Studii vytvořil místní architekt Petr Sedláček a projekt zpracovává liberecká...

Studii vytvořil místní architekt Petr Sedláček a projekt zpracovává liberecká firma Sial. | foto: Architekti MiSe

Zimní stadion v Teplicích se prodražuje, bude stát přes 200 milionů

  • 6
Dobrá zpráva pro Tepličany: bude kam jít si zabruslit. Zastupitelé včera na mimořádném jednání schválili navýšení rozpočtu města o 43 milionů korun, aby se mohl postavit nový zimní stadion. Zakázku na jeho stavbu město původně zastropovalo 188 miliony, žádná ze čtyř přihlášených firem se ale do limitu nevešla a hrozilo, že se stavět nebude.

Schválením zároveň zastupitelé de facto rozhodli, že soutěž vyhrála firma Syner s nejnižší nabídkou 230 milionů. Syner je jednou z největších stavebních společností v Česku, stavěla třeba libereckou Home Credit Arenu či Werk Arenu v Třinci.

Pro návrh hlasovalo 17 z 22 přítomných zastupitelů. „Rád bych poděkoval všem napříč celým spektrem za to, že zvítězil zdravý rozum. Město Teplice bude mít svůj stadion,“ pronesl na závěr jednání náměstek primátora Hynek Hanza (ODS).

Předcházela tomu ale bouřlivá debata. Jiří Řehák (PRO Kraj) uvedl, že pro návrh hlasovat nebude.

„Je nepříjemné a nedemokratické, že tímto krokem zakázku de facto přiklepneme Syneru. Podobné stadiony, jako například v Turnově a Poděbradech, vyšly dvakrát levněji. Největším problémem jsou ale šibeniční termíny, firmy si budou účtovat vícepráce, protože budou muset stavět i v zimě,“ zlobil se Řehák.

To ale rozporovala vedoucí oddělení investic a realizací magistrátu Šárka Marešová. „Lhůtu 16 měsíců jsme si nevymysleli my, harmonogram výstavby dělala odborná firma, která musí dodržovat technologické postupy. Chtěli jsme reálnou lhůtu tak, aby nebyla ohrožena kvalita stavby,“ upozornila.

„Co je nedemokratického na tom, že výstavbu stadionu přiklepneme nejlevnější nabídce?“ tázal se pak Hanza.

Pokud by zastupitelé na navýšení rozpočtu nekývli, zbývaly by jim dvě možnosti. První bylo přepracovat projekt do cenového limitu a vypsat novou soutěž na zhotovitele stavby, což by ji ale zhruba o 2,5 roku zpozdilo.

Nestavět by byla škoda

A druhá možnost? „Žádný stadion nestavět. To by ale byla škoda, jde o nedílnou součást základního občanského vybavení padesátitisícového města,“ podotkl Hanza.

„Jsem ten poslední, kdo by chtěl dávat nějaké peníze navíc. Udělali jsme maximum, dokonce jsme opakovali řízení,“ připomněl oponentům primátor Jaroslav Kubera (ODS).

Do druhého výběrového řízení se přihlásily čtyři firmy, všechny prošly kvalifikací a podaly nabídku v rozsahu od 230 do 244 milionů. Cenový limit 188 milionů vycházel z původních výpočtů architektonické kanceláře SIAL.

„Její projektanti ale už začátkem roku 2017 svůj rozpočet revidovali na 222 milionů. „Není se čemu divit. Nezaměstnanost je nízká, není dost kvalifikovaných pracovníků, probíhá konkurenční boj firem o ně a rostou mzdy. To tlačí náklady firem vzhůru,“ dodal Hanza.