Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Policie vyšetřuje bývalé vedení Krupky kvůli penězům na povodně

  • 3
Policie začala vyšetřovat bývalé vedení Krupky na Teplicku kvůli podezření z podvodu s dotacemi. Radnice si nechala vyplatit státní příspěvky za škody napáchané silnými dešti. Jenže silnice a nádrž, na jejichž opravu město dotaci chtělo, byly poničené už dříve. Navíc ne tolik, jak město v žádosti tvrdilo.

"Vyšetřování se týká bývalého pana starosty, nikoho ze současného vedení. Všichni členové bývalého zastupitelstva byli postupně na policii podat svědectví a současné vedení města poskytuje policii součinnost, dokumenty z archivu, ze stavebního odboru," potvrdil Milan Křivohlavý, který radnici v Krupce mediálně zastupuje.

MF DNES zjistila, že policie vyšetřuje tři ze čtyř žádostí o peníze na škody po deštích v roce 2009. Podle policie byly škody silně nadhodnocené. Třeba o retenční nádrž na zachycení dešťové vody pro sídliště Maršov politici tvrdili, že ji povodeň poničila z 85 procent, což neodpovídalo skutečnosti.

Stejnou 85procentní devastaci politici uvedli i v žádosti o peníze na dvě opravy silnic - Soběchlebskou ulici a Na návsi ve čtvrti Unčín a ulici Rohovou a Rudé armády o kus dál směrem do centra Krupky. I toto poškození bylo podle policie nadsazené.

Radnice peníze dostala a silnici i retenční nádrž nechala opravit. Dělníci položili asfalt a nádrž vyčistili.

Žádost nebyla veřejně projednaná, říká zastupitel

"Podle mě ale práce obsáhly pouhou desetinu toho, co deklarovalo vedení města," míní zastupitel Krupky Pavel Maleček.

On sám byl u výslechu minulý týden. "Trval přes dvě hodiny a šlo o zneužití povodňové dotace," potvrdil Maleček. Víc sdělit odmítl, protože podepsal slib mlčenlivosti.

Tehdejší starosta Milan Puchar žádost o peníze podepsal. "Nebyla veřejně projednaná na zastupitelstvu," poznamenal Maleček.

Puchar je po posledních volbách už jen řadový člen zastupitelstva. Když ho MF DNES v pondělí sháněla, v kanceláři své firmy v Teplicích nebyl a mobil nebral.

Podvodů v Ústeckém kraji policie vyšetřuje víc

Případ z Krupky souvisí s rozsáhlou kauzou zneužití povodňových dotací v Ústeckém kraji.

"Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality obvinili celkem 27 osob v souvislosti s neoprávněným čerpáním dotací na odstranění škod způsobených přívalovými dešti. Pětadvacet obviněných osob působilo či stále působí ve funkcích starostů měst a obcí v Ústeckém kraji," uvedl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

V celé kauze jde o 125 milionů korun. Starostům hrozí za dotační podvod a zneužití pravomoci úřední osoby až dvanáctiletý trest. Kromě nich jsou stíháni i dva lidé z Teplic, kteří sepisovali posudky a rozpočty nákladů na opravy mnohdy neexistujících škod (o vyšetřování zde).

V jiných podobných případech už padly tresty. Třeba Huntířov na Děčínsku musí vrátit dotaci bezmála 5,5 milionu korun a navíc zaplatit stejně vysokou pokutu za podvodné získání dotace na likvidaci povodňových škod z doby, kdy v obci ani nepršelo.

Tehdejší starosta Josef Záruba dostal dvouletou podmínku, na čtyři roky do vězení poslal soud podnikatele Petra Matouška, který zakázku na opravy získal a nadsadil ji, aby byla dražší (rozsudek zde).