Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ruiny nám nepatří, ukázala Kadaň ostudy památkové zóny. Podívejte se

  7:23aktualizováno  7:23
Kadaň umístila na své webové stránky přehled zchátralých domů, které dělají ostudu na území městské památkové rezervace. Radnice tím chce dát najevo, že o nich ví, ale možností zjednat nápravu moc nemá. Ani jeden z nich totiž není majetkem města.

Dům č. p. 89 je v havarijním stavu. Loni se podařilo sjednotit jeho vlastnictví a novým vlastníkem je Savaria s.r.o. Dům vyklidila a provizorně zastřešila zadní trakt. Nyní hledá možnosti, jak by dům bylo možné využít. | foto: Městský úřad Kadaň

"Důvodem zveřejnění jsou časté dotazy našich občanů i návštěvníků na téma, co s objekty bude a kdo je jejich vlastníkem," zdůvodnil zřízení nové rubriky na městských internetových stránkách starosta Jiří Kulhánek.

Radnice zatím poukazuje na čtyři ruiny. Shodou okolností stojí všechny v blízkosti Žatecké brány, tedy v místech poblíž Ohře, kam chodí místní na procházky a kudy přijíždí do Kadaně velká část aut.

Dům č. p. 89 je v havarijním stavu. Loni se podařilo sjednotit jeho vlastnictví...

První z nich je dům číslo 89 v Žatecké ulici, který je už v havarijním stavu. Má provizorně zazděná okna a pod římsou je zábrana, jež má chránit chodce na ulici před padajícím zdivem. V zadním traktu se zřítila střecha i krov.

Loni se povedlo vyjasnit, že dům patří společnosti Savaria. Ta nechala vyvézt třicet velkých kontejnerů se sutí a odpadky. Zatím ale stále není jasné, jak společnost budovu využije.

Problém je hlavně s bývalým špitálem a mlýnem

Nedaleko stojí bývalý hostinec Kotva. Majitel má v plánu ho využít jako hotel či penzion s restaurací, počítá i s wellnes službami. Neuspěl ale s žádostí o dotaci z programu ROP Severozápad a nyní hledá možnosti, jak sehnat peníze na opravu.

Bývalý hostinec Kotva je od roku 2008 ve vlastnictví společnosti 293 Kadaň...
Bývalý hostinec Kotva je od roku 2008 ve vlastnictví společnosti 293 Kadaň...

Nejblíž k řece pak stojí v jednom areálu na Špitálském předměstí starý mlýn a špitál. Jejich situace je asi nejhorší, protože firma, jíž patří, se dostala do konkurzu. Domy slouží jako zástava. Před dvěma roky proběhla neúspěšná dražba, a tak s nimi zatím nikdo nic neplánuje.

"Byl bych velmi rád, kdyby se vyřešily všechny objekty, ale vím, že zejména domy na Špitálském předměstí v sousedství kostela Stětí Sv. Jana Křtitele jsou z hlediska majetkových vztahů nejproblematičtější. Další dva objekty mají své majitele a ti mají chuť a snahu dát objekty do pořádku," poznamenal Kulhánek.

Bývalý mlýn a špitál měly sloužit jako kulturně umělecké centrum. Oba domy...
Bývalý mlýn a špitál měly sloužit jako kulturně umělecké centrum. Oba domy...

S jedinou výjimkou, jíž byl před lety dům v Žatecké ulici, zatím Kadaň nemusela nic investovat do soukromých budov v památkové rezervaci.

Kadaň zatím musela opravit jediný soukromý dům

Do soukromých budov v památkové rezervaci zatím Kadaň sama investovat téměř nemusela. Platila zatím zabezpečení jediného domu.

"Bylo to na základě rozhodnutí stavebního úřadu, který nařídil tehdejšímu vlastníkovi opravy, protože dům ohrožoval chodce. Vlastník opravy neudělal, a tak to podle stavebního zákona muselo udělat město. Jednalo se asi o 150 tisíc korun. Město je získá zpět z prodeje domu prostřednictvím exekučního řízení," upřesnil Kulhánek.

S budovami města v historickém centru Kadaně problémy nejsou, protože radnice je průběžně opravuje. Letos například nechala opravit fasády hradu nebo vstup do radnice.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz