Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hnutí ANO zrušilo v Ústí svou buňku. Nesouhlasí s pučem

  15:27aktualizováno  15:27
Předsednictvo hnutí ANO v neděli s okamžitou platností zrušilo oblastní organizaci v Ústí nad Labem a členy, kteří společně s opozicí odvolali vedení města v čele s primátorem Josefem Zikmundem, vyzvalo ke složení mandátu v zastupitelstvu.
Ústecké hnutí ANO v neděli zrušilo svou zdejší buňku.

Ústecké hnutí ANO v neděli zrušilo svou zdejší buňku. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Část zastupitelů ANO odvolala ve čtvrtek vedení města složené ze stranických kolegů a koaličního hnutí PRO! Ústí. Hned vzápětí pak s pomocí opozičních stran ČSSD, KSČM a ODS navolila do vedení města své lidi a zástupce hnutí Ústecké fórum občanů (UFO).

„Chápeme to jako ukázkový puč, od kterého se jako vedení ANO důrazně distancujeme. Část zastupitelů za ANO se kvůli svým zájmům spojila s opozicí, což absolutně odmítáme. Absolutně také odmítáme, aby se lidé volení za hnutí ANO takto chovali ke svým koaličním partnerům a hlavně k obyvatelům Ústí nad Labem, kteří věřili, že kmotrovské časy ve městě mohou skončit,“ vysvětlil zrušení oblastní organizace v ostrém prohlášení předseda hnutí ANO Andrej Babiš s tím, že situací ve městě se chce dál osobně zabývat.

Zrušení místní organizace znamená, že ani jeden z jejích 29 členů už v tuto chvíli není členem hnutí. Ti, kteří na radnici vyvolali převrat, nicméně zůstávají v čele města a nehodlají na tom nic měnit.

„Neuvažuji o tom, že bych se vzdala mandátu. Jsem přesvědčena, že mandát jsme dostali od voličů, a chceme ukázat, že si ho zasloužíme,“ sdělila v neděli MF DNES nová primátorka Věra Nechybová. „Když jsme před volbami byli zapisováni na kandidátku, ani jsme členy ANO nebyli, byli jsme nezávislí. Myslím, že náš mandát je stále legální,“ doplnila.

Označení pučisté odmítáme

Ti, kteří předchozí vedení krajského města svrhli, budou podle všeho vládnout podle svého dosavadního scénáře, pouze už nikoli jako členové ANO, ale jako nezařazení kandidáti bez politické příslušnosti.

„Je na takové otázky hodně brzo, ale v tuto chvíli nám nic jiného nezbývá,“ sdělila Nechybová.

Skupina, která dosavadní vládu sesadila, zároveň odmítá, aby byla označována za pučisty.

„Respektujeme krok předsednictva hnutí ANO, rozhodně ale odmítáme to, abychom byli označováni za pučisty. Byli to právě zástupci ANO zastoupení v bývalém vedení města, kteří za zády členské základny vyjednávali společně s PRO! Ústí o jiných koalicích s cílem zbavit se názorových oponentů,“ stojí v nedělním tiskovém prohlášení, pod kterým jsou podepsáni spolu s primátorkou ještě její náměstek Pavel Dufek a radní Renata Zrníková a Yveta Tomková.

Chtěli odstavit oni nás a jednali s opozicí jako první

V prohlášení se dále uvádí, že část ANO kolem Pavla Štěpaře a Martina Maty společně s PRO! Ústí naopak chtěla odstavit je a získat ke spolupráci UFO a ODS.

„Bývalý náměstek Martin Mata a radní Milan Krejčí před několika týdny nabízeli ODS post náměstka primátora, člena rady města a pozici ve vedení obvodu Ústí nad Labem - město. Ani o jednom z těchto kroku neměla členská základna žádné informace, šlo o kroky vedené úzkou skupinou lidí, která měla za cíl zbavit se nepohodlných starostů a těch, kteří se vymezili vůči PRO! Ústí,“ píše se dále v prohlášení.

Zastupitelka ODS Miroslava Lazarová vyjednávání s ANO potvrdila. „Zástupci bývalého vedení města za ANO nám nabízeli koalici části ANO, PRO! Ústí a ODS s tím, že bychom mohli získat post náměstka primátora, člena rady a zástupce ve vedení centrálního městského obvodu,“ řekla agentuře ČTK s tím, že ODS tuto nabídku odmítla.

Pavel Štěpař tvrdí, že žádná oficiální jednání nebyla. „Pokud jde o UFO a ODS, tak nic takového neprobíhalo, alespoň já o tom nic nevím,“ řekl. 

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Najdete na iDNES.cz