Pohled na současný Žatec.

Pohled na současný Žatec. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Žatec usiluje o titul Historické město roku, spoléhá na sedm památek

  • 0
Titul Historické město roku za rok 2016 by rád získal Žatec. Město nedávno vyhrálo regionální kolo soutěže a postoupilo do celorepublikového klání. Stejně jako krajskou porotu chce i tu celostátní oslnit souborem chmelařských staveb, které aspirují na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO.

V regionálním kole soutěže Žatec porazil v severočeské konkurenci třeba Litoměřice, Kadaň či Benešov nad Ploučnicí (o záměru města dostat se do seznamu UNESCO jsme psali zde).

Vyhlášení vítěze celorepublikového klání proběhne v dubnu. Žatci se postaví třeba Frýdlant z Libereckého kraje či Polná z Vysočiny. Smyslem soutěže je ocenit citlivou péči i opravy v městských památkových rezervacích a zónách.

„Krajské vítězství je pro nás impulz, abychom pokračovali v obnově památek. Věřím, že máme šanci i ve finále,“ řekla starostka Zdeňka Hamousová.

Žatec chce v soutěži hlavně vyzdvihnout opravu sedmi památek, kterou město provedlo v průběhu loňska. Jde o měšťanské domy v centru a vodárenskou věž v areálu žateckého pivovaru.

„Vznikla tu vyhlídka. Plánujeme její zařazení do prohlídkových tras,“ uvedl obchodní ředitel pivovaru Radek Vincík.

Fond k renovaci budov

S renovací město vlastníkům finančně vypomáhá prostřednictvím fondu regenerace. Pro letošní rok je v něm suma kolem 1,6 milionu.

Prostředky jsou určené nejenom na památky, ale i další objekty, které se nacházejí v městské památkové rezervaci a před časem vyhlášené památkové zóně.

„Je to jeden z nástrojů, jak motivovat vlastníky k opravě těchto objektů,“ doplnila Hamousová s tím, že každý rok se v centru Žatce opraví zhruba stejný počet památek, tedy kolem sedmi.

Kontrast opravených a prázdných domů

Vedle měšťanských domů s opravenými fasádami však v Žatci kontrastují prázdné domy, které chátrají, a jichž jsou desítky. Realita je taková, že vlastníci nemají peníze na jejich záchranu.

„Nezavíráme před tím oči a pracujeme na programu oživení. Centrum by se mělo stát dobrou adresou pro bydlení a místem setkávání. Dnes lidé nechodí do centra, protože tu není nabídka aktivit, a ta tu není, protože tu nejsou lidé. To se musí změnit,“ uvedl žatecký architekt Jiří Vaníček.

Radnice upíná pozornost i mimo centrum na areál bývalého strojního pivovaru, který vystavěl na konci 19. století Anton Dreher a který je cennou průmyslovou památkou. Pozemky a budovy vlastní několik subjektů.

Město se snaží najít investora, který by areál vykoupil a opravil v souladu s městskou studií. „Naší vizí je to, aby se tam vrátila výroba piva, a další objekty využít pro turistický ruch,“ doplnil Vaníček.