Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Banda kradla ze skříněk občanky, na úvěry získala iPhony za statisíce

  13:12aktualizováno  13:12
Teplická policie dopadla organizovanou skupinu zlodějů a podvodníků ve věku od 17 do 23 let. Kradli občanky ze skříněk sportovců a brali si na ně na úvěr iPhony, které obratem prodávali. Celkem získali přístroje za 350 tisíc, u podvodů jim vypomohla i matka jednoho z nich.

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

„Celý případ dlouhé série krádeží a podvodů začal v polovině října loňského roku, kdy 20letý muž ukradl z šatní skříňky občanský průkaz spoluhráče ze sportovního klubu. Společně s dalšími dvěma spolupachateli ve věku 20 a 22 let pak objížděli prodejny s mobilními telefony v Ústí nad Labem,“ popisuje policejní mluvčí Daniel Vítek.

O spotřebitelský úvěr na nákup iPhonu a souvisejících datových služeb trojice s ukradenou občankou požádala ve třech prodejnách a v jedné z nich mobil skutečně získala.

„Když viděli, že jim vše vyšlo, okradl 20letý muž o doklady dalšího spoluhráče. Společně s 20letou dívkou pak oslovili 17letého mladíka, který byl podobný poškozenému, a nabídli mu rychlý přivýdělek,“ líčí Vítek.

Mladíka instruovali, co má v prodejně říct a odvezli ho opět do Ústí. Navštívil dvě prodejny, v jedné dostal úvěr na telefon za 13 tisíc korun.

„Podle stejného scénáře pokračovali až do prosince. Zatímco 20letý muž využíval nezamčených skříněk při sportovních akcích a okrádal o doklady další sportovce, další komplic oslovoval známé, kteří byli okradeným podobní,“ uvedl Vítek.

O telefony na úvěr podvodníci žádali kromě Ústí také v Teplicích a většinou byli úspěšní.

Po spoluhráčích okradli návštěvníky haly, rodiče i kamarádku

„Okrádání spoluhráčů pak skončilo a hlavní organizátoři zvolili jiný způsob, jak se k cizím dokladům dostat. Buď sami, nebo s pomocí dalších mladých mužů a 20leté ženy začali vykrádat šatní skříňky v teplické plavecké a sportovní hale. Vybaveni štípacími kleštěmi od poloviny prosince do ledna odstraňovali visací zámky v pánských a dámských šatnách, ze kterých kradli peníze, mobilní telefony, doklady a další cenné věci,“ pokračuje Vítek.

S kradenými doklady opět objížděli prodejny a s pomocí dalších kompliců v nákupech iPhonů v desítkách případů pokračovali.

„Jeden z mladistvých dokonce na popud starších spolupachatelů neváhal o doklady okrást své rodiče. Protože mezi vrstevníky nenašli nikoho podobného, oslovili matku své spolupachatelky, která si pak ve dvou případech zažádala o úvěr na nákup zboží v hodnotě přes šedesát tisíc korun,“ zmínil Vítek.

V dalším případě okradl 20letý muž o občanský průkaz také kamarádku, u které byl na návštěvě.

„Celkem si organizovaná skupina z prodejen odnesla iPhony v hodnotě kolem 350 tisíc korun, které následně prodávali do bazarů nebo přes internetové inzertní servery. O další úvěry na nákup telefonů v hodnotě kolem 150 tisíc korun se pachatelé pokusili bez úspěchu. Buď jim nebyla půjčka poskytnuta úvěrovou společností, nebo měli podezření prodavači kvůli neshodě mezi žadatelem o peníze a fotkou na předložených dokladech,“ poznamenal Vítek.

Policie obvinila deset lidí

Kriminalisté byli skupině na stopě od ledna. Zatím zajistili mobily v hodnotě kolem 170 tisíc, po dalších pátrají. „V rozsáhlém případu již bylo zahájeno trestní stíhání deseti osob,“ řekll Vítek.

Jako čelny této organizované skupiny policie nestíhá jen matku, která se dopustila úvěrového podvodu, a 22letého muže, jenž se podílel na jediném podvodu. Hrozí jim tak jen nižší trest dva roky vězení.

„Až osmileté tresty odnětí svobody hrozí třem mužům ve věku od 20 do 23 let, kteří byli obviněni z trestných činů úvěrového podvodu, krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Stejný trest hrozí 20leté ženě a 22letému muži, kteří byli obviněni ze zločinu úvěrového podvodu,“ vypočítává Vítek.

Dvěma sedmnáctiletým podezřelým, obviněným z úvěrového podvodu a u jednoho navíc i z krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, hrozí jako mladistvým poloviční trest, tedy maximálně čtyři roky vězení.

Dalšímu 17letému, který se v jednom případě podílel na vloupání do šatní skříňky a je tak podezřelý z krádeže, hrozí s ohledem na věk roční vězení.

„Vzhledem k tomu, že se všichni obvinění pod tíhou důkazů k protiprávnímu jednání doznali, s kriminalisty spolupracovali a nejsou dány vazební důvody, jejich vyšetřování probíhá na svobodě,“ dodal Vítek.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Najdete na iDNES.cz