Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pod Ústeckým krajem je tolik vody, že by mohla zásobovat střední Evropu

  • 10
Sever Čech je ve vztahu k pitné vodě jednou z nejstrategičtějších oblastí v Evropě. Tamní zásoby by vystačily pro celý střed kontinentu. Hydrogeologové nyní zásoby vody po třiceti letech přeměřují.

„Třeba v oblasti od Srbské Kamenice do Všemil je jedna z největších zásob podzemní pitné vody v zemi. Je tam ukryto 450 vteřinových litrů, což je obrovité množství,“ říká hydrogeolog Vratislav Nakládal, který sever Čech a hlavně oblast Českého Švýcarska zkoumá už padesát let.

Vůbec největší zásoby jsou v téměř dva kilometry širokém pásu mezi Srbskou Kamenicí a Hřenskem. Další vydatné zásoby pitné vody jsou ale i v oblasti České Lípy, Jablonného v Podještědí či podél Labe.

Hydrogeolog Vratislav Nakládal

„Tam jsou hodně hluboko, kolem 400 až 500 metrů,“ říká Nakládal.

Zásoby by přitom došly pouze v případě, kdyby na kontinentu došlo k rychlému a velkému klimatickému zvratu a vůbec nepršelo.

„Jinak tyto zdroje nemohou vyschnout. Ani molekula vody nepřibude, ani molekula se neztratí. Když prší, třetina srážek se odpaří, třetina odteče a třetina se vsákne do země, někde pak znova vyteče do potoků a řek, a tak je to stále dokola. To je hydrologický cyklus,“ říká Nakládal.

Za padesát let jeho práce ale podle jeho slov nejsou patrné žádné přírodní změny tak zásadního charakteru, že by zásoby vody pod zemí ohrožovaly.

Průzkumné vrty pomáhají obcím dostat se k vodě

Zdroje vody v Česku mapuje od loňska projekt vedený Českou geologickou službou. Poslední měření se dělala před 30 lety, ta současná mají jistit, zda a co se změnilo. V Ústeckém kraji už se dělaly průzkumné vrty podél Labe, u Lovosic, ve Folknářích, Milešově či Ludvíkovicích.

Průzkumné vrty přinášejí i praktické využití. Třeba v Ludvíkovicích, kde bojují s nedostatkem vody, se vedení obce s hydrogeology dohodlo, že by jejich průzkumný vrt mohlo odkoupit a využít.

„Našli jsme u nich velké množství vody, zásobovat by mohla pět takových obcí. Vrt je přitom nedaleko jejich vodojemu, udělat přípojku tak bude jednoduché. A budou mít po starostech,“ říká Nakládal.

Podobné vrty podle něj v minulosti využila už řada obcí, hlavně ty v kopcích jižně od Děčína směrem k Ústí.

„Tady vždycky měli problémy s vodou, pod povrchem do 50 metrů totiž skoro není. Je až v hloubce přes stovky metrů a udělat takové vrty je drahé,“ dodal Nakládal.