Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zloději kovů drancují lyžařský areál v Telnici, škody jdou do statisíců

  11:15aktualizováno  11:15
Mizerná zima, krádeže už během lyžařské sezony a definitivní rána v létě. To, co zažívají správci areálu v Zadní Telnici na Ústecku, je opravdu silný příběh. Nedávno kdosi ukradl a poničil šachty k zasněžovacím strojům. Zloději letos způsobili škody už za 200 tisíc korun.

V lyžařském areálu zloději letos způsobili škody za 200 tisíc. Na snímku lanovka v Telnici. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"To, co si zloději kovů dovolují, v historii telnického areálu nepamatuji. Kdy už někdo konečně postihne sběrny, které vykupují evidentně odcizené materiály?" zlobí se šéf areálu Jindřich Holinger. "Vždyť i laik musí poznat, že v nich někdo odevzdává jako šrot takřka nové ukradené vodovodní ventily," je naštvaný.

Začalo to už na začátku roku. Zimní sezona se opozdila, mrznout začalo až v lednu. Tehdy kvůli příznivé předpovědi pracovníci střediska roznesli po sjezdovce na Cvičné louce přívodní kabely ke sněžným dělům. "Připravili jsme je a do rána byly pryč," popisuje Holinger. Aby se mohlo začít se zasněžováním, bylo zapotřebí koupit 160 metrů kabelu.

Zloději ukradli i 40 metrů kabelů k motoru vleku

V březnu, po skončení zimní sezony, která v Zadní Telnici trvala pouhých 40 dnů, "magneti", jak se pobertům zaměřujícím se na kovy občas říká, udeřili znovu. "Někdo zlikvidoval čtyřicet metrů kabelů k motoru vleku na Cvičné louce," přibližuje okolnosti krádeže Holinger.

Třetí útok na stejný svah zopakovali neznámí lapkové o měsíc později, kdy se pokusili za pomoci traktoru vytrhnout ze země ovládací kabely u konečné stanice vleku. Kabel se jim sice vytáhnout celý nepodařilo, ale znehodnotili ho.

Dílo zkázy vandalové dokončili v létě, kdy se zaměřili na tři a půl kilometru dlouhý zasněžovací systém skiareálu. Podzemní přívodní potrubí ústí na povrch na celkem čtyřiceti místech, kde se napojují na sněžná děla. Zloději těchto šachet zničili celkem čtrnáct. "Demontáž jedné roury trvá půl hodiny, museli mít na to speciální klíče," podivuje se Holinger.

Celková škoda je 200 tisíc

"Jeli jsme po sjezdovce a u šachty nad kioskem u Bubnu jsme viděli vyházenou izolaci,"popisuje Holinger moment, jak na poslední krádež personál střediska přišel. Pracovníci pak prohlédli šachtu po šachtě a zjistili, že ze třetiny z nich zmizela přívodní kovová tyč a speciální hydroventil. Zloději si vybírali místa, kde nebyli tolik na očích.

"Škoda je 120 tisíc korun," uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Všechny čtyři nájezdy sběračů kovů pak Holinger vyčíslil na 200 tisíc. Otázkou zůstává, nakolik budou policisté v pátrání úspěšní. Předchozí tři případy krádeže kabelů odložili.

Správci lyžařského střediska se vzhledem k situaci rozhodli umístit po areálu bezpečnostní kamery a fotopasti. "Tato opatření spolu s opravou zasněžovacích šachet nás přijdou na 200 tisíc. Musíme to opravit, abychom vůbec mohli rozjet sezonu, protože bez umělého zasněžování se dneska nedá lyžovat," říká Holinger.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Dětství měla plné slz, hádek a bití. Teď studuje a uchází se o miss

Lucie Korubová z Lipové u Šluknova

Čtyřiadvacetiletá Lucie Korubová z Lipové u Šluknova, jedna z účastnic soutěže krásy Miss Libereckého kraje, vyrůstala...

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Najdete na iDNES.cz