Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zoo v Ústí má novou ředitelku. Nemá zkušenosti, distancuje se šéf komise

  8:23aktualizováno  8:23
Po více než roce provizorního řízení bude mít ústecká zoo novou ředitelku. Od října se jí stane zooložka Marina Vančatová, která se věnuje vědeckému studiu primátů. Vančatovou jmenovala rada města poté, co jí to doporučila výběrová komise. Odborníci v komisi se ale od její volby distancují.

Nová ředitelka ústecké zoo Marina Vančatová se více než dvacet let věnuje studiu primátů. | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

"Od výběrového řízení se distancuji," řekl MF DNES člen komise Přemysl Rabas, který vede zoo ve Dvoře Králové.

"Zažil jsem několik výběrových řízení, ale takové ještě ne," uvedl pak předseda komise David Nejedlo, jenž je šéfem zoologické zahrady v Liberci a prezidentem Unie českých a slovenských zoologických zahrad.

Výběrové řízení

Mezi přihlášenými v konkurzu byli i předchozí ředitelé ústecké zoo  Bořek Voráč či Tomáš Kraus. Přihlásila se i pověřená ředitelka Jana Černá, jež loni v září převzala zoo po odchodu posledního stálého šéfa Václava Poživila. Černá přes odpor Rabase a Nejedla postoupila k ústním pohovorům, ale v den jejich konání kandidaturu stáhla.  Černá je členkou okresního vedení ČSSD, která ve městě vládne. Pokud se nová ředitelka nerozhodne jinak, Černá se vrátí na post ekonomické náměstkyně.

Podle Nejedla s Rabasem neproběhl konkurz v souladu s tím, jak se obvykle ředitelé zoo vybírají. Do výběrového řízení se přihlásilo dvanáct uchazečů, z nichž na základě životopisů postoupilo k pohovorům ke komisi sedm. Do druhého kola pohovorů prošli už jen dva, vedle Vančatové to byl autor přírodopisných dokumentů Jiří Bálek.

"Výsledné pořadí sestavené na základě hodnocení všech členů komise bylo stanoveno první Marina Vančatová a druhý Jiří Bálek," sdělil k výsledkům po druhém kole tiskový referent magistrátu Karel Rouč.

Tady je přitom dle Nejedla největší problém řízení. Pořadí totiž nesestavila komise po společném návrhu, jak bývá zvykem. Naopak se stanovilo na základě návrhů, jež mailem zaslali magistrátu jednotliví členové komise zvlášť.

Nevím, že byla práce komise ukončena, říká její předseda

Nejedlo tak podle svých slov sám jako předseda komise vůbec netušil, že Vančatová vyšla z řízení jako první a že byla práce komise ukončena. Dozvěděl se to až zpětně, kdy ho informoval magistrát.

"Já naprosto nevím, jak bylo pořadí stanoveno. Rád bych věděl, jak kdo hlasoval," poznamenal Nejedlo. Navíc není jasné, kdo pořadí sestavil. Redakci se to přes dotazy na magistrát zjistit nepodařilo, organizaci konkurzu však měla na starosti vedoucí kanceláře primátora Klára Křivská.

Rabas s Nejedlem přitom doporučili jako nejlepšího z uchazečů Jiřího Bálka. Nejedlo tak navíc učinil jen podmínečně, protože jinak navrhoval řízení zrušit a vypsat nové podle přísnějších kritérií.

"Nevím, proč se vůbec sestavovala komise. Přijde mi, že byla zbytečná," dodal k průběhu a výsledku řízení Nejedlo. Váhu výtkám Nejedla s Rabasem dodává to, že jako jediní v komisi zastupovali odborníky.

Oba se řízení zoologických zahrad věnují dlouhá léta, zbytek komise tvořili úředníci magistrátu a radní Josef Macík (ČSSD). Radního Macíka MF DNES s dotazy ohledně průběhu řízení kontaktovala, radní však na otázky nereagoval.

Oslovení politici z rady města, jež jmenovala Vančatovou, uvedli, že o popsaném průběhu řízení nic neví. "Pro mě je směrodatné, že do rady přišel materiál, který vychází z toho, že komise doporučila dva uchazeče a ti se nám představili. Rada pak vybrala," sdělil náměstek primátora Pavel Boček.

"Zoo v Ústí bude dál stagnovat"

Nová ředitelka ústecké zoo

Mgr. Marina Vančatová, PhD., vystudovala obor zoologie - etologie na Permské státní univerzitě v Rusku. Absolvovala v roce 1980, další dva roky pracovala jako odborný pracovník v primatologickém centru Ústavu pro experimentální medicínu a terapii Ruské akademie lékařských věd v Suchumi. V roce 1982 se přestěhovala do tehdejšího Československa, stále se věnuje podrobnému studiu chování a myšlení primátů.

Z hlediska budoucnosti zoo je pak podle Nejedla s Rabasem ještě zásadnějším problémem než samotný průběh konkurzu jeho výsledek. Oba svorně míní, že Vančatová není dobrou volbou. Přiznávají jí kompetence v jejím oboru, což je studium primátů. Současně uvádějí, že osobně proti ní nic nemají. S odkazem na její nulové manažerské zkušenosti a jejímu výkonu v konkurzu však Nejedlo s Rabasem tvrdí, že pro vedení zoo nemá dostatek schopností.

"Tento výsledek způsobí, že zoologická v Ústí bude dál stagnovat," uvedl Rabas. "Nikdy v neprokázala dostatečné předpoklady a nemá zkušenosti, aby zoo v Ústí v její současné situaci vedla," dodal Nejedlo.

Radní Jan Eichler si naopak za jmenováním Vančatové stojí. "Na co jsem se jí ptal nebo ostatní, tak odpovídala velmi dobře, mělo to hlavu a patu. Byla o něco lepší," řekl. Redakce se novou ředitelku snažila od úterý kontaktovat, zooložku však nezastihla.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz