBS zákon nepřekročila, nyní žena komentovala zdrženlivě. Musela. „Podepsali jsme papíry o mlčenlivosti, takže se k tomu nemohu vyjádřit,“ vysvětlila.

Pachatel je od 10. září ve vazbě kvůli obavám soudu z možného útěku a pokračování v trestné činnosti. Policie ho obvinila z omezení osobní svobody, vydírání, ohrožování výchovy dítěte a šíření pornografie, za což mu hrozí až osm let vězení.

Kromě toho kriminalisté také prověřují, jestli Zdeněk H. nespáchal trestný čin tím, že si v době držení dětí v garáži ještě také filmoval malou holčičku.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Najdete na iDNES.cz