Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podbořany zřídí městskou policii, kvůli uprchlíkům chtějí těžkooděnce

  8:48aktualizováno  8:48
Podbořany po letech váhání zřídí městskou policii. Zatím plán vždy ztroskotal na penězích. Radnice ale nechce, aby strážníci museli řešit případné problémy s uprchlíky z nedalekého tábora v Drahonicích. Kvůli nim žádá po policii speciální pořádkovou jednotku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Strážníci by mohli na pořádek ve městě dohlížet už v příštím roce. O tom, jak velký by sbor byl, a tedy i o výši nákladů na jeho zřízení, chtějí rozhodnout zastupitelé ještě letos. Ve hře jsou celodenní hlídky, ale i ty sloužící v omezené době jen na několik hodin.

„Hledáme variantu, v jakém rozsahu by městská policie fungovala. V úvahu připadají dvě formy. První je plnohodnotná městská policie, kdy by hlídky dohlížely na pořádek nepřetržitě. Další variantou je úspornější model, kdy by strážníci sloužili jen ve vybraných kritických časech a zaměřili by se na vytipovaná místa, kde bývají problémy, jako jsou sídliště, centrum města či okolí škol,“ uvedl místostarosta Karel Honzl.

Rozhodujícím faktorem budou finanční náklady. Nepřetržitá služba by vyžadovala nejméně 10 až 12 strážníků. „Roční náklady na jednoho jsou kolem půl milionu korun. Dalších několik milionů by stálo vybavení strážníků. Finanční analýzu teprve připravujeme, nicméně druhá varianta, užší sbor čtyř až pěti strážníků, se mi jeví vzhledem k nákladům jako reálnější,“ říká Honzl.

O tom, jakou formu bude městská policie mít, rozhodnou nakonec zastupitelé. „Zřídili jsme pracovní skupinu, ve které jsou i někteří zastupitelé. Chystáme se podívat do okolních měst, jak tam městská policie funguje a jaké jsou náklady. Rozhodnutí o zřízení by mělo padnout nejpozději do konce roku,“ potvrdil Honzl.

Hlasy požadující vznik městské policie zesílily kvůli uprchlíkům

Hlasy požadující vznik městské policie ve městě výrazně zesílily v souvislosti s pondělním otevřením záchytného zařízení pro uprchlíky v nedalekých Drahonicích. Bývalá věznice se změnila v utečenecký tábor pro 240 lidí a v pondělí tam policie přemístila prvních 80 mužů z detenčního tábora v Bělé pod Bezdězem (o nastěhování uprchlíků zde).

Podle Honzla to ale důvodem pro zřízení městské policie není. „Úkolem strážníků nebude plnit úlohu policie v souvislosti s imigranty, ale řešit drobnou kriminalitu a přestupky,“ říká Honzl.

Strážníci se podle něj budou věnovat výhradně dodržování obecních vyhlášek, pořádku v ulicích, mají působit i preventivně a lidem dodat větší pocit bezpečí.

Vnější ostrahu areálu v Drahonicích zajišťuje 85 policistů, kteří se střídají ve směnách, dalších 10 jich posílilo obvodní oddělení v Podbořanech. Zařízení funguje v podobném režimu jako bývalá věznice. Běženci nesmí ven, denní program se řídí přesným časovým harmonogramem.

Podbořany požadují, aby byla ve městě navíc zřízena i pořádková jednotka policie. Podle Policie ČR je nyní areál zabezpečen dostatečně. Jiný názor má Jiří Chaloupecký, starosta Lubence, pod který Drahonice spadají. „Budu žádat, aby byl žiletkový drát i na vnějším oplocení, a podporuji i snahu Podbořan,“ uvedl Chaloupecký.

Stěhování uprchlíků do Drahonic:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Najdete na iDNES.cz