Herci ústeckého Činoherního studia ve zpracování Maryši. | foto: Činoherní studio Ústí nad Labem

Herci Činoherního studia řeší, zda jít do divadla ovládaného městem

  • 20
Ústí nad Labem postavilo herce Činoherního studia před dilema. Buď nastoupí do nové příspěvkové organizace města, která nahradí dosavadní obecně prospěšnou společnost, nebo skončí. Změna, kterou zastupitelstvo schválilo v noci na úterý, znamená, že magistrát bude mít divadlo pod přímou kontrolou.

"Cílem tohoto kroku je vytvoření podmínek pro zachování slavné tradice ústeckého Činoherního studia, rozvoj této tradiční značky do budoucnosti a zajištění kvalitního činoherního divadla na studiové scéně pro obyvatele a návštěvníky města," tvrdí mluvčí města Romana Macová (rozhodnutí zastupitelstva zde).

Současné Činoherní studio míří k řízenému zániku, nový subjekt je ale prakticky prázdnou schránkou, která nedisponuje herci, repertoárem ani fundusem.

"Nabídne pracovní smlouvu zaměstnancům bývalého divadla a bude jednat o tom, jak přenést představení nové struktury," sdělil radní Pavel Dlouhý z ČSSD.

Otázkou je, jestli budou mít herci stávajícího souboru vůli do nově založeného divadla přejít a zda se městu podaří získat autorská práva na současný repertoár Činoherního studia.

Nový ředitel nové činohry

Rada města na svém čtvrtečním mimořádném zásedání rozhodla, že vypíše konkurz na řádného ředitele nové scény. Než se vybere, řízením nového subjektu je pověřena vedoucí odboru školství a kultury ústeckého magistrátu Jana Müllerová. Současně se počítá s výběrovým řízením na uměleckého šéfa, kterého by měla vybrat komise složená z divadelních odborníků. Rada ve čtvrtek také vypověděla nájemní smlouvu stávajícímu Činoherního studiu v budově na Střekově, výpovědní lhůta je jeden měsíc. Sídlo tam bude mít právě nově založená činohra.

"Zvažujeme všechny možnosti a nemůžeme teď všichni říct, že podepíšeme, nebo nepodepíšeme smlouvu, když nevíme, za jakých podmínek by to bylo," řekla mluvčí souboru Jana Válková.

Největší kritici města patrně budou muset skončit

Rada města v úterý na mimořádném zasedání rozhodla, že jednání s herci o přechodu do nového divadla a převodu autorských práv povede vedoucí odboru školství a kultury na ústeckém magistrátu Jana Müllerová, která se tak stala pověřenou ředitelkou nově založeného divadla.

Jednání by měla rozjet obratem, zatím ale není jisté, jestli město jejím prostřednictvím osloví všechny herce stávajícího souboru.

"Doufám, že dnešním rozhodnutím jsme zachránili značku činoherního studia. Město ji bude skutečně přidělovat tomu, kdo prokáže, že bude dělat čest městu Ústí nad Labem, nikoliv ostudu," naznačil na pondělním zastupitelstvu radní Arno Fišera z ČSSD.

Je velmi pravděpodobné, že do nového divadla město nepočítá se současným šéfem "staré" činohry Vladimírem Čepkem, uměleckým šéfem Filipem Nuckollsem a herci Jaroslavem Haidlerem a Jiřím Maryškem. Právě je radnice nejvíce kritizovala.

Kromě herců nebude ani jednoduché zajistit převod autorských práv k inscenacím, které se poslední roky v Činoherním studiu hrály. Kdo o povolení jejich převodu rozhodne, není jasné.

Ve hře je i možnost postavit nový soubor z absolventů DAMU

"Z logiky věci patří inscenace obecně prospěšné společnosti, takže měl bych to být já jako statutární orgán. Ale ve chvíli kdy proběhne zrušení o. p. s., tak to nejspíš bude člověk, který to bude řešit, třeba například insolvenční správce," míní ředitel stávajícího souboru Vladimír Čepek.

Jisté je, že dokud se nepodaří vytvořit soubor pod hlavičkou nově založené příspěvkové organizace a převést autorská práva k inscenacím, činohra studiové formy se v Ústí hrát nebude. Jak dlouho to může trvat, lze jen odhadovat.

V krajním případě je také možné, pokud se všichni či výrazná většina stávající herecké sestavy odmítne na novém projektu divadla podílet, že město bude muset postavit soubor prakticky na "zelené louce".

"Obnova by byla dlouhodobá a trvá sezonu, sezonu a půl, než se nový repertoár vybuduje," uvažuje ředitel Čepek.

Variantou by bylo, že by do Ústí mohli přejít například absolventi DAMU s několika kusy a pak nazkoušeli nové. "Při extrémním vytížení lze připravit čtyři za půl roku," míní Čepek.

V rámci insolvence obecné prospěšné společnosti se budou muset také vypořádat závazky a dluhy, například únorové výplaty herců. A je otázkou, za kým tyto dluhy půjdou a kdo je bude muset vyrovnat. Nabízí se ředitel Čepek, správní rada či majetek o.p.s.

Herec Jiří Maryško napadl po jednání zastupitelstva, kde se rozhodovalo o budoucnosti Činoherního studia, radního Jana Eichlera:

4. března 2014