Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ruiny nám nepatří, ukázala Kadaň ostudy památkové zóny. Podívejte se

  7:23aktualizováno  7:23
Kadaň umístila na své webové stránky přehled zchátralých domů, které dělají ostudu na území městské památkové rezervace. Radnice tím chce dát najevo, že o nich ví, ale možností zjednat nápravu moc nemá. Ani jeden z nich totiž není majetkem města.

Dům č. p. 89 je v havarijním stavu. Loni se podařilo sjednotit jeho vlastnictví a novým vlastníkem je Savaria s.r.o. Dům vyklidila a provizorně zastřešila zadní trakt. Nyní hledá možnosti, jak by dům bylo možné využít. | foto: Městský úřad Kadaň

"Důvodem zveřejnění jsou časté dotazy našich občanů i návštěvníků na téma, co s objekty bude a kdo je jejich vlastníkem," zdůvodnil zřízení nové rubriky na městských internetových stránkách starosta Jiří Kulhánek.

Radnice zatím poukazuje na čtyři ruiny. Shodou okolností stojí všechny v blízkosti Žatecké brány, tedy v místech poblíž Ohře, kam chodí místní na procházky a kudy přijíždí do Kadaně velká část aut.

Dům č. p. 89 je v havarijním stavu. Loni se podařilo sjednotit jeho vlastnictví...

První z nich je dům číslo 89 v Žatecké ulici, který je už v havarijním stavu. Má provizorně zazděná okna a pod římsou je zábrana, jež má chránit chodce na ulici před padajícím zdivem. V zadním traktu se zřítila střecha i krov.

Loni se povedlo vyjasnit, že dům patří společnosti Savaria. Ta nechala vyvézt třicet velkých kontejnerů se sutí a odpadky. Zatím ale stále není jasné, jak společnost budovu využije.

Problém je hlavně s bývalým špitálem a mlýnem

Nedaleko stojí bývalý hostinec Kotva. Majitel má v plánu ho využít jako hotel či penzion s restaurací, počítá i s wellnes službami. Neuspěl ale s žádostí o dotaci z programu ROP Severozápad a nyní hledá možnosti, jak sehnat peníze na opravu.

Bývalý hostinec Kotva je od roku 2008 ve vlastnictví společnosti 293 Kadaň...
Bývalý hostinec Kotva je od roku 2008 ve vlastnictví společnosti 293 Kadaň...

Nejblíž k řece pak stojí v jednom areálu na Špitálském předměstí starý mlýn a špitál. Jejich situace je asi nejhorší, protože firma, jíž patří, se dostala do konkurzu. Domy slouží jako zástava. Před dvěma roky proběhla neúspěšná dražba, a tak s nimi zatím nikdo nic neplánuje.

"Byl bych velmi rád, kdyby se vyřešily všechny objekty, ale vím, že zejména domy na Špitálském předměstí v sousedství kostela Stětí Sv. Jana Křtitele jsou z hlediska majetkových vztahů nejproblematičtější. Další dva objekty mají své majitele a ti mají chuť a snahu dát objekty do pořádku," poznamenal Kulhánek.

Bývalý mlýn a špitál měly sloužit jako kulturně umělecké centrum. Oba domy...
Bývalý mlýn a špitál měly sloužit jako kulturně umělecké centrum. Oba domy...

S jedinou výjimkou, jíž byl před lety dům v Žatecké ulici, zatím Kadaň nemusela nic investovat do soukromých budov v památkové rezervaci.

Kadaň zatím musela opravit jediný soukromý dům

Do soukromých budov v památkové rezervaci zatím Kadaň sama investovat téměř nemusela. Platila zatím zabezpečení jediného domu.

"Bylo to na základě rozhodnutí stavebního úřadu, který nařídil tehdejšímu vlastníkovi opravy, protože dům ohrožoval chodce. Vlastník opravy neudělal, a tak to podle stavebního zákona muselo udělat město. Jednalo se asi o 150 tisíc korun. Město je získá zpět z prodeje domu prostřednictvím exekučního řízení," upřesnil Kulhánek.

S budovami města v historickém centru Kadaně problémy nejsou, protože radnice je průběžně opravuje. Letos například nechala opravit fasády hradu nebo vstup do radnice.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz