Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žalobce zastavil stíhání exposlance ČSSD Aubrechta, korupce je promlčená

  16:50aktualizováno  16:50
Žalobce zastavil stíhání bývalého poslance ČSSD Vlastimila Aubrechta, který čelil obvinění z přijetí několikamilionového úplatku. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podali návrh na obžalobu, skutek je ale už promlčený.

Vlastimil Aubrecht | foto: Karel KopáčMAFRA

Aubrechta detektivové vinili z přijetí několikamilionového úplatku za to, že v roce 2006 podle nich ovlivnil rozšíření průmyslové zóny Joseph na Mostecku. Aubrecht tehdy byl vládním zmocněncem pro severozápadní Čechy. Průmyslový areál Joseph se v té době rozšířil o 93 hektarů na celkových 280.

Aubrecht podle kriminalistů dostal 11 milionů korun, dalších sedm bylo údajně určeno pro náměstkyni mosteckého primátora Hanu Jeníčkovou.

Státní zástupce Lukáš Borovička ale stíhání zastavil. „Ano, moje stíhání bylo zastaveno. My jsme chtěli, aby stíhání bylo zastaveno kvůli faktickému hledisku, protože nic takového se nikdy nestalo,“ řekl Aubrecht. O případných dalších krocích se poradí se svým právníkem.

Původně byl Aubrecht obviněný za přijetí úplatku, státní zastupitelství ale podle serveru Aktuálně.cz případ překvalifikovalo na nepřímé úplatkářství. Podle této právní kvalifikace je skutek promlčený. Borovička zatím jen potvrdil, že ve věci rozhodl, ale nechtěl rozhodnutí komentovat, dokud nenabude právní moci.

Aubrecht považuje celou kauzu za vykonstruovanou a politicky motivovanou. „Celé to bylo postavené na jednom falešném dokumentu, na svědectví jednoho pochybného individua,“ tvrdí Aubrecht. Případ mu prý zničil politickou kariéru.

Byla to politická objednávka, tvrdí Aubrecht

„Bylo to udělané jasně na politickou objednávku. Spustilo se to v době přípravy parlamentních voleb. Měl jsem kandidovat a spustila se tahle aféra. A vždycky se prodlužovala ve chvíli, kdy jsem měl politicky stoupat,“ dodal Aubrecht.

Žalobce Borovička ale už dříve řekl, že důkazů je dost. „Vycházíme mimo jiné i z výpovědí několika svědků, tedy nikoli jen z výpovědi jedné osoby,“ uvedl loni v srpnu. Současně dodal, že kriminalisté se opřeli i o listinné důkazy, smlouvy a další dokumenty (o případu zde).

Aubrecht byl ve vysoké politice od roku 1998, poslancem byl 12 let. Za vlády sociálních demokratů byl zmocněncem pro severozápadní Čechy. Most zónu Joseph vybudoval v roce 2001.

Proti výstavbě bojovali ekologové, kterým kromě emisí vadilo i znehodnocení jedné z nejkvalitnějších zemědělských půd. Zóna stála veřejné rozpočty nakonec kolem 700 milionů korun, přibližně třetinu dalo město a dvě třetiny stát.

Autoři: ,Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Personal Consult s.r.o.
Fyzioterapeut (s bytem)

Personal Consult s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz