Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Loutkoherci se brání stěhování do vily. Nevejdeme se tam, upozorňují

  8:06aktualizováno  8:06
Loutkové pohádky v podání uskupení Jitřenka baví děti v Žatci přes šedesát let. Kromě vymýšlení nových představení dnes ale Jitřenka řeší i svou budoucnost. Město ji chce přestěhovat do Lüdersdorfovy vily, jejíž rekonstrukci chystá. Loutkáři to odmítají, chtějí dál hrát v současných prostorách.

Vila, kam chce město loutkoherce přestěhovat. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Loutkové divadlo Jitřenka působí od roku 1952 v budově v ulici Obránců míru, která také patří městu. Za tu dobu se tam žádné větší opravy neprováděly. Do objektu zatéká, je potřeba zrekonstruovat rozvody elektřiny, vody a zmodernizovat interiéry.

Fotogalerie

„Odhadem jde o částku deset až patnáct milionů korun,“ přibližuje stav divadélka starostka Zdeňka Hamousová.

Památkově chráněná Lüdersdorfova vila stojí vedle supermarketu Lidl. Je řadu let opuštěná a chátrá, její oprava spolkne desítky milionů korun. Podle starostky je ale velká šance, že by město získalo na opravu dotaci.

„Prostor by byl vnitřně přestavěný tak, aby vyhovoval potřebám malého divadla. Návštěvníci by měli i více prostoru k parkování na parkovišti supermarketu,“ upozorňuje starostka.

Současné unikátní pódium

Loutkoherci se ale do vily stěhovat nechtějí. „Je pro nás malá. Podle nákresu se tam plánuje v hledišti 77 míst. Dnes máme kapacitu 124 míst, a když hrajeme, máme vyprodáno,“ říká principál Jitřenky Vladimír Bajbora.

„Dalším problémem jsou ,nedivácké‘ prostory, nevejdou se nám tam kulisy a loutky. Nechceme se nějakých zbavovat jen proto, že se nikam nevejdou. Do vily také prakticky nesvítí slunce a je tam velká vlhkost. I když budovu opraví, tak nikdo nezaručí, že to vydrží,“ dodává Bajbora.

Loutkoherci odmítají, že by byl stav budovy, kde nyní hrají, tak špatný, že by se tam nedalo hrát vůbec. „Je patrné, že se sem řadu let neinvestovalo. Oprava ale nebude tak náročná jako u vily,“ míní principál.

Jitřenka byla vybudovaná jako divadelní prostor a má unikátní pódium. Jak pod ním, tak nad ním je dostatek místa, kde se herci mohou pohybovat, a z hlediště tak nejsou vidět. Na to není ve vile prostor.

Budova Jitřenky i pro další spolek

„Hrajeme stylem, kdy loutky jsou na pódiu samy, a malí diváci tak mají dojem, že jsou živé. To bychom nechtěli v žádném případě měnit,“ pokračuje Bajbora.

Budova Jitřenky navíc podle něj nabízí prostor i pro další činnosti. V přízemí za zamčenými dveřmi je další hlediště a pódium, které by mohlo sloužit i divadelnímu spolku Opera a také základní umělecké škole.

„Oba subjekty by tady působily rády, pokud by se prostor opravil,“ podotkl Bajbora.

O případném stěhování Jitřenky se zřejmě rozhodne do konce roku v souvislosti s přípravou investičního rozpočtu. Město se má rozhodnout, zda do opravy památkově chráněné vily půjde.

Podle Bajbory hrozí, že Jitřenka může i skončit. „Nikdo nebere naše připomínky vážně. Pokud nebudou prostory ve vile pro naše hraní vhodné, tak ať tam hraje někdo jiný,“ krčí rameny principál.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Lounské muzeum láká na legendy počítačových her, lidé si mohou i zahrát

Kurátorka výstavy Retrogaming Lenka Macová u jedné z nejúspěšnějších her...

Legendární počítačové hry Prince of Persia, SimCity, Mortal kombat, Tetris a stovky dalších si mohou zájemci v těchto...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Najdete na iDNES.cz