Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Herec vtipkoval na Facebooku, komunisté navrhli jeho veřejné odsouzení

  0:08aktualizováno  0:08
Ústecké zastupitelstvo čeká absurdní jednání. Bude zaujímat stanovisko k pokusu o vtip na Facebooku. Velkou roli hraje to, že ho vytvořil herec Jiří Maryško z ústeckého Činoheráku. K Činoheráku má totiž blízko koaliční hnutí PRO! Ústí a pro opozici se tak stal záminkou k útokům na vedení města.

Herec Maryško dal před dvěma týdny na profil dobrovolné brigády s názvem „Úklid Ústí“ fotografii z filmu Lidice, která zachycuje popravu tamějších mužů nacisty. K tomu přidal poznámku, že úklid Ústí si představuje takto a vyjmenoval několik hlavních kritiků Činoheráku. Mezi „uklizenými“ tak figuroval třeba bývalý primátor Vít Mandík, někdejší radní Arno Fišera (oba z ČSSD), ale i současný zastupitel Pavel Dlouhý či komunistická zastupitelka Květoslava Čelišová.

Svůj facebookový příspěvek Jiří Maryško umístil jako komentář pod událostí...

„Svůj vtip o likvidaci čelných představitelů ústecké žumpy jsem nemyslel vážně. Přeju jim šťastný a dlouhý život, nicméně musí vědět, že je skutečně rád nemám,“ komentuje svůj příspěvek Maryško.

Maryško proslul už v době krize kolem Činoherního studia, když po vypjatém zastupitelstvu, které divadlo zrušilo, uštědřil facku tehdejšímu radnímu Janu Eichlerovi (o facce radnímu zde). A protože si servítky nebere dál, je pro odpůrce Činoheráku vítaným terčem.

Ti se také hned postarali, aby se jeho příspěvek rozšířil a pohoršil co nejvíc lidí včetně lidických žen a Českého svazu bojovníků za svobodu, který Maryška vzápětí vyzval k omluvě. Herec pak omluvu skutečně zveřejnil na Facebooku (viz box vlevo).

Maryškova omluva

Omlouvám se všem bojovníkům za svobodu, lidickým obětem a všem, kterých se dotklo mé nešťastné spojení obrázku z filmu Lidice s představiteli ústecké žumpy - s lidmi, kteří škodili a škodí jak v politice, tak na sociálních sítích a komentářích pod internetovými články. Někteří z nich nám už rok, bez povšimnutí správců serverů, nadávají do Židů, obřezanců, feťáků, havloidů a často vyhrožují likvidací. Antisemitské nadávky a výhrůžky na adresu Činoheráku a Achaba Haidlera, který jezdí hrát divadlo do Lidic pravidelně, se objevují neustále a zatím se za něj žádný bojovník za svobodu nepostavil.

Blesk.cz (aniž by se zajímal o mé vyjádření) uvedl nepravdivou informaci, že jsem foto umístil na svůj FB profil. Není to tak, byl to pouhý komentář určený přátelům, pod událostí dobrovolné brigády s názvem „Úklid Ústí“ a s lidickými událostmi neměl vůbec nic společného. Byl to černý humor, vytržený z kontextu a jedná se o přefouknutou mediální bublinu „na zakázku“, což ovšem ten, kdo nežije v Ústí nad Labem, jen těžko pochopí.

Prosím vás, bojovníci za svobodu, abyste přijali mou omluvu za nešťastně použitý ilustrační obrázek a nebrali doslova přibarvené bulvární zprávy.

S úctou a pozdravem

Jiří Maryško

„Jirka Maryško je jako Petr Čtvrtníček. Dělá vtipy, které jdou na hranu a tady ji prostě přesáhl. Ale člověk přeci řekne tolik blbých vtipů,“ říká o Maryškovi umělecký šéf Činoheráku Filip Nuckolls.

Padla i trestní oznámení

Herec se kvůli fotce hned dočkal trestních oznámení. Podala ho na něj zastupitelka Čelišová či místopředseda ústecké ODS Tomáš Rieger.

Lavinu přepjatých reakcí ve středu završil komunistický zastupitel Petr Brázda, který „kauzu Maryško“ prosadil do programu zastupitelstva.

V usnesení navrhuje, aby zastupitelé s Maryškovým žertem, jenž „poškozuje památku obětí lidického masakru“ a „nevhodným způsobem řeší svůj postoj k některým současným i bývalým zastupitelům a občanům města“ vyjádřili nesouhlas.

„Můj primární motiv je, že by se i v této oblasti, tedy v politice, mělo jednat solidně a slušně,“ zdůvodnil svůj požadavek Brázda. Maryško přitom žádný politik není a bydlí dokonce v jiném městě, v Děčíně.

„Nechápu, proč bych se měl vyjadřovat k diskusnímu příspěvku, byť hloupému, občana města Děčín, který není ani politikem, ani zaměstnancem magistrátu. Budeme řešit všechny twitterové, facebookové a webové diskuse všech občanů Ústeckého kraje vždy, když budou směrem k nám negativní a urážlivé? Ke kolektivním soudům není ani žádná opora v zákoně o obcích. Já se k tomu snižovat nehodlám,“ komentoval to zastupitel TOP 09 Radim Bzura.

To nebyl žert, ale návod na masakr, hrozí se komunista

I na to má ale Brázda odpověď. „On tam označil lidi, kteří jsou v zastupitelstvu. To je ten hlavní důvod,“ řekl Brázda. A má v tom bezvýhradnou podporu svého klubu.

„Jsem zděšen, když vidím, co se děje ve světě, jak roste násilí, a tady se objeví návod na masakr. To nebyl žert,“ reagoval na vtip komunistický zastupitel Pavel Vodseďálek, kterého Maryško ani nejmenoval.

Činoherák jako horké téma

Herec Jiří Maryško je jednou z nevýraznějších tváří spolku Činoherák Ústí, který se stal nástupcem Činoherního studia zlikvidovaného bývalou radnicí v čele s ČSSD.

Činoherák pak byl jedním z hlavních témat loňských komunálních voleb, jež vynesly na radnici hnutí ANO a PRO! Ústí.

Činoherák zůstává horkým tématem i nadále, je jedním z nejčastějších námětů k přestřelkám mezi opozicí a koalicí na radnici či mezi Ústečany na Facebooku.

Mezi ústeckou kulturní veřejností však Činoherák získal pevnou pozici.

Brázdův návrh na zařazení bodu o Maryškovi na jednání však podpořili i politici koalice ANO a PRO! Ústí. Ruku pro něj zvedl i lídr PRO! Ústí, náměstek primátora Martin Hausenblas.

„Když jim to stálo za to úsilí to do programu dát, tak se k tomu vyjádřit můžeme,“ podotkl Hausenblas. Dodal jen, že by se zastupitelé takovým věcem rozhodně neměli věnovat pravidelně.

Hnutí PRO! Ústí se ostatně od Maryškova vtipu distancovalo hned zpočátku. „Podle mě to bylo nevkusné, nevhodné a výrazně za hranicí. Ale je to jeho věc, on už se dokonce omluvil, takže došlo k tomu, co měl udělat. Tím to pro mě skončilo,“ poznamenal Hausenblas.

To tu ještě nebylo, říká archivář

Zastupitelé zatím Maryškův humor projednat nestihli, protože středeční jednání přerušili. Bizarní diskuse tak přijde na řadu 2. března. Po roce 1989 to bude poprvé, co si zastupitelé najdou čas na podobné téma.

„To tu ještě nebylo. Je to minimálně nezvyklé,“ říká ředitel ústeckého archivu Vladimír Kaiser. Připomněl při té příležitosti například historku z 80. let, kdy se jeden z představitelů tehdejšího ONV opil a pak odmítl zaplatit útratu. „Ani o tom se pak na tehdejších plenárních schůzích nediskutovalo,“ řekl Kaiser.

Také politolog z ústecké univerzity Daniel Kroupa soudí, že zastupitelé by se měli věnovat spíše serióznějším tématům. „Myslím, že to je v každém případě zbytečná věc,“ uvedl.

Maryška rozhodnutí zastupitelů projednat jeho vtip pobavilo. „Já musím před navrhovateli smeknout, protože jejich vtip je mnohem zdařilejší než ten můj,“ smál se. Na zastupitelstvo se ale prý obhajovat nepřijde. „K čemu bych se tam vyjadřoval? K blbýmu vtipu? To se špatně vysvětluje,“ dodal.

Takto dal loni Jiří Maryško facku radnímu Janu Eichlerovi:

 

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz