Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vzal jsem si kalkulačku a prolomení limitů je menší zlo, řekl Zeman

  14:46aktualizováno  14:46
Prezident Miloš Zeman podpořil při návštěvě Ústeckého kraje prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí. Řekl, že ho považuje za menší zlo než jejich zachování. V programu své třídenní cesty má i návštěvu mosteckých horníků, do nedalekého Horního Jiřetína, kterému hrozí zbourání, však nezavítá.

Aktuální téma těžebních limitů otevřela hned na začátku Zemanovy cesty starostka Litvínova Kamila Bláhová. V případě zrušení limitů na lomu ČSA by se totiž okraj těžební jámy přiblížil k Litvínovu na pár stovek metrů.

„Domníváte se, že je správné podporovat prolomení limitů, aniž by ministerstvo průmyslu jasně řeklo, že vytěžené uhlí půjde tam, kde to stát potřebuje, aby se kvůli tomu bourala lidská obydlí a aniž je jasné, jestli to uhlí stát potřebuje?“ zeptala se Bláhová Zemana při úvodním setkání se starosty a krajskými zastupiteli.

Odboráři nechtěli věřit, že Babiš nechce hýbat s limity

Zeman je pro prolomení limitů dlouhodobě. Vyjádřil se pro něj už v říjnu 2013 při návštěvě Mostu, po které tehdejší premiér Jiří Rusnok limity označil za překonané. Následně jeho úřednická vláda začala možnost prolomení připouštět a nyní se jím bude zabývat i současná koalice.

„Je nutné si ujasnit, zda uhlí potřebujeme, v jakém časovém horizontu ho potřebujeme a je to otázka ekonomické bilance. Stačí vzít do ruky kalkulačku a počítat, což málo lidí z jedné i druhé strany udělá. Já jsem to udělal a vyšlo mi, že menší zlo, a menší zlo zdůrazňuji, je prolomení těžebních limitů, ale samozřejmě si vážím i odlišných názorů a argumentů pro tyto názory,“ odpověděl  Zeman starostce Bláhové.

Současně poznamenal, že si je vědomý dopadů, které budou prolomení limitů provázet. Jde především o riziko, že Horní Jiřetín a další obce mohou jít k zemi. „Vždycky v těchto souvislostech rozhodujete ne mezi dobrem a zlem, ale mezi menším a větším zlem,“ podotkl Zeman.

Zeman pojede za horníky, v Jiřetíně prý už byl jako důchodce

Starostka Bláhová se pozastavila nad tím, že součástí třídenního Zemanova programu je diskuse s horníky Severní energetické, která chce za limity těžit, ale nikoliv návštěva odpůrců prolomení. Hejtman Oldřich Bubeníček, který je také příznivcem zrušení limitů, na to odpověděl, že o setkání s prezidentem požádali sami horníci.

Fotogalerie

Zeman zmínil, že na návštěvě Jiřetína byl už před lety ještě jako důchodce z Vysočiny. „Pokládal jsem to za svou samozřejmou povinnost, diskutovat s obyvateli Horního Jiřetína o jejich názorech,“ řekl.

Zdůraznil také, že po případném prolomení limitů je před samotným pokračováním těžby nutné uzavřít dohody mezi těžaři a majiteli nemovitostí v Horním Jiřetíně o odkoupení jejich majetku.

Představitelům Horního Jiřetína nevadí, že se Zeman městu vyhne. „S předchozím prezidentem Klausem jsme se také neshodli, ale jednání s ním bylo solidní. Se Zemanem by ale debata o limitech neměla smysl, byla by to jen ztráta času,“ poznamenal starosta Vladimír Buřt.

Miloš Zeman diskutoval s obyvateli Ústí nad Labem:

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz