Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7 kilometru. | foto: MAFRA

Báňský úřad ruší dobývací prostor Chabařovice, jezero bude přístupné

  • 0
Obvodní báňský úřad ruší dobývací prostor Chabařovice v sousedství Ústí nad Labem, kde se nachází nové jezero Milada. Vzniklo zatopením bývalého uhelného velkolomu, jeho užívání je ale dosud zakázané, protože stát ho dosud formálně vede jako důl. To se má do několika dní změnit.

„Rozhodnutí o zrušení dobývacího prostoru Chabařovice bude vydáno formou veřejné vyhlášky v dubnu,“ uvedl Petr Lenc, ředitel státního podniku Palivový kombinát Ústí, který bývalý důl vlastní.

Zrušení statusu dobývacího prostoru připravuje Obvodní báňský úřad pro Ústecký kraj, který sídlí v Mostě. „Skutečně se blíží okamžik, kdy by mělo být vydáno rozhodnutí,“ potvrdil mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.

Napouštění jezera Milada

Až do okamžiku vydání rozhodnutí má každý účastník správního řízení možnost podat proti zrušení dolu námitky. Zatím ale řízení spěje do finále bez komplikací.

„Proti návrhu na zrušení dobývacího prostoru se nikdo neodvolal ani nevydal záporné stanovisko,“ podotkl ředitel kombinátu Lenc.

Správní řízení už běží několik měsíců a námitky nikdo nepodal ani po místním šetření báňského úřadu z minulého týdne. Ke zrušení dobývacího prostoru jsou splněny všechny tři podmínky - těžba je trvale zastavená, zásoby uhlí jsou odepsány a byla ukončena rekultivace bývalého dolu.

Města už chystají slavnostní otevření

Až se jezero zbaví statusu dobývacího prostoru, mělo by přejít do správy Dobrovolného svazku obcí Jezero Milada, jenž tvoří Ústí, Chabařovice, Trmice, Řehlovice a Modlany. Svazek už připravuje slavnostní zpřístupnění jezera.

„Slavnostní otevření bude v sobotu 30. května,“ uvedl starosta Chabařovic Josef Kusebauch.

Oslavy budou provázet mimo jiné projížďka motorových lodí na jezeře, ukázky práce policejních psovodů či cyklozávody kolem jezera. Součástí otevření by měl být i koncert.

Svazek obcí spolu s palivovým kombinátem připravuje návštěvní řád, který bude do oslav hotový.

„Návrh řádu už byl několikrát projednáván. Až bude hotový, bude zveřejněn na webových stránkách jednotlivých obcí svazku,“ poznamenala starostka Trmic Jana Oubrechtová. Návštěvní řád by měl být také na tabulích rozmístěných na přístupových cestách k jezeru.

Třetí největší v Česku

Jezero Milada je třetím největším jezerem v Česku. Má plochu 252,2 hektaru. Táhne se po délce 3,2 kilometrů, široké je až 700 metrů a maximální hloubku má 25,7 metru.

Své jméno získalo po jednom z hlubinných dolů, který na místě existoval před povrchou těžbou uhlí. Povrchová těžba v uhelném lomu Chabařovice začala v roce 1977, trvala 20 let. Kvůli těžbě padlo několik obcí. Vydolovalo se 61,5 milionů tun uhlí a odtěžilo 256 milionů kubíků zeminy.

Napouštění jámy vodou začalo v červnu 2001, hladina dosáhla požadované výšky v srpnu 2010. Rekultivace vyšly na 5,4 miliardy korun.

Starosta Chabařovic Kusebauch navíc uvedl, že obce kromě návštěvního řádu chystají i další opatření k zajištění bezpečnosti a pořádku. „Připravujeme společný dohled městských policii. Uvidíme, co to přinese,“ sdělil starosta.

Okolní obce se na otevření jezera těší

Oficiální zrušení dolu, po němž bude jezero a jeho okolí přístupné, okolní obce očekávají s nadějí, že se Milada stane hojně využívanou turistickou atrakcí.

„Byl jsem u toho, jak se začalo jezero napouštět, a sledoval jsem to celou dobu. Těšíme se, až se tam lidi budou moci koupat a sportovat,“ říká starosta Chabařovic Kusebauch.

„Já osobně budu využívat možnosti aktivit, které jezero a okolí nabídne. Lidé z okolí se na to docela těší,“ uvedla i starostka Trmic Oubrechtová. V oblasti se počítá s vodními sporty či cyklistikou.

Lidé měli mít možnost využívat jezero a jeho okolí už před dvěma lety, ale mimo jiné sesuvy půdy v okolí břehů a následné sanační práce způsobily zpoždění. Svahy už jsou ale zajištěné, navíc jsou pravidelně monitorovány.