Ústecká zoo řeší, co s žirafím samcem, který nemůže zůstat u stáda

  17:55aktualizováno  17:55
Dvouletý žirafí samec Enjoy z ústecké zoologické zahrady musí opustit svůj domov. Nemůže totiž zůstat ve stádu, ze kterého sám pochází. Jednou z variant řešení je přesun do jiné zahrady, jenže najít pro něj místo nebude snadné.
Žirafa

Žirafa - Žirafa - ilustrační foto. | foto: Reuters

„V rámci zoo v evropské asociaci zoologických zahrad (EAZA) je kapacita zařízení naplněna a momentálně není možné jeho umístění do jakéhokoliv zařízení. Problémem je i nízká znalost rodokmenu u Enjoye, nikdy by se tak nemohl stát chovným samcem,“ uvedla Petra Padalíková, vedoucí zoologického útvaru ústecké zoo.

Enjoy musí opustit stádo, protože se dostal do věku dospívání, hrozí tak, že by se mohl pářit svou matku nebo ostatními samicemi ve stádu. Tomu se chce ústecká zoo vyhnout, proto zvažuje čtyři možné varianty řešení.

„Může být umístěn v některé zoo mimo EAZA. Ta by ale musela projít stejným schvalovacím procesem, jako certifikované zahrady, abychom si byli jisti, že zvíře jde do adekvátních podmínek,“ popsala Padalíková.

Další možností je kastrace, pak by v Ústí mohl Enjoy zůstat. Jenže chirurgická kastrace je u žiraf značný problém. Rizika spojená s anestézií u takto velkých zvířat jsou vysoká.

„V úvahu ještě připadá, že samci budeme aplikovat antikoncepci. Toto řešení se nám ale v minulosti neosvědčilo a zcela jistě jej zamítneme. Poslední možností je, že Enjoy bude utracen,“ nastínila Padalíková.

Vedení ústecké zahrady se kloní k prvním dvěma variantám, tedy přemístění nebo kastraci. Zatím však nejde odhadnout, kdy a jaké řešení nakonec zoo vybere. „Musíme vyhodnotit všechna rizika operačního zákroku kastrace a především bezpečnost chovatelů,“ uzavřela Padalíková.

Autor:


Nejčtenější

Ředitel gymnázia jde na kobereček. Psal, že zahrabal Zemana do kompostu

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman se bude zpovídat za facebookovou reakci na vulgární výroky prezidenta Miloše...

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....

Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Další z rubriky

Za zbití mladíka u teplické diskotéky policie obvinila dva útočníky

Ilustrační snímek

Až deset let vězení hrozí dvěma mladým útočníkům, kteří 29. září brutálně zbili třicetiletého muže u diskotéky Luna v...

Zoo inovují a trhají rekordy v návštěvnosti. Letos jim ale chybělo seno

Safari camp v ZOO Dvůr Králové

Loni přišlo do šestnácti českých zoo přes šest milionů návštěvníků a letos možná padne rekord. Zároveň se ale...

V regionu není voda drahá, říká šéf Severočeské vodárenské společnosti

Generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Bronislav Špičák

Bronislav Špičák je šestým rokem generálním ředitelem Severočeské vodárenské společnosti. MF DNES s ním hovořila o...

Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost
Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost

„To já svým dětem dělat rozhodně nebudu!" Poznáváte se? Tak se nám na toto téma rozepište v deníčku a 5 z vás odměníme balíčkem Nutrilonu s dalšími dárky podle vlastního výběru.

Najdete na iDNES.cz