Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zdražení pocítí Severočeši u vody, na plynu a elektřině mohou ušetřit

  13:18aktualizováno  13:18
Každoroční zdražování pocítí Severočeši příští rok nejvíce u cen vody. Severočeská vodárenská společnost cenu za kubík zvedá o 3,57 koruny na 96,03 koruny. Od roku 2008 zdražila voda na severu Čech o více než polovinu a její cena patří k nejvyšším v zemi.
Je to už každoroční kolorit - spotřebuje se méně vody a vodárny potřebují peníze na rekonstrukce. Nejvíce si tedy Severočeši připlatí za vodu. (Ilustrační snímek)

Je to už každoroční kolorit - spotřebuje se méně vody a vodárny potřebují peníze na rekonstrukce. Nejvíce si tedy Severočeši připlatí za vodu. (Ilustrační snímek) | foto: Žluté týdny

Za růstem jsou nejen investice do modernizace, ale i další očekávaný pokles spotřeby vody, což zvyšuje náklady na její čištění i provoz.

„Zatímco v roce 1993 jsme zákazníkům dodali průměrně 159 litrů na osobu denně, dnes je to kolem 80 litrů,“ přiblížil mluvčí Severočeské vodárenské Jiří Hladík.

Naopak ušetřit, a v některých případech i výrazně, lze u plateb za elektřinu a plyn. Záleží na dodavateli a také tarifu, který si odběratelé zvolí. „V případě elektřiny se žádnému zákazníkovi ČEZ v příštím roce cena nezvýší, většině mírně poklesne,“ uvádí mluvčí společnosti Ota Schnepp.

Například tarif ČEZ Garant přináší pokles ceny o 10 procent a ušetřit za rok lze 726 korun. „Navíc za poslední dva roky jsme zlevnili silovou elektřinu v průměru o 20 procent,“ přiblížil Schnepp.

I u plynu podle mluvčího ČEZ zákazníkům garantuje nižší ceny než u tradičních dodavatelů. „Většině zákazníků s produktovou řadou Comfort pro příští rok cena plynu včetně stálého platu mírně poklesne,“ sdělil Schnepp.

Dodavatelé tepla hlásí mírné zvýšení cen

Slevy v kraji nabízí společnost E.ON Energie, která v regionu elektřinu dodává zhruba 950 zákazníkům. „S řadou Fix2016 mohou mít zákazníci levnější elektřinu až o 11,7 procenta oproti dominantnímu dodavateli v regionu,“ přiblížil mluvčí firmy Vladimír Vácha.

Domácnost, která elektřinu využívá k vaření, svícení i topení, by tak podle něj při roční spotřebě 15 MWh mohla ušetřit i 2 730 korun.

U plynu E.ON Energie sice ceny nemění, dojde však k nárůstu ceny za distribuci. Pro domácnost, která na plynu jen vaří, je zdražení o 118 korun za rok, ti, kteří plynem i topí, si připlatí 363 korun, v menším rodinném domě potom 533 korun za rok.

Mírné zvýšení cen hlásí dodavatelé tepla. Přesně 353,39 korun za GJ tepla bez DPH, tedy o tři procenta více, zaplatí odběratelé teplárny Komořany. Jedním z nich je Severočeská teplárenská, která teplem zásobuje města Most a Litvínov.

„Cena tepla ze Severočeské teplárenské je primární, za kterou teplo odebírají distribuční společnosti. Například odběratelé společnosti První Mostecká za GJ zaplatí 493,53 koruny bez DPH, což je o 2,5 procenta více,“ přiblížila mluvčí Severočeské teplárenské Miloslava Kučerová.

V Děčíně se cena tepla nezmění

Velké změny v cenách tepla se neplánují ani v Litoměřicích nebo Lounech. „Cena tepla z litoměřické uhelné teplárny se zvýší pouze o 0,7 procenta, plynová výtopna v Lounech hýbat s cenou nebude vůbec,“ řekl Lukáš Jankovský, mluvčí společnosti Energie Holding.

V Děčíně lidé za teplo v příštím roce zaplatí stejně, třebaže teplárenská společnost původně uvažovala o snížení ceny o dvě procenta.

„V Děčíně a Jílovém cena tepla zůstane stejná jako v letošním roce,“ řekl Petr Šimoník, předseda představenstva společnosti Termo Děčín, která teplo pro město zajišťuje. V jedné z plynových výtopen využívá i geotermální energii a teplem zásobuje přes 10 tisíc domácností.

Ceny tepla vyráběného v plynových kotelnách klesnou přibližně o dvě procenta v zařízeních společnosti ČEZ Teplárenská na Teplicku či v okolí Bíliny. Teplo z uhelných zdrojů podraží pro distributory v průměru o necelé jedno procento, což se týká Chomutova, Klášterce nad Ohří, Kadaně a Ústí nad Labem.

„Tam, kde ČEZ Teplárenská obhospodařuje primární i sekundární rozvody, vzroste konečná cena tepla pro domácnosti v průměru o 1,7 procenta. To je případ Teplic a Bíliny,“ řekl Schnepp.

Uhlí podraží kvůli odvodům za těžbu

Mírně podraží i uhlí, zejména kvůli předpokládanému navýšení vládou stanoveného odvodu za vydobytý nerost.

„Nejvyšší nárůst je u produktu Ořech 2, po kterém je největší poptávka, zatímco produkty Kostka a Ořech 1 zůstávají zhruba na cenové hladině roku 2014,“ sdělil člen představenstva Severočeských dolů Vladimír Budinský.

Od ledna tak zákazníci za tunu Ořechu 2 zaplatí 1 985 korun. „Ceny pro příští rok jsou dvě. Ta v prvním pololetí je nižší, rozumný spotřebitel se předzásobí v květnu a v červnu, tak jak to bývalo dříve tradiční,“ poznamenal Budinský.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Najdete na iDNES.cz