Studii vytvořil místní architekt Petr Sedláček a projekt zpracovává liberecká...

Studii vytvořil místní architekt Petr Sedláček a projekt zpracovává liberecká firma Sial. | foto: Architekti MiSe

Firmy váhají s cenou za novou zimní halu v Teplicích, chtějí víc peněz

  • 2
Zimního stadionu, který Tepličanům už několikrát slíbil primátor Jaroslav Kubera, se lidé hned tak nedočkají. Ani jeden z účastníků konkurzu totiž nepodal cenovou nabídku. Prý proto, že nabízené peníze za zimní halu jsou nízké. Podle města je ale nabízená suma dostatečná.

Výstavba nové teplické zimní haly se komplikuje. Výběrové řízení, které probíhalo od loňského roku, muselo město zrušit. Magistrát proto bude projednávat opětovné vypsání zakázky (o záměru jsme psali zde).

Ještě na začátku roku to vypadalo na bezproblémový průběh. Prvním kolem, v němž se posuzovala odbornost uchazečů o stavbu zimního stadionu, prošla dvě sdružení firem. První zaštiťoval Metrostav, druhé pak Syner.

Ve druhém kole měl magistrát vybrat vítěze podle cenových nabídek obou sdružení, které se měly vejít do 150 milionů korun. Těch se však nedočkal.

„Je to zvláštní situace. Město má od projektanta naceněný projekt. Všichni dobře víme, že ceny z projektů jsou sestavovány s opatrností výš, než jaká je reálná cena, soutěžit by se proto mělo směrem dolů,“ říká náměstek primátora Hynek Hanza.

Zastupitelstvo města schválilo tuto částku do rozpočtu a výhledu města. „Protože ani jedno ze sdružení cenovou nabídku nepodalo, vše nasvědčuje tomu, že si obě myslí, že částka vypočtená z projektu je nedostatečná,“ míní.

Společnosti to nechtějí komentovat

Samotné firmy nechtějí o svých pohnutkách mluvit. „Protože jde o rozjednaný obchodní případ, nemůžeme a nebudeme jej v rámci ochrany spravedlivé soutěže komentovat,“ sdělil pouze mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Podle Hanzy tato situace ukázala, že navržená cena za zimní stadion není přemrštěná. „To tvrdí zejména opoziční zastupitelé. Soutěž ale prokázala, že tomu tak evidentně není,“ poznamenává.

Zároveň ale připouští, že firmy může k váhavému přístupu k cenovým nabídkám motivovat i to, že Teplice jsou ve vynikající finanční kondici a na účtech mají k proinvestování stovky milionů korun.

„Tyto předpoklady se pravděpodobně blíží reálnému uvažování dotčených firem,“ podotýká náměstek.

Termín dostavby ještě není ztracen

Ani zdržení způsobené neúspěšným výběrovým řízením ale nemusí stavbu stadionu ohrozit. Rada v minulých dnech jednala o vypsání nové soutěže.

„Pokud bude úspěšná a následná realizace proběhne bez větších komplikací, lze dodržet plánovaný termín dokončení stadionu, což je druhá polovina roku 2018,“ dodává Hanza.

Nové výběrové řízení budou bedlivě sledovat právě i opoziční zastupitelé, kteří navrhují například zmírnění podmínek v prvním kole, v němž uchazeči prokazují kvalifikační předpoklady a také zkušenosti se stejnými stavbami.

„V tom vidím největší problém. Pokud bude město požadovat od uchazečů doložit zkušenosti s výstavbou minimálně tří objektů stejného charakteru jako náš zimní stadion, budou se moci přihlásit pravděpodobně opět tři nebo čtyři společnosti,“ tvrdí Adam Souček z opozice.

„Budou mezi nimi opět Metrostav a Syner, které chtějí, aby město zvýšilo cenový limit pro stavbu stadionu,“ upozorňuje Souček, podle nějž by stačilo prokázat, že firma postavila jeden dva objekty podobného charakteru za podobnou cenu, tedy třeba i plavecké nebo sportovní haly.

„Tímto krokem by se mohlo výběrové řízení otevřít i středně velkým společnostem z našeho kraje. Jinak se může stát, že za pár měsíců budeme znovu licitovat o ceně s tuzemskými obry, jakými jsou právě Metrostav či Syner,“ domnívá se Souček.