Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Banda kradla ze skříněk občanky, na úvěry získala iPhony za statisíce

  • 8
Teplická policie dopadla organizovanou skupinu zlodějů a podvodníků ve věku od 17 do 23 let. Kradli občanky ze skříněk sportovců a brali si na ně na úvěr iPhony, které obratem prodávali. Celkem získali přístroje za 350 tisíc, u podvodů jim vypomohla i matka jednoho z nich.

„Celý případ dlouhé série krádeží a podvodů začal v polovině října loňského roku, kdy 20letý muž ukradl z šatní skříňky občanský průkaz spoluhráče ze sportovního klubu. Společně s dalšími dvěma spolupachateli ve věku 20 a 22 let pak objížděli prodejny s mobilními telefony v Ústí nad Labem,“ popisuje policejní mluvčí Daniel Vítek.

O spotřebitelský úvěr na nákup iPhonu a souvisejících datových služeb trojice s ukradenou občankou požádala ve třech prodejnách a v jedné z nich mobil skutečně získala.

„Když viděli, že jim vše vyšlo, okradl 20letý muž o doklady dalšího spoluhráče. Společně s 20letou dívkou pak oslovili 17letého mladíka, který byl podobný poškozenému, a nabídli mu rychlý přivýdělek,“ líčí Vítek.

Mladíka instruovali, co má v prodejně říct a odvezli ho opět do Ústí. Navštívil dvě prodejny, v jedné dostal úvěr na telefon za 13 tisíc korun.

„Podle stejného scénáře pokračovali až do prosince. Zatímco 20letý muž využíval nezamčených skříněk při sportovních akcích a okrádal o doklady další sportovce, další komplic oslovoval známé, kteří byli okradeným podobní,“ uvedl Vítek.

O telefony na úvěr podvodníci žádali kromě Ústí také v Teplicích a většinou byli úspěšní.

Po spoluhráčích okradli návštěvníky haly, rodiče i kamarádku

„Okrádání spoluhráčů pak skončilo a hlavní organizátoři zvolili jiný způsob, jak se k cizím dokladům dostat. Buď sami, nebo s pomocí dalších mladých mužů a 20leté ženy začali vykrádat šatní skříňky v teplické plavecké a sportovní hale. Vybaveni štípacími kleštěmi od poloviny prosince do ledna odstraňovali visací zámky v pánských a dámských šatnách, ze kterých kradli peníze, mobilní telefony, doklady a další cenné věci,“ pokračuje Vítek.

S kradenými doklady opět objížděli prodejny a s pomocí dalších kompliců v nákupech iPhonů v desítkách případů pokračovali.

„Jeden z mladistvých dokonce na popud starších spolupachatelů neváhal o doklady okrást své rodiče. Protože mezi vrstevníky nenašli nikoho podobného, oslovili matku své spolupachatelky, která si pak ve dvou případech zažádala o úvěr na nákup zboží v hodnotě přes šedesát tisíc korun,“ zmínil Vítek.

V dalším případě okradl 20letý muž o občanský průkaz také kamarádku, u které byl na návštěvě.

„Celkem si organizovaná skupina z prodejen odnesla iPhony v hodnotě kolem 350 tisíc korun, které následně prodávali do bazarů nebo přes internetové inzertní servery. O další úvěry na nákup telefonů v hodnotě kolem 150 tisíc korun se pachatelé pokusili bez úspěchu. Buď jim nebyla půjčka poskytnuta úvěrovou společností, nebo měli podezření prodavači kvůli neshodě mezi žadatelem o peníze a fotkou na předložených dokladech,“ poznamenal Vítek.

Policie obvinila deset lidí

Kriminalisté byli skupině na stopě od ledna. Zatím zajistili mobily v hodnotě kolem 170 tisíc, po dalších pátrají. „V rozsáhlém případu již bylo zahájeno trestní stíhání deseti osob,“ řekll Vítek.

Jako čelny této organizované skupiny policie nestíhá jen matku, která se dopustila úvěrového podvodu, a 22letého muže, jenž se podílel na jediném podvodu. Hrozí jim tak jen nižší trest dva roky vězení.

„Až osmileté tresty odnětí svobody hrozí třem mužům ve věku od 20 do 23 let, kteří byli obviněni z trestných činů úvěrového podvodu, krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Stejný trest hrozí 20leté ženě a 22letému muži, kteří byli obviněni ze zločinu úvěrového podvodu,“ vypočítává Vítek.

Dvěma sedmnáctiletým podezřelým, obviněným z úvěrového podvodu a u jednoho navíc i z krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, hrozí jako mladistvým poloviční trest, tedy maximálně čtyři roky vězení.

Dalšímu 17letému, který se v jednom případě podílel na vloupání do šatní skříňky a je tak podezřelý z krádeže, hrozí s ohledem na věk roční vězení.

„Vzhledem k tomu, že se všichni obvinění pod tíhou důkazů k protiprávnímu jednání doznali, s kriminalisty spolupracovali a nejsou dány vazební důvody, jejich vyšetřování probíhá na svobodě,“ dodal Vítek.