Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zámek v Peruci budou navštěvovat desetitisíce lidí, plánuje nový majitel

  17:51aktualizováno  17:51
Zámek v Peruci na Lounsku má nového majitele. Podnikatel Pavel Ondráček ho chce oživit a udělat z něj lákadlo pro turisty, jako se mu to povedlo se středověkou krčmou v Dětěnicích. Zámek koupil od dvou Britů, pod kterými památka roky chátrala. Opravy přijdou na desítky milionů.

Zámek v Peruci se má proměnit v atraktivní turistickou destinací do tří let. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Neplánuji tu žádné soukromé sídlo, ale atraktivní turistický zámecký areál. Mým cílem je, aby sem jezdily desetitisíce i více turistů. Peruc je jedinečné místo s bohatou historií, známé příběhem o setkání knížete Oldřicha s Boženou, a také s krásným okolím,“ říká Ondráček.

Zámek v Peruci

Zámek má více než 50 pokojů, společenské sály a další prostory. Dominantou je vstupní hala s monumentálním schodištěm, jež zdobí sochy I. F. Platzera, v některých místnostech se dochovala původní kachlová kamna.
„Průzkum odhalil pod omítkami renesanční fresky, které chceme zrestaurovat, a plánujeme i renovaci kamen, která tu zbyla. Bohužel některá poničili vandalové a zloději kovů natolik, že už se je zachránit nepodaří,“ podotkl Ondráček.

Podle místostarosty Peruce Jana Vnoučka přišla záchrana památky v nejvyšší čas. „Zámek je v dezolátním stavu a hrozilo, že kdyby se v krátkém horizontu nezačalo s opravou, spadl by. Jsem rád, že ho přitom bude spravovat někdo, kdo už ukázal, že je takovou památku schopen opravit a pozvednout,“ věří Vnouček.

Nasvědčuje tomu i to, že stavební práce už začaly. Řemeslníci již zčásti opravili střechu, aby dovnitř nezatékalo, a pustili se i do sanace místností od dřevomorky. „Zámek je zanedbaný od sklepů po půdu. Původní majitelé do něj neinvestovali a nechali ho pustnout. Dřevomorka se rozšířila do všech prostor, narušena je i statika,“ líčí neutěšený stav Ondráček.

Zážitková restaurace, rytířské turnaje i pohádkové víkendy

Ve sklepeních už jsou mezitím nově vyzděné klenby, v budoucnu tam budou hodovat návštěvníci ve stylové zážitkové restauraci. Celkově se totiž trojkřídlý patrový zámek má proměnit v pohádkový areál. Noví majitelé plánují do Peruce přenést koncept z Dětenic, kam ročně zavítá kolem 250 tisíc návštěvníků.

„Půjde o poznávací turistiku v kombinaci se zábavou. V Dětenicích pořádáme rytířské turnaje, pohádkové a strašidelné víkendy. Důraz klademe na zábavu pro celou rodinu. Podobné pojetí bychom rádi realizovali i v Peruci. Konkrétní plány ale ještě nechci prozrazovat,“ zatím jen opatrně naznačuje Ondráček.

Své místo tu každopádně bude mít i pamětní síň malíře Emila Filly, která se nachází v jižním křídle. Podle Ondráčka se má i Fillův odkaz stát jedním z hlavních lákadel.

Pamětní síň Emila Filly se možná letos neotevře

Ovšem než sem první turisté zavítají, nějakou dobu to ještě potrvá. Rekonstrukce podle Ondráčka potrvá nejméně dva roky. A je možné, že pamětní síň Emila Filly, která byla po krádeži čtyř cenných obrazů v listopadu 2011 znovu otevřena až loni, se také na nějakou dobu opět uzavře.

Fotogalerie

„Musíme počítat s variantou, že se letos nepodaří síň s ohledem na stavební práce otevřít,“ potvrdila Lucie Dosedělová, mluvčí kraje, který je vlastníkem sbírky Fillových děl.

Zámek jako takový každopádně pořídil od dvojice britských vlastníků za 15 milionů korun a ještě by k němu chtěl přikoupit i park včetně zchátralého úřednického domu, který k objektu přiléhá a je v majetku obce. Rád by i park zahrnul do plánovaného zámeckého resortu.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz