Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hnutí ANO zrušilo v Ústí svou buňku. Nesouhlasí s pučem

  15:27aktualizováno  15:27
Předsednictvo hnutí ANO v neděli s okamžitou platností zrušilo oblastní organizaci v Ústí nad Labem a členy, kteří společně s opozicí odvolali vedení města v čele s primátorem Josefem Zikmundem, vyzvalo ke složení mandátu v zastupitelstvu.
Ústecké hnutí ANO v neděli zrušilo svou zdejší buňku.

Ústecké hnutí ANO v neděli zrušilo svou zdejší buňku. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Část zastupitelů ANO odvolala ve čtvrtek vedení města složené ze stranických kolegů a koaličního hnutí PRO! Ústí. Hned vzápětí pak s pomocí opozičních stran ČSSD, KSČM a ODS navolila do vedení města své lidi a zástupce hnutí Ústecké fórum občanů (UFO).

„Chápeme to jako ukázkový puč, od kterého se jako vedení ANO důrazně distancujeme. Část zastupitelů za ANO se kvůli svým zájmům spojila s opozicí, což absolutně odmítáme. Absolutně také odmítáme, aby se lidé volení za hnutí ANO takto chovali ke svým koaličním partnerům a hlavně k obyvatelům Ústí nad Labem, kteří věřili, že kmotrovské časy ve městě mohou skončit,“ vysvětlil zrušení oblastní organizace v ostrém prohlášení předseda hnutí ANO Andrej Babiš s tím, že situací ve městě se chce dál osobně zabývat.

Zrušení místní organizace znamená, že ani jeden z jejích 29 členů už v tuto chvíli není členem hnutí. Ti, kteří na radnici vyvolali převrat, nicméně zůstávají v čele města a nehodlají na tom nic měnit.

„Neuvažuji o tom, že bych se vzdala mandátu. Jsem přesvědčena, že mandát jsme dostali od voličů, a chceme ukázat, že si ho zasloužíme,“ sdělila v neděli MF DNES nová primátorka Věra Nechybová. „Když jsme před volbami byli zapisováni na kandidátku, ani jsme členy ANO nebyli, byli jsme nezávislí. Myslím, že náš mandát je stále legální,“ doplnila.

Označení pučisté odmítáme

Ti, kteří předchozí vedení krajského města svrhli, budou podle všeho vládnout podle svého dosavadního scénáře, pouze už nikoli jako členové ANO, ale jako nezařazení kandidáti bez politické příslušnosti.

„Je na takové otázky hodně brzo, ale v tuto chvíli nám nic jiného nezbývá,“ sdělila Nechybová.

Skupina, která dosavadní vládu sesadila, zároveň odmítá, aby byla označována za pučisty.

„Respektujeme krok předsednictva hnutí ANO, rozhodně ale odmítáme to, abychom byli označováni za pučisty. Byli to právě zástupci ANO zastoupení v bývalém vedení města, kteří za zády členské základny vyjednávali společně s PRO! Ústí o jiných koalicích s cílem zbavit se názorových oponentů,“ stojí v nedělním tiskovém prohlášení, pod kterým jsou podepsáni spolu s primátorkou ještě její náměstek Pavel Dufek a radní Renata Zrníková a Yveta Tomková.

Chtěli odstavit oni nás a jednali s opozicí jako první

V prohlášení se dále uvádí, že část ANO kolem Pavla Štěpaře a Martina Maty společně s PRO! Ústí naopak chtěla odstavit je a získat ke spolupráci UFO a ODS.

„Bývalý náměstek Martin Mata a radní Milan Krejčí před několika týdny nabízeli ODS post náměstka primátora, člena rady města a pozici ve vedení obvodu Ústí nad Labem - město. Ani o jednom z těchto kroku neměla členská základna žádné informace, šlo o kroky vedené úzkou skupinou lidí, která měla za cíl zbavit se nepohodlných starostů a těch, kteří se vymezili vůči PRO! Ústí,“ píše se dále v prohlášení.

Zastupitelka ODS Miroslava Lazarová vyjednávání s ANO potvrdila. „Zástupci bývalého vedení města za ANO nám nabízeli koalici části ANO, PRO! Ústí a ODS s tím, že bychom mohli získat post náměstka primátora, člena rady a zástupce ve vedení centrálního městského obvodu,“ řekla agentuře ČTK s tím, že ODS tuto nabídku odmítla.

Pavel Štěpař tvrdí, že žádná oficiální jednání nebyla. „Pokud jde o UFO a ODS, tak nic takového neprobíhalo, alespoň já o tom nic nevím,“ řekl. 

Autoři: ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Najdete na iDNES.cz