Veřejná databáze by měla omezit korupci při zadávání veřejných zakázek. Ilustrační foto

Veřejná databáze by měla omezit korupci při zadávání veřejných zakázek. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MAFRA

Žatec odkryl informace o zakázkách, databázi má na webu on-line

Žatec dělá vše pro to, aby lidé uvěřili, že se na radnici veřejné zakázky nepřidělují systémem "malá domů". Odkryl veškeré dokumenty a dal je na internet. Výběrová řízení se chystá zprůhlednit také Chomutov, který nedávno pozval obyvatele do komisí.

Žatec používá jako první v kraji veřejně přístupnou online databázi zakázek. Dodalo mu ji občanské sdružení Oživení. Jsou v ní všechny investiční záměry a výsledky konkurzů, požadavky na firmy i jejich výčet.

"Myslím, že to je nejtransparentnější způsob zadávání veřejných zakázek, jaký může být. Předejdeme tím různým spekulacím na téma proč zase vyhrál Karel, který vyhrál i jindy," tvrdí tajemnice úřadu Monika Spáčilová.

Žatecká on-line databáze

Databáze nabízí i další výhodu. Lepší plánování pro město i pro firmy.

"V ideálním případě může radnice hned na začátku roku představit všechny své investiční plány. Firmy si tak dopředu zjistí, které stavby mohou provádět," přiblížil Martin Kameník ze sdružení Oživení.

Šance pro víc firem

Nová aplikace by navíc mohla zajistit nejen vyšší transparentnost zadávání veřejných zakázek a snížit riziko manipulace s nimi, ale i posílit konkurenční prostředí a snížit tak cenu zakázek.

"Na jednu zakázku se nám přihlásila třeba i firma z Českých Budějovic. Přitom nebýt tohoto systému, vůbec bychom netušili, že má zájem u nás něco dělat," upozornila tajemnice Spáčilová.

Při původním systému musela radnice před vyhlášením výběrového řízení sama oslovit třeba pět různých firem. "Nyní se nám čtyři přihlásí samy, my oslovíme pár dalších a tím se zvyšuje možnost výběru," upřesnila Spáčilová.

Chomutov se vydal jiným a ještě odvážnějším směrem. Lidé nad 18 let, kteří mají čistý trestní rejstřík a mají ve městě bydliště, se mohou do 6. září hlásit do výběrových komisí a být tak přímými účastníky při vybírání firem. (více o chomutovském systému čtěte zde.)

Zástupce opozice, zastupitel za KSČM Ladislav Drlý, ale chomutovskou radu obviňuje z populismu. "Kdyby s tím radnice přišla hned po volbách, tak jí zatleskám. Tři měsíce před komunálními volbami je to jen populismus. Všechny větší zakázky už navíc proběhly," míní.

Další města nespěchají

Veřejnou databázi zakázek, ale už ne tak podrobnou jako v Žatci a třeba omezenou jen na výzvy, mají v Ústí, Lounech a Mostě.

"Už před třemi roky padlo rozhodnutí, že nebudeme firmy obesílat, ale že zveřejníme zakázky na webu a dáme všem možnost se řízení zúčastnit. Firmy zakázky skutečně sledují a někdy reagují téměř hned po zveřejnění," uvedl mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Teplice, Děčín a Litoměřice nemají zatím ani to.

Podle teplického tajemníka Marka Fujdiaka se radnice přizpůsobí až novelizaci zákona o veřejných zakázkách, která má platit od poloviny září. Ta totiž počítá s tím, že zadávání na internet bude povinné.

PŘEHLED O MĚSTSKÝCH ZAKÁZKÁCH

Veřejně přístupnou databázi městských zakázek dodalo žatecké radnici občanské sdružení Oživení. "Chtěli jsme obcím nabídnout jednoduché a smysluplné řešení, které umožní veřejnosti dohled nad tím, za co se utrácejí peníze z městské kasy," říká zástupce sdružení Martin Kameník.

Jak konkrétně databáze funguje?
Je to velice jednoduchá aplikace, díky níž město přehledně zveřejňuje všechny informace o zakázkách, které probíhají, proběhly nebo se plánují. Lidé si například ověří, jestli zakázka opravdu stála tolik, na kolik se dodavatel zavázal v nabídce. Tyhle informace města často nezveřejňují.

V čem je tato aplikace ojedinělá?
Právě v propojení databáze zakázek s investičními záměry. Město dá prostřednictvím aplikace všem na vědomí, že bude vypisovat zakázku. Firma si ji prohlédne, a když bude mít zájem, přihlásí se do databáze.

Firmy se tedy budou hlásit samy?
Přesně tak. A město se tím vyhne podezření z machinací. Běžně totiž slýcháme spekulace, že radnice o zakázce tajně řekne jedné firmě a pak dá šibeniční lhůtu na podání nabídky, aby se konkurenční firmy nestihly přihlásit. Teď budou všechny informace o investičním záměru viset na webu.

Budou vaši aplikaci využívat i další města?
Zatím se nám nikdo další neozval. Přitom má spousta obcí co zlepšovat.