Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zastupitelé Litvínova odsouhlasili boj radnice proti prolomení limitů

  9:34aktualizováno  9:34
Nově zvolené zastupitelstvo Litvínova si odsouhlasilo, že využije všechny zákonné prostředky, aby zabránilo prolomení těžebních limitů. Koalice tvořená hnutím ANO 2011, KSČM a sdružením Starostové a nezávislí tak pokračuje v boji proti rozšíření těžby uhlí, které vedlo už předchozí vedení města.

Nová starostka Litvínova Kamila Bláhová z ANO (vpravo) s komunistickou místostarostkou Erikou Sedláčkovou. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Otázka zachování limitů je pro rozvoj Litvínova zcela zásadní. V průběhu současného funkčního období budou vláda a parlament projednávat několik strategických dokumentů, které patrně o přiblížení rozhodnou,“ zdůvodnil návrh místostarosta Litvínova Milan Šťovíček (STAN).

Připomněl, že vláda bude jednat například o novele horního zákona nebo výši úhrad za získané nerosty.

Usnesení, které podpořilo 13 ze 23 zastupitelů, dává starostce Kamile Bláhové z ANO mandát zastupovat město při meziresortním řízení o limitech a hlavně protestovat proti překročení hranice těžby, která platí od roku 1991.

Rozhodnutí Litvínova se nezamlouvá těžařským společnostem.

„Koalice nám nedala žádný prostor k vyjádření, nemohli jsme zastupitele seznámit s naším postojem a návrhy. Pokračuje tak ve strategii předchozího vedení. Na rozdíl od drtivé většiny okolních měst a obcí, které si uvědomují, že komunikovat a spolupracovat s velkým zaměstnavatelem je vždy přínosem. Věříme, že časem k tomu dospěje i nové vedení Litvínova,“ komentovala usnesení zastupitelstva mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Právě tato těžařská společnost těží uhlí ve velkolomu ČSA v blízkosti Litvínova. Posunutí hranic těžby by znamenalo zánik Horního Jiřetína a Černic.

Opozice měla proti usnesení námitky

Boj Litvínova proti prolomení limitů se ale dotýká i Severočeských dolů, které chtějí těžbu rozšířit na dole Bílina v místech, kde žádné vesnice nejsou. Na tento problém upozornil opoziční litvínovský zastupitel Martin Klika z ČSSD.

„Už teď vlastně dáváme negativní stanovisko i pro Severočeské doly. Tam k nějakému posunu bude muset dojít, to se dnes už všeobecně ví a já s tím souhlasím. Je to otázka x desítek, možná stovek pracovních míst. Je potřeba je zachovat v rámci sociálního smíru,“ upozornil Klika.

Podle místostarosty Šťovíčka je možné o limitech dolu Bílina diskutovat, ale až v době, kdy to bude aktuální.

Nesouhlas opozičních zastupitelů s návrhem koalice však měl i další důvody. Vadilo jim, že existuje poradní výbor pro životní prostředí a limity, který se ale nemohl k usnesení vůbec vyjádřit. „Výbor expertů to neprojednal, protože ještě vůbec nemohl být svolán,“ upozornil zastupitel Daniel Volák ze sdružení Otevřená radnice.

Někteří zastupitelé proto navrhovali, aby se hlasování o boji proti limitům odložilo, než se k němu vyjádří příslušný výbor. To se ale nakonec nestalo. Výbor pro životní prostředí a limity se problémem bude zabývat, ale má jen navrhnout další postup v boji proti prolomení limitů.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Najdete na iDNES.cz