Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Klášterec uctil zavražděnou dívku, před školami budou hlídat strážníci

  9:57aktualizováno  13:00
Vyučování ve škole v Klášterci nad Ohří začalo minutou ticha za zavražděnou devítiletou dívku, jejíž tělo našli pátrači ve středu odpoledne v lesíku asi kilometr od jejího bydliště. Žáky i zaměstnance školy také vyslýchá policie. Radnice a ředitelé škol se dohodli na zvýšení bezpečnosti.

Ještě ve středu večer se u školy konala krátká pieta za mrtvou dívku. U sochy před vchodem během půlhodiny plápolaly stovky svíček. Děti mezi ně pokládaly i plyšáky, smutné scéně dominoval velký medvěd. „Je to hrůza. Šok. Beznaděj a bezmoc. Vztek,“ popisovali lidé své dojmy (o zavražděné zde).

Fotogalerie

Před školou, a také před kláštereckou budovou policie, která je hned vedle, se v jednu chvíli sešlo asi pět stovek lidí. Někteří po chvíli odcházeli, jiní naopak se svíčkou či kytičkou přišli.

Řada z nich holčičku či její rodinu znala. O to víc se jich smrt dívenky dotkla. „Bydlela u nás v ulici. Vždy, když jsme se potkaly, pohladila mého pejska,“ vzpomínala Markéta Svobodová. „K nám do obchodu chodila,“ říkala jiná žena.

O mrtvé školačce všichni v Klášterci mluví jen se soucitem. Vzpomínají na drobnou, hezkou dívenku. Někteří ji vídali poměrně často. „Byla takové dítě ulice, pořád někde pobíhala. Měla ráda všechny pejsky, nejen toho mého,“ všimla si Svobodová.

Na tragédii už reagovalo vedení ZŠ Krátká, kam dívka chodila. „Na internet dáváme informace a základní rady rodičům. To je první krok. Další postup budeme koordinovat s městem,“ uvedla ředitelka školy Jana Dimunová.

Před školami budou hlídat strážníci

Škola například domluvila rodičům, kteří mají zájem, konzultace s psycholožkou. „Jsme si vědomi, že Vaše dítě i Vy můžete potřebovat v této nové a nelehké situaci pomoc psychologa,“ vysvětlila ředitelka na webu tento krok. V případě potřeby se mohou rodiče kdykoliv obracet i na jednotlivé učitele.

Učitelé ve všech třídách vysvětlili dětem situaci a s ohledem na věk zopakovali základní pravidla bezpečného chování (jak chránit děti před zneužitím, čtěte zde). Spolužákům ze třídy zavražděné dívky se dnes celý den věnuje pracovnice Pedagogicko psychologické poradny.

Pro děti, které nechodí do družiny, škola ode dneška zajišťuje od 13 do 15 hodin společný dozor pod vedením jedné z učitelek. Pokud si rodiče děti nemohou sami vyzvednout hned po vyučování a bojí se je nechat samotné chodit domů, mohou této možnosti využít.

Na dopolední poradě se pak zástupci radnice, policie a škol dohodli na zvýšení bezpečnostních opatření.

„Strážníci u škol zvýší dohled. Budou u nich od sedmi od rána do doby, než příjdou všechny děti, a odpoledne od 11:45 do doby, než zase děti odejdou,“ řekla po schůzce starostka Klášterce Kateřina Mazánková.

Ředitelé škol pak vyzvou rodiče, aby pokud možno nyní děti na vyučování doprovázeli.

Dívka bydlela s babičkou

Podle informací známých žila dívka většinou jen s babičkou, matka bydlí v Lounech. Holčička už v minulosti přišla ze školy domů později. V úterý ale příbuzní její zmizení nahlásili až v půl deváté večer, tedy osm hodin poté, co odešla ze školy. To naznačuje, že rodina nefungovala úplně standardně.

„Nezlobte se, nechci o tom mluvit. Rodinu znám, ale vyjadřovat se k tomu nijak nechci,“ řekla jedna z oslovených žen.

Policie zavražděnou dívku našla ve středu odpoledne:

Stovek lidí se ovšem tragédie dotkla i přes to, že rodinu neznali. Někteří strávili celou noc z úterý na středu u počítače, když probíhalo pátrání po nezvěstné dívce. Další, například studenti gymnázia, v ulicích dítě osobně hledali.

O to větší potom pro ně byl šok, když se odpoledne ukázalo, že dívka nežije. Zděšení se prohloubilo poté, co večer policie uvedla, že smrt dítěte začne vyšetřovat jako vraždu.

Školáky začali vyzvedávat rodiče

„Okamžitě upravíme režim. Pro syna budu ke škole chodit. V práci si to domluvím, naštěstí dělám v Klášterci,“ prohlásil Lubomír Polák.

Jeho syn je třeťák v Základní škole Krátká. Stejně stará zavražděná holčička chodila do vedlejší třídy. Chlapec už po škole není v družině, domů to má přes silnici, a tak chodil sám. To skončí.

„Chodí stejnou cestou jako chodila mrtvá holčička. Je to snad pět set metrů. Vždy jsme mu říkali, co má a nemá dělat, teď mu to opakujeme. Má mobil, pořád ho budeme kontrolovat,“ říkala se slzami v očích Martina Poláková.

O děti se bojí v Klášterci řada lidí. „My máme prvňáka, takže do školy i ze školy s ním chodíme automaticky. Ale známá má dítě v deváté třídě a řekla, že samotné ho nikam nepustí,“ vyprávěla další z žen při večerním setkání před školou.

Řekl, jestli chce zavést k tátovi, řekla spolužačka

Strach o děti mají všichni. Tím spíše, že nedávno někdo unesl jinou školačku na Mostecku a vysadil ji z auta u Chomutova. Lidé se bojí souvislosti. Policie jí zatím nepotvrdila, ale také nevyvrátila. Je to jedna z možností, které se musí nejprve prověřit.

„Já jsem si s ní povídala a tady byl jeden pán. Čekal, až odejdu a potom se jí zeptal, jestli nechce zavíst k tátovi. Ona řekla že jo. Já jsem jí říkala, ať nikam nechodí, ale ona šla. Pak jsem se vrátila a nebyla tam už,“ řekla TV Nova spolužačka zavražděné dívky.

Dívčina matka reagovala ještě ve středu večer na Facebooku. „Ty zm..e, ty chcípneš. Já tě vlastnoručně zabiju. Za to, že jsi ublížil mojí holčičce. Nikdy se nesmířím s tím, co se stalo. Děkuji všem za podporu, ale moje jediná holčička už se mi nikdy nevrátí. Bolí to moc,“ napsala.

Na případu pracuje krajská kriminálka. „Pokračují výslechy lidí z okolí oběti i dalších svědků z řad spolužáků a zaměstnanců školy,“ přiblížila krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Za podezřelého zatím policisté nikoho neoznačili.

Do pátrání se zapojily desítky policistů:Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz