Ústečtí sloni.

Ústečtí sloni. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Ústecká zoo potřebuje 200 milionů a stabilní situaci, říká její nový ředitel

  • 0
V průběhu čtyř let čtvrtý ředitel, to je nelichotivá bilance Zoologické zahrady. Nový šéf zoo Roman Končel má nyní v plánu stabilizovat situaci. A zároveň chce dokončit novou expozici tučňáků a pracovat na dalším rozvoji.

Ústecká zoo je podle Končela dlouhodobě podfinancovaná. Jen na základní údržbu a opravy sítí a pavilonů potřebuje kolem 200 milionů korun. O finanční výpomoci hodlá nový ředitel jednat s městem, které je zřizovatelem zahrady.

Končel vedl ústeckou zoo od letošního března jako pověřený ředitel poté, co rezignoval jeho předchůdce Lubomír Moudrý. Ve výběrovém řízení radní Končela jmenovali do funkce k 1. červenci.

„Znám zoo za tu dobu, co jsem tady, podílel jsem se na rozjetých stavbách i dalších věcech. Považoval jsem za férové, abych se toho zhostil a výběrové řízení zkusil,“ prohlásil Končel.

Vedení zoo chce do konce letošního roku dokončit generel, který má napovědět, jak se bude zahrada následující desítky let rozvíjet. Prioritou ale pro Končela je, vyřešit aktuální potíže.

Přestavba zázemí

„V současné době je potřeba zoologickou zahradu stabilizovat. Po stránce stavební, po stránce zvířat, lidí, a teprve pak se pouštět do nějakých dalších velkých plánů,“ poznamenal Končel.

Pro ústeckou zoo je nyní nejdůležitější dokončit zmíněnou expozici tučňáků. Vzniká přestavbou zázemí, kde býval lachtan, který ale uhynul. Vnitřní část je už téměř hotová.

V blízké době zahrada vypíše zakázku na technologie. „Řešíme zakázku a rozložení financí ještě na exteriér,“ upozornil Končel. Ubikaci by rád dokončil ještě v letošním roce.

Zoo tlačí čas, zvířata má získat z Velké Británie pravděpodobně v září. Pokud ještě nebude ubikace dokončena, budou tučňáci dočasně v náhradních prostorech.

Zastaralé jsou i inženýrské sítě

Zoo je podle Končela ve špatném technickém stavu a nutně potřebuje řadu oprav, včetně těch havarijních. Nejde přitom jen o zastaralé pavilony, ale třeba i o inženýrské sítě.

„Ty musíme mít, když chceme dělat nějakou stavbu. Expozice jsou většinou, mimo pavilonu slonů, ze 70. a 80. let, tam to bude potřebovat opravy. V katastrofálním stavu je exotárium, na němž budeme muset pracovat rychle, pokud nechceme, aby nám spadlo na hlavu,“ podotkl šéf zoo.

„Ústecká zoo v 90. letech, kdy si mohla sáhnout na větší dotace, si na ně nesáhla. V současnosti je zmíněných 200 milionů korun za současnými zoologickými zahradami,“ upřesnil Končel.

Klíčový je podle jeho slov nový pavilon, který by sloužil nejpopulárnějším ústeckým zvířatům, tedy orangutanům a slonům. Náklady na jeho vybudování odhaduje na 100 milionů korun.

„Připravujeme projekt na asijský dům. Financování budeme řešit částečně formou nadačního fondu. Ten představíme někdy v říjnu,“ uzavřel nový ředitel.

,