Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ZMAŘENÉ DOTACE: Moderní korzo za ústeckým nádražím roky zeje prázdnotou

Seriál   20:01aktualizováno  20:01
Živá pasáž s řadou obchodů, lidé v kavárnách, lavičky s výhledem na řeku Labe a čtyři tryskající kašny. Tak mělo už pět let vypadat korzo za ústeckým hlavním nádražím postavené za 170 milionů korun z evropských dotací. Vize se ale skutečností nestala.

Prázdné obchody za hlavním vlakovým nádražím v Ústí nad Labem. | foto: Karel PešekMF DNES

Celá nákupní pasáž je prázdná, nefunguje jediný obchod, před nimi se hromadí jen odpadky (o pasáži jsme psali také zde).

A městu nyní hrozí, že bude muset za nepovedený projekt vracet 150 milionů korun, protože termín hodnocení udržitelnosti projektu končí 20. března.

ROP Severozápad potvrdil, že o potížích ví. „Kontrola projektu probíhá už měsíc, do jeho ukončení jsme povinni zachovat mlčenlivost,“ nechce předjímat výsledek mluvčí dotačního úřadu Pavel Žinčík.

Nájemci se sem nehnali

Obchody se třinácti prodejními kójemi, kašnami, lavičkami či lávkou spojující pěší zónu s přístavištěm, se začaly stavět v roce 2009. Jednalo se o součást druhé etapy revitalizace městského centra a dokončená byla v únoru 2011.

Od té doby je opravený prostor za ústeckým hlavním nádražím prázdný, město čtyřikrát vypisovalo výběrové řízení na nájemce obchodů. Marně. Nájemci se sem nehnali z několika důvodů.

Zmařené dotace

Zpočátku město všechny obchody nabízelo jako celek jednomu zájemci, tak silných partnerů v kraji rozhodně není mnoho. Navíc to byly holé stavby, kde se okamžitě podnikat bez další větších investic nedalo.

Povodně uspíšily opravy

Paradoxně pomohly povodně v roce 2013. Vše se muselo v chystané pasáži za hlavním nádražím v roce 2014 opravit, vyměnit elektroinstalace, rozvody, výtahy. Rekonstrukci za šest milionů naštěstí hradila pojišťovna.

Město současně nechalo budoucí obchody dodělat, aby to nebyly jen holé stavby. A magistrát také rozhodl, že začne pronajímat jednotlivé obchody.

Ani to nepomohlo, první konkrétní nájemce se podařilo zajistit až v posledních měsících. To se vedení města horečným jednáním s dotačním úřadem a oslovováním možných nájemců snaží na poslední chvíli odvrátit hrozbu vracení 150 milionů korun.

Šance na odvrácení hrozby

„Jednáme s ROP Severozápad, on posoudí, zda bude termín udržitelnosti prodloužený, či zda došlo k nějakému pochybení,“ řekla již dříve primátorka Věra Nechybová.

První nájemníky se radnici už podařilo sehnat, 4. dubna se v jednom ze 13 obchodů otevře informační centrum s cyklopointem.

Kromě připojení k internetu zde cyklisté budou mít možnost se vysprchovat, umýt si kolo, dofouknout ho a vypůjčit si základní nářadí pro servis.

V červnu by se v tomto prostoru měla otevřít také prodejna potřeb pro výpočetní techniku, v jednání je i prodejní galerie umění.

„ Podařilo se sehnat i nájemce rychlého občerstvení, kavárny, prostory se pomalu plní,“ řekl Miroslav Harciník, ředitel městských služeb města, které dostaly pronájem na starost.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Najdete na iDNES.cz