Postaven byl roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan Jiří ze Šternberka. V letech 1706–1718 ho přestavěl Ferdinand ze Schwarzenberga v barokním slohu. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Zámek v Postoloprtech byl luxusním sídlem, dnes je z něj ruina

  • 1
Zámek v Postoloprtech patřil šlechtickému rodu Schwarzenbergů, platil za luxusní zastávku pro šlechtu při lovecké sezoně. Dnes je objekt zchátralý, stahují se do něj narkomani a bezdomovci. Současný majitel, italský podnikatel Mauro Piccinini, se snaží ruinu prodat.

Stav trojkřídlé dvoupatrové budovy, která stojí v centru města a obklopuje ji park, se nelíbí místní radnici. Postoloprtům totiž dezolátní stav zámku dobrou reklamu nedělá. Samo město navíc plánuje velkou přestavbu centrálního náměstí za více než 20 milionů korun, což by kontrast se zanedbanou památkou ještě zvýšilo.

„Renovace by měla být zároveň impulzem pro vlastníka, aby se o svůj majetek začal řádně starat,“ míní starosta Zdeněk Pištora.

Ovšem zámek vyhlídku na lepší budoucnost zřejmě nemá. Soukromý majitel žádnou opravu neplánuje, naopak se snaží podle informací MF DNES objekt prodat.

Sám Piccinini se však k budoucnosti zámku nevyjadřuje. Správkyně areálu pouze vzkázala, že není oprávněná poskytnout do médií žádné vyjádření.

Zámek se pokoušela několik let soudní cestou získat zpět dědička hlubocké větve Schwarzenbergů Alžběta Pezoldová, která vlastníka zažalovala o určení vlastnictví.

„Majitel kvůli sporu argumentoval, že nebude investovat do stavby, kterou mu stát prodal a o které soud rozhoduje, kdy hrozí, že mu ji sebere,“ pokračuje Pištora.

Zámek v Postoloprtech

Zámek byl do současné podoby přestavěn po požáru v roce 1768, opravil ho Jan ze Schwarzenberga. V majetku Schwarzenbergů zůstal do roku 1947. Později sloužil jako depozitář Státní knihovny ČSR v Praze.
V roce 2002 ho knihovna prodává soukromému vlastníkovi, ale k převodu vlastnictví nikdy nedošlo. O dva roky později se vlastníkem zámku stává italský podnikatel Mauro Piccinini.

To už ale neplatí. Žalobu Alžběty Pezoldové soudy zamítly. Její dovolání řešil i Nejvyšší soud a v lednu loňského roku ho též odmítl.

V průběhu let se majitel snažil vandalům zabránit vstupu do budovy tím, že zazdil veškeré vchody a okna v přízemí budovy. Vandalové a bezdomovci si tam ale i tak našli cestu, několikrát se tam dokázali probourat.

„Zámek je totálně zdevastovaný. Rok od roku je to horší. Už před lety tam odsud zloději odnesli vše, co šlo zpeněžit. Uchylovali se tam bezdomovci a drogově závislí. Začala dokonce mizet i historická kamenná dlažba z chodeb,“ poznamenává starosta Pištora.

Statika zámku je v pořádku

Podle Národního památkového ústavu je zámek i přes mizernou kondici v dobrém statickém stavu, problém je ale střecha, kterou zatéká. „V průběhu loňského roku byl vlastník vyzván k opravě střechy. Závazek nedodržel, ale penalizován za to být nemůže, protože práce nebyly nařízeny,“ uvedl mluvčí ústecké pobočky Národního památkového ústavu Daniel Vágner.

„Pokud výkonný orgán státní památkové péče k nařízení prací přistoupí, lze pak vlastníka za nevykonání prací postihovat,“ dodal.

Jedním z těch, kteří si zámek prošli, ještě než řemeslníci před několika týdny znovu zazdili průchody, byl Vít Pávek z nedalekého zámku Nový Hrad v Jimlíně. Studuje historii rodu Schwarzenbergů a mapuje stav jejich bývalých majetků na Lounsku.

„Dopředu jsem věděl, co můžu na místě očekávat, přesto mě rozsah devastace zarazil. Především fakt, že zámek je v centru města, na očích lidí, a přesto dosáhlo zničení takového stupně. Postoloprtský zámek býval přitom jedním z nejvýznamnějších vzhledem ke strategickému umístění na trase mezi Prahou, Karlovými Vary a Německem, a sloužil tak různým šlechticům a jejich přátelům k přenocování na cestách,“ připomíná Pávek.