Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Herci Činoherního studia řeší, zda jít do divadla ovládaného městem

  18:31aktualizováno  18:31
Ústí nad Labem postavilo herce Činoherního studia před dilema. Buď nastoupí do nové příspěvkové organizace města, která nahradí dosavadní obecně prospěšnou společnost, nebo skončí. Změna, kterou zastupitelstvo schválilo v noci na úterý, znamená, že magistrát bude mít divadlo pod přímou kontrolou.

Herci ústeckého Činoherního studia ve zpracování Maryši. | foto: Činoherní studio Ústí nad Labem

"Cílem tohoto kroku je vytvoření podmínek pro zachování slavné tradice ústeckého Činoherního studia, rozvoj této tradiční značky do budoucnosti a zajištění kvalitního činoherního divadla na studiové scéně pro obyvatele a návštěvníky města," tvrdí mluvčí města Romana Macová (rozhodnutí zastupitelstva zde).

Současné Činoherní studio míří k řízenému zániku, nový subjekt je ale prakticky prázdnou schránkou, která nedisponuje herci, repertoárem ani fundusem.

"Nabídne pracovní smlouvu zaměstnancům bývalého divadla a bude jednat o tom, jak přenést představení nové struktury," sdělil radní Pavel Dlouhý z ČSSD.

Otázkou je, jestli budou mít herci stávajícího souboru vůli do nově založeného divadla přejít a zda se městu podaří získat autorská práva na současný repertoár Činoherního studia.

Nový ředitel nové činohry

Rada města na svém čtvrtečním mimořádném zásedání rozhodla, že vypíše konkurz na řádného ředitele nové scény. Než se vybere, řízením nového subjektu je pověřena vedoucí odboru školství a kultury ústeckého magistrátu Jana Müllerová. Současně se počítá s výběrovým řízením na uměleckého šéfa, kterého by měla vybrat komise složená z divadelních odborníků. Rada ve čtvrtek také vypověděla nájemní smlouvu stávajícímu Činoherního studiu v budově na Střekově, výpovědní lhůta je jeden měsíc. Sídlo tam bude mít právě nově založená činohra.

"Zvažujeme všechny možnosti a nemůžeme teď všichni říct, že podepíšeme, nebo nepodepíšeme smlouvu, když nevíme, za jakých podmínek by to bylo," řekla mluvčí souboru Jana Válková.

Největší kritici města patrně budou muset skončit

Rada města v úterý na mimořádném zasedání rozhodla, že jednání s herci o přechodu do nového divadla a převodu autorských práv povede vedoucí odboru školství a kultury na ústeckém magistrátu Jana Müllerová, která se tak stala pověřenou ředitelkou nově založeného divadla.

Jednání by měla rozjet obratem, zatím ale není jisté, jestli město jejím prostřednictvím osloví všechny herce stávajícího souboru.

"Doufám, že dnešním rozhodnutím jsme zachránili značku činoherního studia. Město ji bude skutečně přidělovat tomu, kdo prokáže, že bude dělat čest městu Ústí nad Labem, nikoliv ostudu," naznačil na pondělním zastupitelstvu radní Arno Fišera z ČSSD.

Je velmi pravděpodobné, že do nového divadla město nepočítá se současným šéfem "staré" činohry Vladimírem Čepkem, uměleckým šéfem Filipem Nuckollsem a herci Jaroslavem Haidlerem a Jiřím Maryškem. Právě je radnice nejvíce kritizovala.

Kromě herců nebude ani jednoduché zajistit převod autorských práv k inscenacím, které se poslední roky v Činoherním studiu hrály. Kdo o povolení jejich převodu rozhodne, není jasné.

Ve hře je i možnost postavit nový soubor z absolventů DAMU

"Z logiky věci patří inscenace obecně prospěšné společnosti, takže měl bych to být já jako statutární orgán. Ale ve chvíli kdy proběhne zrušení o. p. s., tak to nejspíš bude člověk, který to bude řešit, třeba například insolvenční správce," míní ředitel stávajícího souboru Vladimír Čepek.

Jisté je, že dokud se nepodaří vytvořit soubor pod hlavičkou nově založené příspěvkové organizace a převést autorská práva k inscenacím, činohra studiové formy se v Ústí hrát nebude. Jak dlouho to může trvat, lze jen odhadovat.

V krajním případě je také možné, pokud se všichni či výrazná většina stávající herecké sestavy odmítne na novém projektu divadla podílet, že město bude muset postavit soubor prakticky na "zelené louce".

"Obnova by byla dlouhodobá a trvá sezonu, sezonu a půl, než se nový repertoár vybuduje," uvažuje ředitel Čepek.

Variantou by bylo, že by do Ústí mohli přejít například absolventi DAMU s několika kusy a pak nazkoušeli nové. "Při extrémním vytížení lze připravit čtyři za půl roku," míní Čepek.

V rámci insolvence obecné prospěšné společnosti se budou muset také vypořádat závazky a dluhy, například únorové výplaty herců. A je otázkou, za kým tyto dluhy půjdou a kdo je bude muset vyrovnat. Nabízí se ředitel Čepek, správní rada či majetek o.p.s.

Herec Jiří Maryško napadl po jednání zastupitelstva, kde se rozhodovalo o budoucnosti Činoherního studia, radního Jana Eichlera:

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Najdete na iDNES.cz