Ředitel Severočeských dolů Ivo Pěgřímek (vpředu zády) hovoří s demonstrujícími...

Ředitel Severočeských dolů Ivo Pěgřímek (vpředu zády) hovoří s demonstrujícími v Chomutově. | foto: ČTK

Házíte nám kosti, demonstrovali horníci. Severočeské doly hned zvedly plat

  • 17
S transparenty „Vy se topíte v penězích, my se topíme v bahně“ či „Sami máte dosti, nám házíte kosti“ demonstrovalo v pátek na 300 zaměstnanců Severočeských dolů v Chomutově před sídlem společnosti. Vedení dolů nakonec přistoupilo na jejich požadavky a od 1. ledna všem přidá tisíc korun měsíčně.

Navýšení platů nakonec vyjednali odboráři s vedením společnosti. Zaměstnancům mzdy vzrostou oproti současnosti o čtyři procenta. Demonstranti se tak po bezmála třech hodinách v klidu rozešli.

Zaměstnavatel v pátek původně přišel s návrhem, že zvýší tarifní mzdy o 900 korun a přidá 350 korun na penzijní připojištění. S tím se ale demonstrující nespokojili, požadovali právě tisícikorunu navíc a byli připravení jít do stávky.

Doly původně navrhly přispět 500 korun a od března pak dalších 300 korun vedoucím pracovníkům k přerozdělení.

„Tím chtěl zaměstnavatel upravit rozdíly mezi tarifními mzdami jednotlivých profesí, takže by peníze nemusel dostat každý,“ upozornil ale zástupce odborářů David Frňka.

Náklady firmy stoupají, upozornil ředitel

Hrubá mzda zaměstnanců v provozu je podle něj v průměru 28 tisíc korun, průměrný plat v celém podniku 31 tisíc korun. Pracovníci argumentovali, že se výrazně vyšších platů roky nedočkali a že kvůli vyšší mzdě zaměstnanci odcházejí do průmyslových zón v okolí.

Generální ředitel Severočeských dolů Ivo Pěgřímek demonstrující upozornil, že náklady společnosti stoupají a mzdy se musí udržet, aby byla firma životaschopná i v dalších desítkách let.

Společnost propustila ke konci roku 2014 přibližně 230 lidí, údajně kvůli reorganizaci. Přestože s tím tenkrát odbory nesouhlasily, žádný větší protest se proti propouštění nekonal.

Kvůli mírné zimě měla v loňském roce největší česká těžební hnědouhelná společnost menší meziroční tržby a prodala i méně uhlí. Tržby z prodeje uhlí klesly o 480 milionů korun na 9,049 miliardy korun. Ve skupině pracovalo koncem loňského roku 4 901 lidí.

,