Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vzal jsem si kalkulačku a prolomení limitů je menší zlo, řekl Zeman

  14:46aktualizováno  14:46
Prezident Miloš Zeman podpořil při návštěvě Ústeckého kraje prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí. Řekl, že ho považuje za menší zlo než jejich zachování. V programu své třídenní cesty má i návštěvu mosteckých horníků, do nedalekého Horního Jiřetína, kterému hrozí zbourání, však nezavítá.

Aktuální téma těžebních limitů otevřela hned na začátku Zemanovy cesty starostka Litvínova Kamila Bláhová. V případě zrušení limitů na lomu ČSA by se totiž okraj těžební jámy přiblížil k Litvínovu na pár stovek metrů.

„Domníváte se, že je správné podporovat prolomení limitů, aniž by ministerstvo průmyslu jasně řeklo, že vytěžené uhlí půjde tam, kde to stát potřebuje, aby se kvůli tomu bourala lidská obydlí a aniž je jasné, jestli to uhlí stát potřebuje?“ zeptala se Bláhová Zemana při úvodním setkání se starosty a krajskými zastupiteli.

Odboráři nechtěli věřit, že Babiš nechce hýbat s limity

Zeman je pro prolomení limitů dlouhodobě. Vyjádřil se pro něj už v říjnu 2013 při návštěvě Mostu, po které tehdejší premiér Jiří Rusnok limity označil za překonané. Následně jeho úřednická vláda začala možnost prolomení připouštět a nyní se jím bude zabývat i současná koalice.

„Je nutné si ujasnit, zda uhlí potřebujeme, v jakém časovém horizontu ho potřebujeme a je to otázka ekonomické bilance. Stačí vzít do ruky kalkulačku a počítat, což málo lidí z jedné i druhé strany udělá. Já jsem to udělal a vyšlo mi, že menší zlo, a menší zlo zdůrazňuji, je prolomení těžebních limitů, ale samozřejmě si vážím i odlišných názorů a argumentů pro tyto názory,“ odpověděl  Zeman starostce Bláhové.

Současně poznamenal, že si je vědomý dopadů, které budou prolomení limitů provázet. Jde především o riziko, že Horní Jiřetín a další obce mohou jít k zemi. „Vždycky v těchto souvislostech rozhodujete ne mezi dobrem a zlem, ale mezi menším a větším zlem,“ podotkl Zeman.

Zeman pojede za horníky, v Jiřetíně prý už byl jako důchodce

Starostka Bláhová se pozastavila nad tím, že součástí třídenního Zemanova programu je diskuse s horníky Severní energetické, která chce za limity těžit, ale nikoliv návštěva odpůrců prolomení. Hejtman Oldřich Bubeníček, který je také příznivcem zrušení limitů, na to odpověděl, že o setkání s prezidentem požádali sami horníci.

Fotogalerie

Zeman zmínil, že na návštěvě Jiřetína byl už před lety ještě jako důchodce z Vysočiny. „Pokládal jsem to za svou samozřejmou povinnost, diskutovat s obyvateli Horního Jiřetína o jejich názorech,“ řekl.

Zdůraznil také, že po případném prolomení limitů je před samotným pokračováním těžby nutné uzavřít dohody mezi těžaři a majiteli nemovitostí v Horním Jiřetíně o odkoupení jejich majetku.

Představitelům Horního Jiřetína nevadí, že se Zeman městu vyhne. „S předchozím prezidentem Klausem jsme se také neshodli, ale jednání s ním bylo solidní. Se Zemanem by ale debata o limitech neměla smysl, byla by to jen ztráta času,“ poznamenal starosta Vladimír Buřt.

Miloš Zeman diskutoval s obyvateli Ústí nad Labem:

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz