Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dům kultury od autora Ještědu se změní, Teplice chtějí nový vchod

  10:29aktualizováno  10:29
Teplická radnice hodlá zmodernizovat vchod a vstupní halu domu kultury. Vedení města poukazuje na to, že není v dobrém stavu a že tak trochu připomíná vchod do myší díry. Autorem domu je architekt Karel Hubáček, který navrhl také hotel a vysílač na vrcholu Ještědu.

Podle studie se promění vstupní hala s šatnami, pokladnami a recepcí. | foto: Vizualizace: stavebni-domy.cz

Více než dvacet pět let se do domu kultury v Teplicích vstupovalo z prosklené kolonády. Vedení města to chce změnit a nechalo zpracovat studii, podle níž by byl hlavní vchod z bočního prostranství, kde tryskají fontány. Nové má být i celé foyer.

„Ke změnám nás vedou estetické důvody i snaha po vyšší funkčnosti,“ říká ředitel domu kultury Přemysl Šoba. „Po tolika letech užívání už není řada dvoukřídlých dveří v dobrém stavu. Navíc to trochu vypadá, že tudy vstupujeme do myší díry,“ komentoval Šoba současný potemnělý vchod z prosklené kolonády.

Počítá se, že nový vchod by byl z bočního prostranství.

Počítá se, že nový vchod by byl z bočního prostranství.

Nynější vstup by sice zůstal, ale byl by zhruba poloviční. Hlavní vchod je ve studii z boku budovy směrem k divadlu v místech, kudy se nyní vchází do restaurace Kalinka. Ta by skončila, nahradila by ji kavárna na rohu domu kultury vedle hlavního vchodu.

Změní se také vnitřek a vstupní hala se šatnami, pokladnami a recepcí. Třeba šatna bude po straně místo současné krychle uprostřed haly. „Po vyprodaném koncertu šatna nestíhala a lidé tu stáli fronty,“ vysvětluje Šoba důvod změny.

Cena a start přestavby se teprve upřesní

Kdy přesně by se mohlo s přestavbou začít, není jasné. „To bude věcí už nového zastupitelstva po podzimních komunálních volbách,“ řekl tajemník teplického magistrátu Marek Fujdiak.

Přesná není ani cena. „Vzhledem k tomu, že úpravy by byly větší, musela by se změnit i vzduchotechnika a osvětlení, by rekonstrukce vyšla na miliony korun. Počítáme do deseti milionů,“ sdělil Šoba.

Své navíc mohou říct k úpravám i památkáři. Dům kultury sice není chráněný, ale stojí v památkové zóně. Postaven byl v roce 1986 a jeho autorem je známý a uznávaný architekt Karel Hubáček, který se proslavil zejména stavbou vysílače a hotelu Ještěd.

V dobových recenzích se o současném vchodu ve středu domu píše jako o místě, které jinde v budově být prostě nemůže. Vnější strohost stavby nahrazuje vstupní hala, ve které se vše soustředí, a na ni navazuje koncertní a společenský sál. Už tehdy si ale recenzenti povzdechli, zda architektura nepodlehne touze uživatelů po změně.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Najdete na iDNES.cz