Zaměstnanci nemocnic Ústeckého kraje chystají stávku, bojí se o platy

  9:30aktualizováno  9:30
Zaměstnanci společnosti Krajská zdravotní, která sdružuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, chystají stávku. Kvůli radikálnímu snížení platů ji připravují nespokojení lidé z radiodiagnostického oddělení v Ústí nad Labem, Děčíně a Teplicích.

Stávkou je ohroženo i rentgenologické oddělení v Ústí nad Labem. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

O stávce zaměstnanci RDG, kam spadá rentgen, CT, ultrazvuk a magnetická rezonance, začali uvažovat poté, kdy jim vedení společnosti oznámilo, že místo současných pohotovostních služeb, kde dostávají příplatky za práci přesčas, budou pracovat ve směnném provozu. To by ovšem znamenalo, že by lékaři, radiologičtí asistenti i sestry přišli až o 40 procent svého platu.

Krajská zdravotní

Vznikla 1. září 2007 transformací pěti samostatných nemocnic do jednoho celku.

O vytvoření této zastřešující společnosti rozhodlo Zastupitelstvo Ústeckého kraje.

Pět největších nemocnic, spadajících do té doby pod kompetenci krajského úřadu, se tak z příspěvkových organizací stalo odštěpnými závody.

Konkrétně se jedná o Nemocnici Děčín, Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, Nemocnici Teplice, Nemocnici Most a Nemocnici Chomutov.

"V případě, že se nedohodneme, stávka bude. Zachováme jen nejnutnější provoz, aby nedošlo k ohrožení zdraví občanů, provádět se budou jen úrazová ošetření. Ale nic víc, žádná plánovaná vyšetření," uvedl zaměstnanec, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Pro Severočechy by stávka radiologů znamenala, že vyšetření stovek pacientů a plánované operace by se musely okamžitě zastavit.

Motivace vedení Krajské zdravotní, které chce nový systém zavést,  je jednoduchá - zaměstnanec bez přesčasů má menší mzdu.

"Přesčasy už nebudou třeba a zaměstnanci nebudou přesčasy přetíženi. Jejich avizované radikální kroky bychom museli chápat jako stávku za přesčasovou práci," uvedl mluvčí KZ Jiří Vondra s tím, že dlouhodobě plánovaným systémovým krokem kvůli úsporám je rozšíření tohoto systému práce i do dalších odštěpných závodů.

Najít nový personál bude složité

Podle zaměstnanců je však bez ohledu na mzdy směnný provoz mnohem náročnější na počet lidí na oddělení - a tedy i platy. "Bez přijetí dalších lidí nebudeme schopni směnný provoz zajistit," upozorňuje zaměstnanec KZ.

Mluvčí Vondra odmítl, že přechod na směnný systém je snahou o omezování radiologických pracovišť. "Zobrazovací metody patří k základním pilířům medicíny," poznamenal.

Dodal, že zavedením směn se ušetří 5 milionů korun. "A to jen v případě tří nemocnic i včetně nezbytného předpokladu přijetí nových pracovníků," reagoval.

Jenže radiologických asistentů je v celé zemi nedostatek, sehnat další nebude jednoduché. Přitom nikdo jiný nesmí rentgen obsluhovat. A bez hotových snímků se lékaři na žádném oddělení neobejdou a nemohou operovat. Času je málo, protože vedení společnosti na zaměstnance tlačí, aby nový systém začal platit už v červnu.

Podle odborů je zavedení směnného provozu legální nárok zaměstnavatele. Ale je nutné takový krok nejprve s odbory projednat. To se zatím nestalo.

Na ústecké gynekologii bude méně lůžek

Společnost hodlá šetřit i jinde. Po avizovaném propuštění 180 zdravotních sester a nižšího personálu se stahují mračna i nad jedním z oddělení ústecké gynekologie.

"Nechceme oddělení zcela uzavřít. Jen zde chceme snížit počet lůžek ze 124 na 100, protože současné využití lůžek bylo pod 50 procent," popsal mluvčí KZ.

Zvýšit se naopak má provoz jednodenní gynekologické chirurgie, tam se proto počet lékařů nezmění, a novorozenecké oddělení dokonce posílí sestry, protože tu 9 lůžek intenzivní péče pro nemocné novorozence přibylo.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Ústí a Trmice se opevňují proti přistěhování dalších problémových lidí

Lidé v Trmicích se báli, že v rozsáhlém domě bude  ubytovna pro sociálně slabé....

Opevněnou zónou proti nově příchozím sociálně slabým rodinám se stanou Ústí nad Labem a Trmice. Na celém území obou...

Gymnázium ředitele kritizovaného za „Zemana v kompostu“ získalo další cenu

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.

Letošní ročník soutěže Dobrá škola, kterou šestým rokem pořádá Ústecký kraj, vyhrálo v kategorii gymnázií Gymnázium...

Primátorem Ústí nad Labem zvolili zastupitelé Petra Nedvědického z ANO

Lídr hnutí ANO v Ústí nad Labem Petr Nedvědický.

Primátorem Ústí nad Labem zvolili noví zastupitelé na svém ustavujícím zasedání Petra Nedvědického z hnutí ANO....

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR S VYHLÁŠKOU Č. 50

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz