Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odmítané romské fotbalisty na protest vyzvou zaměstnanci ambasád

  7:21aktualizováno  7:21
Zaměstnanci ambasád ze severských zemí, Velké Británie a USA pojedou do Děčína, aby si zahráli fotbal s účastníkem III. třídy okresního přeboru FK Junior Roma. Reagují tak na vzpouru ostatních týmů ze soutěže, které s romskými fotbalisty odmítají hrát.

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

„To, že si s námi chtějí zahrát cizinci, mě velice potěšilo. Je vidět, že kultura těchto národů je na jiné úrovni než naše. Nevadí jim, že jsme cikáni, že máme jinou barvu pleti,“ přivítal zájem trenér klubu Pavel Horváth.

FK Junior Roma zatím na hřišti odehrál jediný zápas, předešlé dva vyhrál kontumačně, protože soupeř k zápasu odmítl nastoupit. Kluby to zdůvodnily tím, že Romové jsou agresivní. Horváth naopak za vzpourou ostatních klubů vidí rasismus.

Zaměstnanci ambasád přijedou na Městský stadion do Děčína 21. září i se svými rodinami.

„Budeme mít dostatek hráčů na vystřídání a na zápas se velmi těšíme,“ řekla Helena Stiessová ze švédského velvyslanectví, jež je hlavní organizátorkou přátelského zápasu. Rozhodla se k němu poté, kdy si informaci o problémech romského klubu na iDNES.cz přečetla (původní článek zde).

Výkop bude mít švédská velvyslankyně

„Článek četla i paní velvyslankyně a hodně ji to pobouřilo. Řekla, že zápas, který my zorganizujeme, bude nejlepší odpovědí těm, kdo s Romy odmítají hrát,“ dodala Stiessová.

Švédské velvyslanectví totiž rasismus razantně odsuzuje a snaží se proti němu bojovat.

„Diskriminace a předsudky jsou celoevropským problémem, země se s nimi potýkají ve všech oblastech a sport bohužel není výjimkou. Přátelským zápasem vystavíme rasismu červenou kartu,“ uvedla švédská velvyslankyně Annika Jagander. Do Děčína přijede osobně a bude jí patřit čestný výkop.

Jsem poučený, říká hráč, který málem skončil u soudu

Za tím, že týmy na Děčínsku nechtějí s Romy hrát, stojí tři roky starý incident. Tehdy brankář FC Roma Patrik Herák napadl spoluhráče. Na hřišti musela zasahovat policie. Herák byl obžalovaný z ublížení na zdraví a hrozilo, že bude odsouzen (o rvačce zde).

„S poškozeným jsme se domluvili mimosoudně, zaplatil jsem mu třicet tisíc korun odškodného a případ k soudu naštěstí nedošel. Jsem náležitě poučen, při hře budu zachovávat chladnou hlavu,“ tvrdil Patrik Herák. Dodal, že už si obnovil licenci a za FC Junior Roma může nastoupit.

Přestože v letošním týmů FC Junior Roma hrají jiní lidé než před třemi lety, ostatní kluby to neakceptují. Sekretářka z fotbalového klubu v Rybništi Jaroslava Fišerová uvedla, že klub raději zaplatí pokutu, než by s agresivními Romy hrál. Obdobně budou podle ní postupovat i některé další týmy, dokonce proti Romům podepsaly petici.

„Zaplatili jsme pokutu a přihlásili se do soutěže. Chtěli jsme tak podat ruku bílým lidem nejen tady na Děčínsku. Oni ji odmítli a to mě velmi mrzí. A mrzí mě to o to víc, že se to děje ve sportu,“ dodal trenér Pavel Horváth, v jehož týmu hraje i pět bílých fotbalistů.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Najdete na iDNES.cz