Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústecký kraj mění MHD. Teplice přijdou o své karty a slevy mimo město

  11:34aktualizováno  11:34
Hromadnou dopravu v Ústeckém kraji čekají od 1. ledna velké změny. Promění se trasy, číslování linek, pásma i ceny. Lidem v Teplicích navíc přestanou fungovat současné čipové karty. Změny se mnohým cestujícím nelíbí.

Současné čtečky čipových karet u řidičů teplických autobusů a trolejbusů nahradí nové a nynější karty, na kterých mají lidé předplacené jízdné, přestanou 1. ledna fungovat. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Novinka souvisí se snahou vedení kraje proměnit v regionu celý systém dopravy. V budoucnu by ji rádo sjednotilo tak, aby cestující mohl s jednou kartou jet autobusem, přesednout do MHD a také do vlaku. Kvůli tomu se ujal role koordinátora, příští rok některé linky MHD prodlouží, jiné zruší a na meziměstských linkách budou nové tarify.

S novým tarifem se však nechtějí smířit třeba lidé v Jílovém u Děčína. Proti chystané změně tam podepsalo petici přes 400 lidí.

„Například cesta z Jílového do Bynova dnes stojí 10 korun, od ledna to bude 20 korun. Navíc na ni důchodci už nedostanou slevu a budou muset jezdit dráž,“ přiblížila tajemnice jílovské radnice Radka Tomanová.

Místní si stěžují i na to, že linka z Jílového bude končit už na hlavním děčínském nádraží a kdo se bude chtít dostat do školy nebo práce, bude si muset koupit další jízdenku na děčínskou MHD.

Výhody pro seniory a matky s kočárky už jen na území města

„Někomu se může cestování prodražit,“ připustil vedoucí oddělení dopravní obslužnosti krajského úřadu Jakub Jeřábek. Systém ale podle něj bude spravedlivější. „Teď se platí stejně, ať jedete jednu zastávku, nebo několik. Od 1. ledna budou lidé platit podle toho, kolik ujedou. A někdo i ušetří,“ argumentuje Jeřábek.

Jako příklad zmínil Duchcov, kam zajíždí provozovatel teplické MHD Arriva Teplice, jenž si za cestu z Teplic do Duchcova účtuje 20 korun. Podle nového krajského tarifu budou lidé jezdit po Duchcově za 13 korun. Jízda do Teplic ale už podraží na 21 korun. Podobně podraží příměstská MHD i jinde v kraji.

MHD Teplice (Ilustrační snímek)

Od ledna budou mít senioři v Teplicích dopravu zdarma už jen na území města.

Změní se také systém slev. Například senioři starší 70 let měli v Teplicích cestu zdarma, protože jim jízdné proplácel magistrát. V prvním pásmu to platilo i na dosavadních meziměstských linkách teplické MHD do okolních obcí, například do Dubí a Krupky. Na nových „krajských“ meziměstských linkách tepličtí důchodci o tuto výhodu přijdou.

„Od Nového roku budou moci jet zdarma jen na území Teplic. Pokud překročí hranice města, stanou se černými pasažéry,“ potvrdil Jeřábek.

Totéž platí i pro matky s kočárkem, které mají v Teplicích dopravu zdarma také. „Kraj zcela rezignoval na jakékoli úlevy,“ komentoval to dopravní ředitel Arriva Teplice Petr Havlík.

Lidé v Teplicích si musí pořídit nové čipové karty

Od ledna se změní třeba číslování autobusů v okolí Ústí nad Labem. V Teplicích bude jiné i číslování linek ve městě. Teplická MHD bude mít sedm trolejbusových linek 1, 2, 3, 4, 5, 7, 10 a tři autobusové 6, 8 a 9. Bezplatná linka spojující střed města s obchodním centrem Olympia ponese označení 12.

Na Teplicku zároveň začne Ústecký kraj od 1. ledna s přechodem na karty, které v budoucnu mají platit pro městskou i příměstskou dopravu s železnicí. Současné čtečky čipových karet u řidičů teplických autobusů a trolejbusů tak nahradí nové a nynější karty, na kterých mají lidé předplacené jízdné, přestanou 1. ledna fungovat.

Pro cestující to znamená, že si musí pořídit karty nové. Kdy se začnou prodávat, však není jasné. „My uvádíme, že po 1. prosinci,“ říká neurčitě dopravní ředitel Arriva Teplice Havlík.

Problém je v testech, které mají zjistit, zda elektronické zařízení nové čipové karty správně snímá. První testy totiž nebyly příliš uspokojivé. Další proběhnou ve čtvrtek.

Nový systém nedovolí jednoduše převést předplacený kredit nebo čas ze současných karet na nové. Pokud tedy cestujícím na staré kartě zbudou, dopravce jim bude vyplácet hotovost nebo posílat peníze poštou či na účet. „Ale musejí si o to zažádat,“ upozornil Havlík.

Vedoucí oddělení dopravní obslužnosti krajského úřadu Jeřábek dodává, že nové čipové karty si lidé budou moct po Novém roce dobíjet i přímo u řidiče. To však vyvolává obavy ze zdržování provozu.

Nové karty chce vedení kraje během příštího roku rozšířit i do dalších měst na severu Čech. „Předpokládám, že my se připojíme k 1. lednu 2016,“ poznamenal ředitel ústeckého dopravního podniku Radek Chobot.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz