Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústecký kraj mění MHD. Teplice přijdou o své karty a slevy mimo město

  11:34aktualizováno  11:34
Hromadnou dopravu v Ústeckém kraji čekají od 1. ledna velké změny. Promění se trasy, číslování linek, pásma i ceny. Lidem v Teplicích navíc přestanou fungovat současné čipové karty. Změny se mnohým cestujícím nelíbí.

Současné čtečky čipových karet u řidičů teplických autobusů a trolejbusů nahradí nové a nynější karty, na kterých mají lidé předplacené jízdné, přestanou 1. ledna fungovat. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Novinka souvisí se snahou vedení kraje proměnit v regionu celý systém dopravy. V budoucnu by ji rádo sjednotilo tak, aby cestující mohl s jednou kartou jet autobusem, přesednout do MHD a také do vlaku. Kvůli tomu se ujal role koordinátora, příští rok některé linky MHD prodlouží, jiné zruší a na meziměstských linkách budou nové tarify.

S novým tarifem se však nechtějí smířit třeba lidé v Jílovém u Děčína. Proti chystané změně tam podepsalo petici přes 400 lidí.

„Například cesta z Jílového do Bynova dnes stojí 10 korun, od ledna to bude 20 korun. Navíc na ni důchodci už nedostanou slevu a budou muset jezdit dráž,“ přiblížila tajemnice jílovské radnice Radka Tomanová.

Místní si stěžují i na to, že linka z Jílového bude končit už na hlavním děčínském nádraží a kdo se bude chtít dostat do školy nebo práce, bude si muset koupit další jízdenku na děčínskou MHD.

Výhody pro seniory a matky s kočárky už jen na území města

„Někomu se může cestování prodražit,“ připustil vedoucí oddělení dopravní obslužnosti krajského úřadu Jakub Jeřábek. Systém ale podle něj bude spravedlivější. „Teď se platí stejně, ať jedete jednu zastávku, nebo několik. Od 1. ledna budou lidé platit podle toho, kolik ujedou. A někdo i ušetří,“ argumentuje Jeřábek.

Jako příklad zmínil Duchcov, kam zajíždí provozovatel teplické MHD Arriva Teplice, jenž si za cestu z Teplic do Duchcova účtuje 20 korun. Podle nového krajského tarifu budou lidé jezdit po Duchcově za 13 korun. Jízda do Teplic ale už podraží na 21 korun. Podobně podraží příměstská MHD i jinde v kraji.

MHD Teplice (Ilustrační snímek)

Od ledna budou mít senioři v Teplicích dopravu zdarma už jen na území města.

Změní se také systém slev. Například senioři starší 70 let měli v Teplicích cestu zdarma, protože jim jízdné proplácel magistrát. V prvním pásmu to platilo i na dosavadních meziměstských linkách teplické MHD do okolních obcí, například do Dubí a Krupky. Na nových „krajských“ meziměstských linkách tepličtí důchodci o tuto výhodu přijdou.

„Od Nového roku budou moci jet zdarma jen na území Teplic. Pokud překročí hranice města, stanou se černými pasažéry,“ potvrdil Jeřábek.

Totéž platí i pro matky s kočárkem, které mají v Teplicích dopravu zdarma také. „Kraj zcela rezignoval na jakékoli úlevy,“ komentoval to dopravní ředitel Arriva Teplice Petr Havlík.

Lidé v Teplicích si musí pořídit nové čipové karty

Od ledna se změní třeba číslování autobusů v okolí Ústí nad Labem. V Teplicích bude jiné i číslování linek ve městě. Teplická MHD bude mít sedm trolejbusových linek 1, 2, 3, 4, 5, 7, 10 a tři autobusové 6, 8 a 9. Bezplatná linka spojující střed města s obchodním centrem Olympia ponese označení 12.

Na Teplicku zároveň začne Ústecký kraj od 1. ledna s přechodem na karty, které v budoucnu mají platit pro městskou i příměstskou dopravu s železnicí. Současné čtečky čipových karet u řidičů teplických autobusů a trolejbusů tak nahradí nové a nynější karty, na kterých mají lidé předplacené jízdné, přestanou 1. ledna fungovat.

Pro cestující to znamená, že si musí pořídit karty nové. Kdy se začnou prodávat, však není jasné. „My uvádíme, že po 1. prosinci,“ říká neurčitě dopravní ředitel Arriva Teplice Havlík.

Problém je v testech, které mají zjistit, zda elektronické zařízení nové čipové karty správně snímá. První testy totiž nebyly příliš uspokojivé. Další proběhnou ve čtvrtek.

Nový systém nedovolí jednoduše převést předplacený kredit nebo čas ze současných karet na nové. Pokud tedy cestujícím na staré kartě zbudou, dopravce jim bude vyplácet hotovost nebo posílat peníze poštou či na účet. „Ale musejí si o to zažádat,“ upozornil Havlík.

Vedoucí oddělení dopravní obslužnosti krajského úřadu Jeřábek dodává, že nové čipové karty si lidé budou moct po Novém roce dobíjet i přímo u řidiče. To však vyvolává obavy ze zdržování provozu.

Nové karty chce vedení kraje během příštího roku rozšířit i do dalších měst na severu Čech. „Předpokládám, že my se připojíme k 1. lednu 2016,“ poznamenal ředitel ústeckého dopravního podniku Radek Chobot.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz