Zchátralý zámek se prodává za jednu korunu.

Zchátralý zámek se prodává za jednu korunu. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Soud ho potrestal za zchátrání zámku, teď ho majitel prodává za korunu

  • 22
Majitele zchátralého zámku ve Vršovicích na Lounsku soud potrestal za to, že se o renesanční památku ze 17. století nestaral. Současně mu nařídil, aby ho opravil. Jenže majitel se k tomu zřejmě nechystá, zámek totiž nabízí k prodeji. Koupit ho lze za jednu korunu.

Rozlehlý zámecký areál, který zahrnuje jak budovu zámku, tak také hospodářské budovy, sýpku a vodárnu, nabízí k prodeji mostecká realitní kancelář. „Areál je na prodej celý, tedy zámek a hospodářské budovy,“ potvrdil realitní makléř Radek Molík.

Cena, za kterou realitka památku na svých webových stránkách nabízí, je 1 Kč. To, zda je skutečně možné za takovou cenu zámek získat, makléř nepotvrdil. „Cenové nabídky posoudí prodávající. Cena je dohodou,“ okomentoval makléř.

Realitka popisuje možnost využití k provozování wellness, hotelu, nadstandardního domova pro seniory, chov koní a další. Zámek prezentuje jako zrekonstruovaný s tím, že další objekty je nutné opravit. To je ale pravda jen částečně. Hlavní budova zámku je zdevastovaná, včetně historické sýpky a vodárny. Majitel Miroslav Trejbal opravil pouze část hospodářských budov.

To je blbost, neprodávám to, reagoval majitel

K rekonstrukci ovšem přistupoval dost svérázně a prováděl ji v rozporu s požadavky památkářů. Například vybetonoval podlahy a vyhloubil tam velký bazén. Střecha je opravená, ale jsou tam vikýře, které nemají podle památkářů na takovém objektu co dělat a degradují historickou podobu areálu.

Svérázným způsobem přistupuje i prodeji. Když se ho redaktorka MF DNES po telefonu ptala na prodej, zajímal se, zda má o zámek zájem a kolik by nabídla. Když zjistil, že nikoliv, otočil a prohlásil, že zámek neprodává.

„To, je blbost, proč bych to prodával?,“ odvětil. Po dotazech, jak je možné, že je zámek v nabídce realitní kanceláře a zda tedy chystá jeho rekonstrukci, hovor ukončil slovy, že je v zahraničí.

V zámku mohlo být muzeum pohřebnictví

Miroslav Trejbal získal zámek v 90. letech minulého století. Měl velké plány, chtěl tam mimo jiné vybudovat muzeum pohřebnictví. V tomto oboru podniká. Pustil se do opravy hospodářské budovy, podle svých dřívějších prohlášení tam proinvestoval osm milionů korun. Stavbu ale nikdy nedokončil.

Památkáři ho řadu let neúspěšně vyzývali, aby opravil i další objekty a v souladu s jejich požadavky na zachování historické hodnoty památky. Bez úspěchu. Na jaře ho lounský soud za to potrestal ročním podmíněným trestem s odkladem na dva roky. Zároveň mu nařídil, aby ve zkušební době zamezil dalšímu chátrání.

„Trest by ho měl motivovat, aby začal konat v souladu památkáři tak, aby jeho práce nevedly k další degradaci památky,“ uvedl po vynesení rozsudku soudce Kamil Vacík.