Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ZMAŘENÉ DOTACE: Moderní korzo za ústeckým nádražím roky zeje prázdnotou

Seriál   20:01aktualizováno  20:01
Živá pasáž s řadou obchodů, lidé v kavárnách, lavičky s výhledem na řeku Labe a čtyři tryskající kašny. Tak mělo už pět let vypadat korzo za ústeckým hlavním nádražím postavené za 170 milionů korun z evropských dotací. Vize se ale skutečností nestala.

Prázdné obchody za hlavním vlakovým nádražím v Ústí nad Labem. | foto: Karel PešekMF DNES

Celá nákupní pasáž je prázdná, nefunguje jediný obchod, před nimi se hromadí jen odpadky (o pasáži jsme psali také zde).

A městu nyní hrozí, že bude muset za nepovedený projekt vracet 150 milionů korun, protože termín hodnocení udržitelnosti projektu končí 20. března.

ROP Severozápad potvrdil, že o potížích ví. „Kontrola projektu probíhá už měsíc, do jeho ukončení jsme povinni zachovat mlčenlivost,“ nechce předjímat výsledek mluvčí dotačního úřadu Pavel Žinčík.

Nájemci se sem nehnali

Obchody se třinácti prodejními kójemi, kašnami, lavičkami či lávkou spojující pěší zónu s přístavištěm, se začaly stavět v roce 2009. Jednalo se o součást druhé etapy revitalizace městského centra a dokončená byla v únoru 2011.

Od té doby je opravený prostor za ústeckým hlavním nádražím prázdný, město čtyřikrát vypisovalo výběrové řízení na nájemce obchodů. Marně. Nájemci se sem nehnali z několika důvodů.

Zmařené dotace

Zpočátku město všechny obchody nabízelo jako celek jednomu zájemci, tak silných partnerů v kraji rozhodně není mnoho. Navíc to byly holé stavby, kde se okamžitě podnikat bez další větších investic nedalo.

Povodně uspíšily opravy

Paradoxně pomohly povodně v roce 2013. Vše se muselo v chystané pasáži za hlavním nádražím v roce 2014 opravit, vyměnit elektroinstalace, rozvody, výtahy. Rekonstrukci za šest milionů naštěstí hradila pojišťovna.

Město současně nechalo budoucí obchody dodělat, aby to nebyly jen holé stavby. A magistrát také rozhodl, že začne pronajímat jednotlivé obchody.

Ani to nepomohlo, první konkrétní nájemce se podařilo zajistit až v posledních měsících. To se vedení města horečným jednáním s dotačním úřadem a oslovováním možných nájemců snaží na poslední chvíli odvrátit hrozbu vracení 150 milionů korun.

Šance na odvrácení hrozby

„Jednáme s ROP Severozápad, on posoudí, zda bude termín udržitelnosti prodloužený, či zda došlo k nějakému pochybení,“ řekla již dříve primátorka Věra Nechybová.

První nájemníky se radnici už podařilo sehnat, 4. dubna se v jednom ze 13 obchodů otevře informační centrum s cyklopointem.

Kromě připojení k internetu zde cyklisté budou mít možnost se vysprchovat, umýt si kolo, dofouknout ho a vypůjčit si základní nářadí pro servis.

V červnu by se v tomto prostoru měla otevřít také prodejna potřeb pro výpočetní techniku, v jednání je i prodejní galerie umění.

„ Podařilo se sehnat i nájemce rychlého občerstvení, kavárny, prostory se pomalu plní,“ řekl Miroslav Harciník, ředitel městských služeb města, které dostaly pronájem na starost.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Dětství měla plné slz, hádek a bití. Teď studuje a uchází se o miss

Lucie Korubová z Lipové u Šluknova

Čtyřiadvacetiletá Lucie Korubová z Lipové u Šluknova, jedna z účastnic soutěže krásy Miss Libereckého kraje, vyrůstala...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Najdete na iDNES.cz