Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Loutkoherci se brání stěhování do vily. Nevejdeme se tam, upozorňují

  8:06aktualizováno  8:06
Loutkové pohádky v podání uskupení Jitřenka baví děti v Žatci přes šedesát let. Kromě vymýšlení nových představení dnes ale Jitřenka řeší i svou budoucnost. Město ji chce přestěhovat do Lüdersdorfovy vily, jejíž rekonstrukci chystá. Loutkáři to odmítají, chtějí dál hrát v současných prostorách.

Vila, kam chce město loutkoherce přestěhovat. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Loutkové divadlo Jitřenka působí od roku 1952 v budově v ulici Obránců míru, která také patří městu. Za tu dobu se tam žádné větší opravy neprováděly. Do objektu zatéká, je potřeba zrekonstruovat rozvody elektřiny, vody a zmodernizovat interiéry.

Fotogalerie

„Odhadem jde o částku deset až patnáct milionů korun,“ přibližuje stav divadélka starostka Zdeňka Hamousová.

Památkově chráněná Lüdersdorfova vila stojí vedle supermarketu Lidl. Je řadu let opuštěná a chátrá, její oprava spolkne desítky milionů korun. Podle starostky je ale velká šance, že by město získalo na opravu dotaci.

„Prostor by byl vnitřně přestavěný tak, aby vyhovoval potřebám malého divadla. Návštěvníci by měli i více prostoru k parkování na parkovišti supermarketu,“ upozorňuje starostka.

Současné unikátní pódium

Loutkoherci se ale do vily stěhovat nechtějí. „Je pro nás malá. Podle nákresu se tam plánuje v hledišti 77 míst. Dnes máme kapacitu 124 míst, a když hrajeme, máme vyprodáno,“ říká principál Jitřenky Vladimír Bajbora.

„Dalším problémem jsou ,nedivácké‘ prostory, nevejdou se nám tam kulisy a loutky. Nechceme se nějakých zbavovat jen proto, že se nikam nevejdou. Do vily také prakticky nesvítí slunce a je tam velká vlhkost. I když budovu opraví, tak nikdo nezaručí, že to vydrží,“ dodává Bajbora.

Loutkoherci odmítají, že by byl stav budovy, kde nyní hrají, tak špatný, že by se tam nedalo hrát vůbec. „Je patrné, že se sem řadu let neinvestovalo. Oprava ale nebude tak náročná jako u vily,“ míní principál.

Jitřenka byla vybudovaná jako divadelní prostor a má unikátní pódium. Jak pod ním, tak nad ním je dostatek místa, kde se herci mohou pohybovat, a z hlediště tak nejsou vidět. Na to není ve vile prostor.

Budova Jitřenky i pro další spolek

„Hrajeme stylem, kdy loutky jsou na pódiu samy, a malí diváci tak mají dojem, že jsou živé. To bychom nechtěli v žádném případě měnit,“ pokračuje Bajbora.

Budova Jitřenky navíc podle něj nabízí prostor i pro další činnosti. V přízemí za zamčenými dveřmi je další hlediště a pódium, které by mohlo sloužit i divadelnímu spolku Opera a také základní umělecké škole.

„Oba subjekty by tady působily rády, pokud by se prostor opravil,“ podotkl Bajbora.

O případném stěhování Jitřenky se zřejmě rozhodne do konce roku v souvislosti s přípravou investičního rozpočtu. Město se má rozhodnout, zda do opravy památkově chráněné vily půjde.

Podle Bajbory hrozí, že Jitřenka může i skončit. „Nikdo nebere naše připomínky vážně. Pokud nebudou prostory ve vile pro naše hraní vhodné, tak ať tam hraje někdo jiný,“ krčí rameny principál.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Najdete na iDNES.cz