Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Města pochybují o plánu, jak chce ministryně nahradit veřejnou službu

  13:25aktualizováno  13:25
Severočeská města mají pochybnosti o návrhu ministryně práce Ludmily Müllerové, která chce nahradit zrušenou veřejnou službu nezaměstnaných veřejně prospěšnými pracemi na kratší úvazek. Novinka bude podle starostů drahá a zaměstná málo lidí.
Města využívala nezaměstnané na veřejné službě především na úklid. Ilustrační snímek

Města využívala nezaměstnané na veřejné službě především na úklid. Ilustrační snímek | foto: Archiv MF DNES

"Každý dotační titul, který pomůže dát lidem práci, je dobrý. Jak jsem ale pochopil, bude to blíž veřejně prospěšným pracím, kde pomáhali o něco kvalifikovanější lidé," uvedl chomutovský primátor Jan Mareš.

Veřejná služba

Podle statistiky ministerstva práce a sociálních věcí se loni do veřejné služby zapojilo 60 876 lidí. Z nich se dobrovolně přihlásilo 1 723 lidí, naopak 4 000 osob ji odmítlo.

Povinnou veřejnou službu, jež byla podmínkou, aby lidé bez práce dostali sociální dávky, nakonec koncem roku 2012 zakázal Ústavní soud, protože za každou práci má náležet mzda.

Náhradou za veřejnou službu se má stát zkrácený úvazek veřejně prospěšných prací, který se bude proplácet z programu aktivní politiky zaměstnanosti. Na ni má ministerstvo letos vyčleněno asi 5,5 miliardy korun.

Chomutov patřil k největším kritikům toho, že Ústavní soud veřejnou službu vázanou na vyplácení sociálních dávek loni v prosinci zrušil. Magistrát poté chtěl nezaměstnané ve službě udržet alespoň stravenkami, ani to však zákon neumožnil (o pokusu zde).

Náměstek chomutovského primátora Martin Klouda se domnívá, že nynější ministerská novinka nedokáže dřívější vyhovující systém nahradit. "Veřejná služba za méně peněz přivedla k práci víc lidí. Jsem přesvědčený, že dříve či později se k ní musíme vrátit," tvrdí Klouda.

Představitelé Chomutova tvrdí, že se sami nezaměstnaní chodí na sociální odbor ptát, jak to s veřejnou službou bude.

"Mnozí nejsou zvyklí sedět doma. Mohli někam chodit, věděli, že jsou užiteční, byli v nějaké skupině lidí," podotkla vedoucí sociálního odboru Kamila Fajglová.

Novinka bude pro města dražší

Obecná výhrada měst k chystané novince spočívá v tom, že za lidi na veřejně prospěšných pracích musí odvádět pojištění nebo investovat do školení o bezpečnosti práce či různých kurzů. Ve veřejné službě většina těchto nákladů nebyla. Lidé dělali úklid a další práce, na něž nebylo potřeba školení ani náročné vybavení.

Druhý problém je ten, že zatím nikdo neví, jaké podmínky pro zkrácené úvazky veřejně prospěšných prací budou platit. Nejspíš by ale lidé chodili do práce nejvýše na 20 hodin týdně, a kdyby si vydělali do čtyř tisíc měsíčně, dál by byli v evidenci úřadu práce.

Když veřejnou službu organizovala města, zapojilo se do ní v Chomutově asi 400 lidí. V Lounech jich bylo kolem stovky, stejný počet docházel v Děčíně. Největší část vždy pomáhala při úklidu měst. Kvůli tomu dnes lidé radnicím chybí nejvíc.

"Město tím ušetřilo asi půl milionu korun. Pokud ministerstvo najde prostředky, jak tuto službu vynahradit, budeme se snažit pracovníky v co největší míře získat," shrnula přístup Děčína mluvčí tamního magistrátu Markéta Lakomá.

Podobně se k novince staví v Lounech. "Nezaměstnaní pomáhali třeba i ve školách či u neziskových organizací. Nevím, jestli se je podaří nahradit. Ale určitě je lepší nějaká pomoc než žádná," řekla tajemnice radnice Renáta Čapková.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Najdete na iDNES.cz