Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zámek v Peruci budou navštěvovat desetitisíce lidí, plánuje nový majitel

  17:51aktualizováno  17:51
Zámek v Peruci na Lounsku má nového majitele. Podnikatel Pavel Ondráček ho chce oživit a udělat z něj lákadlo pro turisty, jako se mu to povedlo se středověkou krčmou v Dětěnicích. Zámek koupil od dvou Britů, pod kterými památka roky chátrala. Opravy přijdou na desítky milionů.

Zámek v Peruci se má proměnit v atraktivní turistickou destinací do tří let. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Neplánuji tu žádné soukromé sídlo, ale atraktivní turistický zámecký areál. Mým cílem je, aby sem jezdily desetitisíce i více turistů. Peruc je jedinečné místo s bohatou historií, známé příběhem o setkání knížete Oldřicha s Boženou, a také s krásným okolím,“ říká Ondráček.

Zámek v Peruci

Zámek má více než 50 pokojů, společenské sály a další prostory. Dominantou je vstupní hala s monumentálním schodištěm, jež zdobí sochy I. F. Platzera, v některých místnostech se dochovala původní kachlová kamna.
„Průzkum odhalil pod omítkami renesanční fresky, které chceme zrestaurovat, a plánujeme i renovaci kamen, která tu zbyla. Bohužel některá poničili vandalové a zloději kovů natolik, že už se je zachránit nepodaří,“ podotkl Ondráček.

Podle místostarosty Peruce Jana Vnoučka přišla záchrana památky v nejvyšší čas. „Zámek je v dezolátním stavu a hrozilo, že kdyby se v krátkém horizontu nezačalo s opravou, spadl by. Jsem rád, že ho přitom bude spravovat někdo, kdo už ukázal, že je takovou památku schopen opravit a pozvednout,“ věří Vnouček.

Nasvědčuje tomu i to, že stavební práce už začaly. Řemeslníci již zčásti opravili střechu, aby dovnitř nezatékalo, a pustili se i do sanace místností od dřevomorky. „Zámek je zanedbaný od sklepů po půdu. Původní majitelé do něj neinvestovali a nechali ho pustnout. Dřevomorka se rozšířila do všech prostor, narušena je i statika,“ líčí neutěšený stav Ondráček.

Zážitková restaurace, rytířské turnaje i pohádkové víkendy

Ve sklepeních už jsou mezitím nově vyzděné klenby, v budoucnu tam budou hodovat návštěvníci ve stylové zážitkové restauraci. Celkově se totiž trojkřídlý patrový zámek má proměnit v pohádkový areál. Noví majitelé plánují do Peruce přenést koncept z Dětenic, kam ročně zavítá kolem 250 tisíc návštěvníků.

„Půjde o poznávací turistiku v kombinaci se zábavou. V Dětenicích pořádáme rytířské turnaje, pohádkové a strašidelné víkendy. Důraz klademe na zábavu pro celou rodinu. Podobné pojetí bychom rádi realizovali i v Peruci. Konkrétní plány ale ještě nechci prozrazovat,“ zatím jen opatrně naznačuje Ondráček.

Své místo tu každopádně bude mít i pamětní síň malíře Emila Filly, která se nachází v jižním křídle. Podle Ondráčka se má i Fillův odkaz stát jedním z hlavních lákadel.

Pamětní síň Emila Filly se možná letos neotevře

Ovšem než sem první turisté zavítají, nějakou dobu to ještě potrvá. Rekonstrukce podle Ondráčka potrvá nejméně dva roky. A je možné, že pamětní síň Emila Filly, která byla po krádeži čtyř cenných obrazů v listopadu 2011 znovu otevřena až loni, se také na nějakou dobu opět uzavře.

Fotogalerie

„Musíme počítat s variantou, že se letos nepodaří síň s ohledem na stavební práce otevřít,“ potvrdila Lucie Dosedělová, mluvčí kraje, který je vlastníkem sbírky Fillových děl.

Zámek jako takový každopádně pořídil od dvojice britských vlastníků za 15 milionů korun a ještě by k němu chtěl přikoupit i park včetně zchátralého úřednického domu, který k objektu přiléhá a je v majetku obce. Rád by i park zahrnul do plánovaného zámeckého resortu.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz