Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

  15:55aktualizováno  15:55
Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si nikdo neobjednal. Některým lidem přišlo na mobil dokonce i několik zpráv a výše stržených peněz se vyšplhala na stovky korun. Odpovědná firma říká, že šlo o technickou chybu a peníze vrátí.

Ilustrační snímek. | foto: Metro.cz

„Tak mi právě přišlo 5 SMS po 80 Kč, že jsem koupil jízdenku MHD v Ústí. Co na tom, že jsem právě ve Švýcarsku,“ napsal například na svém facebookovém profilu Pavel Kosatecký.

Systém SMS Jízdenka provozuje pro dopravní podnik posledních deset let pražská společnost Globdata. 

„Při nasazování nového softwaru došlo k tomu, že se testovací systém napojil nedopatřením do fungujícího systému a odesílal zprávy na čísla z aktivní databáze. Byla to technická chyba, nikoli záměr,“ vysvětlil Tomáš Sazima, mediální zástupce společnosti Globdata. 

Ta systém SMS jízdenek provozuje, například i v Praze, Liberci či Plzni. S podobným problémem se prý setkala poprvé. „Chyba v rozesílání nevyžádaných SMS jízdenek se dotkla jen Ústí nad Labem,“ podotkl Sazima.

Firma problém odhalila za několik minut

Problém odhalila firma během několika minut, přesto systém stihl odeslat testovací SMS jízdenky. Celkový počet těch nevyžádaných ale společnost zjistí až v průběhu tohoto týdne, kdy systém oddělí chybně zaslané SMS jízdenky od reálně objednaných. 

„Významně zasažených čísel, to znamená těch, na něž odešlo přes 20 SMS, je čtrnáct. Na další čísla pak odešly maximálně jednotky zpráv,“ potvrdil zástupce společnosti.

Už během neděle firma dojednávala s mobilními operátory vrácení neoprávněně stržených peněz. „Uživatele zasažené více než 20 SMS zprávami postupně osobně kontaktujeme a nabízíme jim finanční kompenzaci. Zatím se z jejich strany setkáváme s pochopením,“ podotkl Sazima.

„Globdata přijala hned při zjištění chyby opatření, aby se problém už nemohl opakovat. Bereme to i jako poučení do budoucna, aby při dalším testování nebo upgradu systému k něčemu podobnému nedošlo. V současné chvíli se primárně soustředíme na rychlou nápravu,“ uzavřel.

Nepříjemnost řeší i dopravní podnik

Od soboty řeší nepříjemnost s provozovatelem systému a i se svými zákazníky také ústecký dopravní podnik. 

„Lidé se během soboty postupně obraceli na náš dispečink a spousta z nich to řešila i přes naše facebookové stránky. Do konce tohoto týdne by měli všichni postižení zákazníci své peníze dostat zpět. Těm, co mají kredit se opětovně navýší a těm, co mají paušál, nebude částka stržená,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Jana Dvořáková.

Všechny chybně rozeslané zpoplatněné SMS jízdenky byly celodenní za 80 korun nebo zlevněné za 40 korun.

Běžný provoz systému SMS Jízdenka i přes vzniklé potíže fungoval v sobotu standardním způsobem a chyba při testování neměla vliv na platnost skutečně objednaných SMS jízdenek.
Nejčtenější

Tyran z Krupky bude ve vězení o půl roku déle kvůli napadení přítelkyně

Nikolas Bady před ústeckým okresním soudem.

Nikolas Bady známý jako „tyran z Krupky“ si vyslechl další rozsudek. Dvaadvacetiletý násilník, jenž si v současné době...

Muž chtěl zavraždit svého bratrance, odpojil ho od přístrojů, říká obžaloba

JIP anesteziologicko-resuscitační kliniky vinohradské nemocnice.

Krajský soud se bude zabývat neobvyklým případem pokusu o vraždu, kdy František R. podle obžaloby odpojil v ústecké...Vjela autobusu přímo do cesty, pak už byla všude pára, líčili svědci nehodu

Obžalovaná Monika V. u soudu skrývala svou tvář.

Až osmileté vězení hrozí Monice V. za dva roky starou dopravní nehodu autobusu u Klášterce nad Ohří. Obžaloba řidičku...

Podezřelému z vraždy dívky v Doubici přibylo obvinění z šíření pornografie

Obviněný u vazebního soudu v Děčíně.

Kriminalisté rozšířili obvinění Martina Ch., který podle policie loni v září zavraždil v Doubici na Děčínsku...

Sesuv půdy na dálnici D8 stále nemá viníka. Posudky se zcela rozcházejí

Sesuv zavalil stavbu posledního úseku dálnice D8 přes České středohoří v červnu...

Znalecké posudky se liší tak, že není možné říct, jaká byla příčina sesuvu dálnice D8 u Lovosic, konstatovala soudkyně...

Další z rubriky

Policie propustila civilního zaměstnance, který je obviněný z vydírání

Policie propustila civilního zaměstnance, který podle Generální inspekce bezpečnostních sborů vydíral zástupce stavební...

Další města v kraji nabídnou lidem bezplatné zapůjčení kompostérů

Kompostér K 390 pojme až 400 litrů biomasy.

V Ústí nad Labem si mohou občané zadarmo půjčovat kompostéry už řadu let. Nyní se přidají i další města, která nabídnou...

Úředníků neustále přibývá, Ústecký kraj proto přikoupil další budovu

V současnosti má kraj hlavní sídlo v levé části komplexu, teď přikoupil i...

Ústecký kraj si pořídil další budovu pro své úředníky, kterých neustále přibývá. Za 17 milionů korun koupil i s...

Najdete na iDNES.cz