Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Druhá nejstarší železná rozhledna stojí 125 let, nepadla díky nadšencům

  11:02aktualizováno  11:02
Rozhledna na vrchu Studenec v nejzápadnější části Lužických hor oslavila 125 let od chvíle, kdy se z ní lidé mohli poprvé rozhlédnout po okolí České Kamenice. Chybělo přitom jen málo a tato druhá nejstarší železná rozhledna v Česku skončila ve šrotu. Na poslední chvíli ji zachránili nadšenci.

Studenec u České Kamenice | foto: Karel PešekMF DNES

"Bylo to hodně práce, ale stálo to za to. Zánik rozhledny na poslední chvíli odvrátil znalecký posudek, že jde o vzácnou technickou památku. A tento status pak získala i oficiálně v roce 1997," říká místopředseda Občanského sdružení pod Studencem Tomáš Horyna.

Společně s jeho sdružením za rozhlednu bojovala i Společnost přátel Děčína a Klub českých turistů. Díky nim je dnes věž opravená.

Rekonstrukce ocelové věže stála asi tři miliony korun. Polovinu zaplatil kraj, zbytek sponzoři a sbírka, kdy si lidé za pět tisíc mohli koupit jeden schod se svým jménem. "Prodalo se jich 70, zbylé byly pro velké sponzory," doplňuje Horyna.

Stavbu věže zahájil Horský spolek ještě dva roky před tím, než vznikla slavná Eiffelova věž. Staviteli Gustavu Dittrichovi pomáhali na vrchol Studence dopravit devět tun železa lidé z okolí a stavba trvala jen tři měsíce. Otevíralo se 18. července 1888.

Opravě bránili lesníci i ochranáři

Od konce 2. světové války ale rozhlednu nikdo neudržoval, začala se rozpadat a měla být stržena. Proti opravě byly kvůli ochraně přírody a stavbě přístupových cest Lesy ČR i CHKO Lužické hory.

"Ani jsem nevěděl, že tam je, kvůli jejímu stavu se o ní nemluvilo," vzpomíná Horyna.

Věž měla jít k zemi 30. května 1996. Těsně předtím ministerstvo kultury díky nadšencům rozhodlo o zastavení bourání technické památky. Věž ovšem chátrala dál.

Uspěl až třetí pokus o povolení stavby z roku 2007 se slibem, že původní věž bude obnovena s pomocí letecké techniky. Konstrukce tak byla rozřezána na tři díly, snesena k opravě do údolí a stejnou cestou usazena na původní místo. Znovu se otevřela 21. června 2009.

Rozhlednu navštíví ročně pět tisíc turistů

"Při obnově firma Lana použila původní technologii nýtování a zachováno bylo 80 procent původních dílů," přibližuje Horyna.

Dnes je rozhledna na 735 metrů vysokém vrchu Studenec v majetku České Kamenice a je celoročně volně přístupná. Ročně sem výhled na České Švýcarsko a České středohoří přiláká přes pět tisíc turistů.

"Přesná čísla ale nemáme, to je údaj z vrcholové knihy, kterou pravidelně archivujeme. Jsou tu zajímavé zápisy, třeba od turistů až z Austrálie," ukazuje Horyna.

Na vrchol Studence vede z České Kamenice modrá a červená turistická značka. Cestou u parkoviště objevíte nově také obnovený křížek z roku 1882. Připravuje se jeho slavnostní vysvěcení a bude tu zároveň odhalen dřevěný model rozhledny.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Najdete na iDNES.cz