Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Původce zápachu, který prý Němci cítí z Čech, pomohou hledat čichači

  8:06aktualizováno  8:06
Zkraje příštího roku se rozběhne česko-saský projekt, který má pomoci odhalit původce zápachu, na který si už řadu let stěžují obyvatelé německé strany Krušných hor. Kvalitu ovzduší budou sledovat moderní přístroje i speciálně vyškolení lidé, takzvaní čichači.

Ministr životního prostředí Richard Brabec. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pátrání po zdroji tajemného zápachu, který připomíná kočičí výkaly, a o němž jsou obyvatelé saských měst a obcí přesvědčeni, že k nim jde z české strany Krušných hor, bude brzy mnohem rozsáhlejší a důkladnější než dosud (o stížnostech na zápach jsem psali zde).

Na začátku příštího roku začne speciální měření ovzduší na české i saské straně hor, které má původce zápachu odhalit a ukončit stížnosti, které už roky Sasové zejména na jaře a na podzim podávají po desítkách.

„To pátrání je už skoro detektivní. Různá měření probíhají již několik let, ale nedaří se to. Nejzajímavější je, že vždy, když tam i krátce poté, co v Německu zápach ucítili, přijeli pracovníci České inspekce životního prostředí či Unipetrolu, tak nic necítili,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Nemáme ale důvod německým sousedům nevěřit, že zápach cítí,“ dodává Brabec, jenž o projektu tento týden jednal se saským ministrem životního prostředí Thomasem Schmidtem.

Přístroje v místech stížností

Základem měření budou speciální přístroje, jež mají zápach, tedy částice ve vzduchu, které ho způsobují, zachytit. V Česku budou umístěné v Lomu u Mostu, v Německu pak v Seiffenu a okolí, odkud je evidováno nejvíc stížností.

Němci navíc v rámci projektu vyškolí 20 čichačů, po deseti z Čech i Saska, mezi nimiž budou odborníci i laičtí obyvatelé dotčených obcí a kteří mají měřicí přístroje doplnit.

Budou mít také za úkol sledovat a zachycovat zápach. Pokud nějaký ucítí, napíšou o tom záznam, předají informaci Českému hydrometeorologickému ústavu.

„A hlavně naplní speciální kanystry vzduchem, který se pak bude analyzovat,“ přibližuje náplň práce čichačů Lucie Dosedělová, mluvčí Ústeckého kraje, který se na projektu podílí.

Zatím je projekt naplánovaný na tři roky a má stát až 1,9 milionu eur, přičemž ho spolufinancuje EU. „Je však ambicí, že bychom už v průběhu roku 2017 mohli dostat nějaké zajímavé údaje,“ věří Brabec.

Zdroj zápachu může být kombinovaný

„Je přitom pravděpodobné, že zdroj zápachu může být kombinovaný,“ zmínil český ministr, že si nemyslí totéž co Němci, kteří jako původce dlouhodobě podezřívají zmíněný Unipetrol v Záluží u Mostu.

„Neexistuje žádný důkaz, že by to mohlo být z tohoto areálu. V podezření je celá řada podniků a dalších zdrojů, a to teoreticky nejen na české, ale možná i na německé straně. Proto je důležitá další analytika, kterou nám projekt umožní,“ zdůraznil Brabec.

Lidé v Sasku v souvislosti se zápachem zmiňují i zdravotní problémy, například bolesti hlavy nebo zvracení. Součástí projektu proto bude také sledování možných dopadů zápachu na zdravotní stav obyvatel na obou stranách hranice.

„Musíme prozkoumat, zda při něm nejsou v ovzduší látky, které mohou mít neblahý dopad na zdraví lidí. Nemusí to tak být, ale může,“ poznamenal saský ministr Schmidt.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Lounské muzeum láká na legendy počítačových her, lidé si mohou i zahrát

Kurátorka výstavy Retrogaming Lenka Macová u jedné z nejúspěšnějších her...

Legendární počítačové hry Prince of Persia, SimCity, Mortal kombat, Tetris a stovky dalších si mohou zájemci v těchto...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz