Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí Richard Brabec. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Původce zápachu, který prý Němci cítí z Čech, pomohou hledat čichači

  • 1
Zkraje příštího roku se rozběhne česko-saský projekt, který má pomoci odhalit původce zápachu, na který si už řadu let stěžují obyvatelé německé strany Krušných hor. Kvalitu ovzduší budou sledovat moderní přístroje i speciálně vyškolení lidé, takzvaní čichači.

Pátrání po zdroji tajemného zápachu, který připomíná kočičí výkaly, a o němž jsou obyvatelé saských měst a obcí přesvědčeni, že k nim jde z české strany Krušných hor, bude brzy mnohem rozsáhlejší a důkladnější než dosud (o stížnostech na zápach jsem psali zde).

Na začátku příštího roku začne speciální měření ovzduší na české i saské straně hor, které má původce zápachu odhalit a ukončit stížnosti, které už roky Sasové zejména na jaře a na podzim podávají po desítkách.

„To pátrání je už skoro detektivní. Různá měření probíhají již několik let, ale nedaří se to. Nejzajímavější je, že vždy, když tam i krátce poté, co v Německu zápach ucítili, přijeli pracovníci České inspekce životního prostředí či Unipetrolu, tak nic necítili,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Nemáme ale důvod německým sousedům nevěřit, že zápach cítí,“ dodává Brabec, jenž o projektu tento týden jednal se saským ministrem životního prostředí Thomasem Schmidtem.

Přístroje v místech stížností

Základem měření budou speciální přístroje, jež mají zápach, tedy částice ve vzduchu, které ho způsobují, zachytit. V Česku budou umístěné v Lomu u Mostu, v Německu pak v Seiffenu a okolí, odkud je evidováno nejvíc stížností.

Němci navíc v rámci projektu vyškolí 20 čichačů, po deseti z Čech i Saska, mezi nimiž budou odborníci i laičtí obyvatelé dotčených obcí a kteří mají měřicí přístroje doplnit.

Budou mít také za úkol sledovat a zachycovat zápach. Pokud nějaký ucítí, napíšou o tom záznam, předají informaci Českému hydrometeorologickému ústavu.

„A hlavně naplní speciální kanystry vzduchem, který se pak bude analyzovat,“ přibližuje náplň práce čichačů Lucie Dosedělová, mluvčí Ústeckého kraje, který se na projektu podílí.

Zatím je projekt naplánovaný na tři roky a má stát až 1,9 milionu eur, přičemž ho spolufinancuje EU. „Je však ambicí, že bychom už v průběhu roku 2017 mohli dostat nějaké zajímavé údaje,“ věří Brabec.

Zdroj zápachu může být kombinovaný

„Je přitom pravděpodobné, že zdroj zápachu může být kombinovaný,“ zmínil český ministr, že si nemyslí totéž co Němci, kteří jako původce dlouhodobě podezřívají zmíněný Unipetrol v Záluží u Mostu.

„Neexistuje žádný důkaz, že by to mohlo být z tohoto areálu. V podezření je celá řada podniků a dalších zdrojů, a to teoreticky nejen na české, ale možná i na německé straně. Proto je důležitá další analytika, kterou nám projekt umožní,“ zdůraznil Brabec.

Lidé v Sasku v souvislosti se zápachem zmiňují i zdravotní problémy, například bolesti hlavy nebo zvracení. Součástí projektu proto bude také sledování možných dopadů zápachu na zdravotní stav obyvatel na obou stranách hranice.

„Musíme prozkoumat, zda při něm nejsou v ovzduší látky, které mohou mít neblahý dopad na zdraví lidí. Nemusí to tak být, ale může,“ poznamenal saský ministr Schmidt.