Hrozil strážníkům a jednoho pokousal, říká žalobce. Politik vinu odmítá

  13:39aktualizováno  13:39
Okresní soud v Chomutově otevřel přes dva roky starý případ jirkovského zastupitele Josefa Šebka, který je obžalovaný, že opakovaně pokousal strážníka, jenž proti němu tehdy zakročil. Šebek však svou vinu odmítá.

Zastupitel Jirkova Josef Šebek. | foto: www.jirkov.cz

Událost se stala 11. července 2016 poblíž centrálního chomutovského parku. Skupinu menších dětí, které Josef Šebek doprovázel v rámci příměstského tábora, tam údajně vyděsili tři mladíci v policejních uniformách a se zbraněmi. Šebek na ně přivolal strážníky, ale sám se s nimi pak dostal do konfliktu.

Dva strážníci, kteří se tehdy dostavili, později při výslechu na policii uvedli, že na místě zastihli tři nezletilé chlapce ve věku od 12 do 15 let, kteří na sobě měli jen součásti různých uniforem Policie ČR. 

„Bylo zcela zjevné, že se jedná jenom o děti a nikoli dospělé osoby. Dva z těchto chlapců strážníkům neznámý muž (obžalovaný) držel opřené o plot, zatímco třetí stál opodál. Muž, který dva tyto chlapce držel, pak strážníky vyzýval, aby všechny tři nezletilce zkontrolovali,“ píše se v obžalobě.

Strážníci podle spisu Šebkovi řekli, ať ty dva školáky pustí, že jsou to jen děti, které si zde zřejmě hrají a ničeho protiprávního se nedopouštějí. „Muž tedy oba chlapce pustil a řekl strážníkům, že si je bude fotografovat při jejich zákroku proti nim,“ dodává obžaloba.

Protože Šebek se podle výpovědi strážníků odmítal legitimovat a chtěl odejít, vyzvali ho, aby nastoupil do jejich služebního auta. Chystali se ho předvést na obvodní oddělení policie ke zjištění totožnosti. 

„Začal klást fyzický odpor. Proto ho strážníci chtěli spoutat, čemuž se opět bránil a během nasazování pout dvakrát kousl strážníka do rukou,“ stojí v obžalobě. 

Když se strážníkům podařilo Šebka spoutat, předvedli ho na policii a převezli na ošetření k lékaři. Během zákroku utrpěl hematom a povrchové odřeniny na levé straně čela a levé ruce. 

Vyhrožoval strážníkům, že je zničí, píše žalobce

„V průběhu zákroku strážníků jim obžalovaný opakovaně říkal, respektive vyhrožoval, že je osobou ve vysokém postavení a že je zničí,“ popsala obžaloba chování komunálního politika.  

Šebek podle státního zástupce užil násilí v úmyslu působit na výkon pravomoci úřední osoby.

Na policii Šebek odmítl vypovídat. „Ze spáchání stíhaného skutku je však plně usvědčován všemi zajištěnými důkazy, a to zejména výpověďmi jednotlivých svědků a dále videonahrávkami ze služebních kamer strážníků, které měli při zákroku na sobě,“ upozornil státní zástupce.

Obžalovaný však popírá, že jednomu ze strážníků ublížil. „On psal, že jsem ho pokousal, ale u doktora našli (ranku) jen pět milimetrů. Nekousl jsem ho,“ zveřejnil Šebkovo tvrzení server Blesk.cz. Na sociální síti si tenkrát Šebek naopak stěžoval, že strážníci, kteří proti němu zakročili, byli velmi brutální.

Samosoudce chomutovského okresního soudu v roce 2017 v případu rozhodl trestním příkazem a Šebkovi dal podmínku. Ten však podal odpor a soud musel nařídit hlavní líčení. 

Soud dnes vyslechl obžalovaného a dva svědky. Hlavní líčení pak odročil na 7. prosince kvůli výslechu dalších tří svědků.

„Zda bude v následujícím hlavním líčení vyneseno i rozhodnutí, nelze předjímat. V závěru dnešního líčení ještě zazněly od obžalovaného návrhy na předvolání a výslech dalších svědků. Soud si vyhradil možnost, uzná-li to za nutné, dokazování ještě doplnit,“ řekla iDNES.cz mluvčí chomutovského soudu Lenka Chalupová.

Autor:

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Mých žáků je mi často líto, říká učitelka školy v problematickém Janově

Učitelka prvního stupně na základní škole v Janově Alena Michalská

Alena Michalská učí 36 let na základní škole v litvínovském Janově, který je považován za romské ghetto. Skladba...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Policisté se vrhli do ledové řeky, zachránili ženu, která skočila z mostu

Benešův most v Ústí nad Labem.

Dva obětaví policisté se v Ústí nad Labem vrhli do ledové řeky, aby odtamtud vytáhli jednapadesátiletou ženu. Ta chtěla...

Další z rubriky

Policisté se vrhli do ledové řeky, zachránili ženu, která skočila z mostu

Benešův most v Ústí nad Labem.

Dva obětaví policisté se v Ústí nad Labem vrhli do ledové řeky, aby odtamtud vytáhli jednapadesátiletou ženu. Ta chtěla...

Mých žáků je mi často líto, říká učitelka školy v problematickém Janově

Učitelka prvního stupně na základní škole v Janově Alena Michalská

Alena Michalská učí 36 let na základní škole v litvínovském Janově, který je považován za romské ghetto. Skladba...

Firmy marně hledají nové pracovníky, mnohdy snižují i své požadavky

Chemopetrol v Záluží u Litvínova

S kritickým nedostatkem pracovníků se potýkají zaměstnavatelé v Ústeckém kraji. Nejvíc chybějí dělníci a technické...

Najdete na iDNES.cz