Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Když přijde mlha z Čech, děti ve školách bolí hlava, říká saský starosta

  • 223
Obyvatelé Saska od září nahlásili již 19 pachových epizod spojovaných s podkrušnohorskými průmyslovými podniky na Chomutovsku a Mostecku. O situaci ve čtvrtek jednali v Praze i ministři životního Richard Brabec a Thomas Schmidt a dohodli se na rychlejším předávání informací.

Na nepříjemný zápach z Čech, kterému Sasové říkají česká mlha nebo český vzduch, si obyvatelé Saska stěžovali naposledy 21. února. Nejčastěji si lidé stěžují na Katzendreck, tedy smrad připomínající kočičí výkaly, pak na sirovodíkový odér smradlavých vajec a chemický zápach.

Pachové epizody

Od 18. září 2014 do dnešního dne saská strana Česku předala k vyšetření celkem 19 zápachových epizod.

Při první 18. září si stěžovalo 6 až 10 osob ze Seiffenu, Marienbergu, Ehrenfriedersdorfu, Neuhausenu na „kočičí smrad“, který v hlášeních jednoznačně převažuje následován sirovodíkem.

V únoru bylo nahlášeno 8 případů, poslední 21. února od obyvatel ze Seiffenu, Königswalde, Marienbergu, Neuwernsdorfu.

„Opravdu to u nás často smrdí a je to velmi nepříjemné. Ovšem není to tak, že by mne z toho bolela hlava nebo jsem měla průjem, jak se říká,“ popisuje Ulrika Kleinová z Hartmannsdorfu.

Nejvíce stížností přichází z oblastí Seiffen, Deutschneudorf, Marienberg, Neuhausen, Olbernhau, Schwartenberg, Crottendorf, Bärenstein, Königswalde, Rűbenau. Problém je, že po více než pěti letech pátrání na obou stranách hranice se nepodařilo původce zápachu určit.

„Ve chvíli, kdy se podaří prokázat jednoznačného původce, bude možné začít příčinu zápachu řešit,“ řekla mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Burketová.

Jedním z největších bojovníků proti zápachu je starosta Deutschneudorfu Heinz-Peter Haustein. První protesty proti českému zápachu organizoval již v roce 1998 a o problému hovořil i s bývalým prezidentem Václavem Klausem nebo exministrem Miroslavem Kalouskem.

My nic necítíme, říká starosta na české straně hor

„Proti porevoluční době se situace velice zlepšila, už zase máme stromy a lesy. Několik let to bylo lepší, nyní se ovšem děje něco divného. Velmi nepříjemný kočičí zápach není to hlavní. Když nyní přijde mlha z Čech, děti ve školách bolí hlava, bolí je břicho a lidé jsou unavení. Bojíme se, že to je něco nebezpečného,“ říká Haustein.

Saský starosta podezřívá továrny v Litvínově, kde už byl několikrát. „Nyní k nám přichází stejný zápach, jako je tam. Odkud přesně, se říci nedá, protože továren a komínů je tam mnoho,“ říká Haustein.

V Hoře Svaté Kateřiny, která s Deutschneudorfem sousedí, však podle tamního starosty Lukáše Pakosty žádný smrad cítit není. „V Litvínově chemička zapáchá, ale tady u nás na horách si stěžovat nemůžeme. A už vůbec ne na nějaký kočičí zápach,“ tvrdí Pakosta.

I podle ministra Brabce je zvláštní, že se zápach nyní objevuje víc i v saském vnitrozemí. „To je ještě větší záhada, když vezmeme v úvahu vítr a vzdálenost,“ uvedl ministr.

Na to upozorňují i někteří Sasové. „Zápach má jít až sto kilometrů k nám. U nás jsem ale nikdy nic necítila, znám tento problém jen z novin. A moc se mi nelíbí, že při každém problému, ať s kriminalitou, drogami či zápachem, v první řadě ukazujeme do Čech,“ řekla Petra Kall-Mosesová z Altenbergu.

Ministři Brabec a Schmidt se ve čtvrtek dohodli, že saská strana bude české kolegy rychleji informovat, když se zápach objeví, aby se inspektoři mohli rychle dostat na místo a odebrat vzorky. O posledním zápachu se totiž dozvěděli s třídenním zpožděním. Experti ze Saska pracují na analýzách, které by pomohly konkrétní chemické látky a sloučeniny odhalit.