Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zoo v Ústí má novou ředitelku. Nemá zkušenosti, distancuje se šéf komise

  8:23aktualizováno  8:23
Po více než roce provizorního řízení bude mít ústecká zoo novou ředitelku. Od října se jí stane zooložka Marina Vančatová, která se věnuje vědeckému studiu primátů. Vančatovou jmenovala rada města poté, co jí to doporučila výběrová komise. Odborníci v komisi se ale od její volby distancují.

Nová ředitelka ústecké zoo Marina Vančatová se více než dvacet let věnuje studiu primátů. | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

"Od výběrového řízení se distancuji," řekl MF DNES člen komise Přemysl Rabas, který vede zoo ve Dvoře Králové.

"Zažil jsem několik výběrových řízení, ale takové ještě ne," uvedl pak předseda komise David Nejedlo, jenž je šéfem zoologické zahrady v Liberci a prezidentem Unie českých a slovenských zoologických zahrad.

Výběrové řízení

Mezi přihlášenými v konkurzu byli i předchozí ředitelé ústecké zoo  Bořek Voráč či Tomáš Kraus. Přihlásila se i pověřená ředitelka Jana Černá, jež loni v září převzala zoo po odchodu posledního stálého šéfa Václava Poživila. Černá přes odpor Rabase a Nejedla postoupila k ústním pohovorům, ale v den jejich konání kandidaturu stáhla.  Černá je členkou okresního vedení ČSSD, která ve městě vládne. Pokud se nová ředitelka nerozhodne jinak, Černá se vrátí na post ekonomické náměstkyně.

Podle Nejedla s Rabasem neproběhl konkurz v souladu s tím, jak se obvykle ředitelé zoo vybírají. Do výběrového řízení se přihlásilo dvanáct uchazečů, z nichž na základě životopisů postoupilo k pohovorům ke komisi sedm. Do druhého kola pohovorů prošli už jen dva, vedle Vančatové to byl autor přírodopisných dokumentů Jiří Bálek.

"Výsledné pořadí sestavené na základě hodnocení všech členů komise bylo stanoveno první Marina Vančatová a druhý Jiří Bálek," sdělil k výsledkům po druhém kole tiskový referent magistrátu Karel Rouč.

Tady je přitom dle Nejedla největší problém řízení. Pořadí totiž nesestavila komise po společném návrhu, jak bývá zvykem. Naopak se stanovilo na základě návrhů, jež mailem zaslali magistrátu jednotliví členové komise zvlášť.

Nevím, že byla práce komise ukončena, říká její předseda

Nejedlo tak podle svých slov sám jako předseda komise vůbec netušil, že Vančatová vyšla z řízení jako první a že byla práce komise ukončena. Dozvěděl se to až zpětně, kdy ho informoval magistrát.

"Já naprosto nevím, jak bylo pořadí stanoveno. Rád bych věděl, jak kdo hlasoval," poznamenal Nejedlo. Navíc není jasné, kdo pořadí sestavil. Redakci se to přes dotazy na magistrát zjistit nepodařilo, organizaci konkurzu však měla na starosti vedoucí kanceláře primátora Klára Křivská.

Rabas s Nejedlem přitom doporučili jako nejlepšího z uchazečů Jiřího Bálka. Nejedlo tak navíc učinil jen podmínečně, protože jinak navrhoval řízení zrušit a vypsat nové podle přísnějších kritérií.

"Nevím, proč se vůbec sestavovala komise. Přijde mi, že byla zbytečná," dodal k průběhu a výsledku řízení Nejedlo. Váhu výtkám Nejedla s Rabasem dodává to, že jako jediní v komisi zastupovali odborníky.

Oba se řízení zoologických zahrad věnují dlouhá léta, zbytek komise tvořili úředníci magistrátu a radní Josef Macík (ČSSD). Radního Macíka MF DNES s dotazy ohledně průběhu řízení kontaktovala, radní však na otázky nereagoval.

Oslovení politici z rady města, jež jmenovala Vančatovou, uvedli, že o popsaném průběhu řízení nic neví. "Pro mě je směrodatné, že do rady přišel materiál, který vychází z toho, že komise doporučila dva uchazeče a ti se nám představili. Rada pak vybrala," sdělil náměstek primátora Pavel Boček.

"Zoo v Ústí bude dál stagnovat"

Nová ředitelka ústecké zoo

Mgr. Marina Vančatová, PhD., vystudovala obor zoologie - etologie na Permské státní univerzitě v Rusku. Absolvovala v roce 1980, další dva roky pracovala jako odborný pracovník v primatologickém centru Ústavu pro experimentální medicínu a terapii Ruské akademie lékařských věd v Suchumi. V roce 1982 se přestěhovala do tehdejšího Československa, stále se věnuje podrobnému studiu chování a myšlení primátů.

Z hlediska budoucnosti zoo je pak podle Nejedla s Rabasem ještě zásadnějším problémem než samotný průběh konkurzu jeho výsledek. Oba svorně míní, že Vančatová není dobrou volbou. Přiznávají jí kompetence v jejím oboru, což je studium primátů. Současně uvádějí, že osobně proti ní nic nemají. S odkazem na její nulové manažerské zkušenosti a jejímu výkonu v konkurzu však Nejedlo s Rabasem tvrdí, že pro vedení zoo nemá dostatek schopností.

"Tento výsledek způsobí, že zoologická v Ústí bude dál stagnovat," uvedl Rabas. "Nikdy v neprokázala dostatečné předpoklady a nemá zkušenosti, aby zoo v Ústí v její současné situaci vedla," dodal Nejedlo.

Radní Jan Eichler si naopak za jmenováním Vančatové stojí. "Na co jsem se jí ptal nebo ostatní, tak odpovídala velmi dobře, mělo to hlavu a patu. Byla o něco lepší," řekl. Redakce se novou ředitelku snažila od úterý kontaktovat, zooložku však nezastihla.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Jobs Contact
Servisní technik (25.000 - 33.000 Kč)

Jobs Contact
Středočeský kraj, Ústecký kraj, Praha
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz