Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zámek Ploskovice přichystal program i mimo sezonu, fiktivní Vánoce

  8:05aktualizováno  8:05
Po skončení turistické sezony se na státním zámku Ploskovice rozeběhly restaurátorské práce. Návštěvníci sem ale mohou přijet i teď. Na víkend se zde chystají speciální vánoční prohlídky.

Vánoční kostýmované prohlídky přibližují, jak by to mohlo vypadat, kdyby se na ploskovickém zámku slavily Vánoce. | foto: archiv zámku

„Zámek nespí ani v zimě. Musíme udržovat mobiliář a práce pokračují i v parku,“ potvrzuje kastelánka Jana Zimandlová. Na zámku teď také vrcholí restaurátorské práce na obnově nástropních maleb Josefa Navrátila. 

Fotogalerie

„V Ploskovicích působil v letech 1850 až 1853 a vyzdobil zde veškeré interiéry prvního patra. Nástropní malby však byly restaurovány naposledy v 60. letech, takže už potřebují očistit, vyretušovat a trochu obnovit,“ doplňuje kastelánka.

Restaurátorské práce začaly v červenci, pro veřejnost tehdy byly uzavřené jen dvě místnosti. 

„Po skončení sezony se práce rozeběhly v dalších třech prostorách. Hotové mají být do konce roku,“ pokračuje Zimandlová s tím, že do konce listopadu příštího roku by restaurátoři měli obnovit všech deset sálů.

Expozice obrazů se rozšíří

Ani příští rok by ale jejich práce nemá významně omezit prohlídkový okruh. „Vždy bude uzavřena jen jedna místnost, aby toho lidé mohli vidět co nejvíce,“ ujišťuje kastelánka.

Restaurování nástropních maleb provádí brněnská společnost Pasteglia. Práce, které zaplatí dotace z ministerstva kultury, vyjdou téměř na 800 tisíc korun.

Dílo Josefa Navrátila je na zámku zastoupené i řadou obrazů. „Ve druhém patře máme výstavu českého malířství 19. století, která obsahuje unikátní sbírku jeho krajinomaleb. Příští rok se tuto expozici chystáme rozšířit,“ doplňuje Zimandlová.

Vánoce se v letním sídle nikdy neslavily

Zimní odpočinek nemají ani průvodci. „Jako každoročně budeme i letos mít mimořádné prohlídky, na nichž chceme ukázat, jak by asi mohly kdysi vypadat na ploskovickém zámku Vánoce. Nikdy se tu neslavily, zámek sloužil jen jako letní sídlo. Ale proč si nepředstavit, jaké to mohlo být,“ usmívá se kastelánka.

Prohlídky

Speciální vánoční prohlídky se konají o tomto víkendu od 15 do 18 hodin. Je vhodné, aby si zájemci svou účast předem rezervovali na telefonu 416 749 092 (ve všední dny) nebo na e-mailu ploskovice@npu.cz. Zhruba padesátiminutové prohlídky budou začínat každou čtvrthodinu.

Na vánoční prohlídky se zámek musí řádně vyzdobit. „V každé místnosti bude vánoční stromeček, napečené cukroví a vánočky coby rekvizity k oživeným kostýmovaným prohlídkám. Ty nabídnou pohled do adventních a vánočních zvyků, které se dříve dodržovaly,“ prozrazuje Zimandlová.

Na prohlídkách se bude podílet i řada příznivců ploskovického zámku a zejména bývalých průvodců. Ti všichni budou podle předem daného scénáře bavit návštěvníky. 

„Děti navíc dostanou drobné dárečky. Nebudou chybět ani čerti, protože děti je potřeba sem tam trochu postrašit,“ žertuje kastelánka a prozrazuje, že na zámku budou i císař s císařovnou.

Vedle mimořádných prohlídek proběhne na ploskovickém zámku také prodejní vánoční výstava. „Připravil ji Klub šikovných rukou litoměřického regionu a do 17. prosince bude umístěna ve vestibulu zámku,“ zve Zimandlová.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

V Teplicích našli v kontejneru jen pár metrů od babyboxu mrtvé novorozeně

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Policie vyšetřuje od čtvrtečního večera v Teplicích smrt novorozence. Tělo leželo v kontejneru několik desítek metrů od...

Při pomoci umírajícím si vážíte každého dne, říká šéfka mobilního hospice

Lékařka onkologického oddělení v Masarykově nemocnici a vedoucí mobilního...

Jana Dušánková pracuje v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem dvacátým rokem na onkologickém oddělení. Před čtyřmi...

Dittrichova hrobka v Krásné Lípě přežije, zachránce ji získal od státu

Zchátralá Dittrichova hrobka

Spolek Omnium, který po celém Česku zachraňuje památky, získal zdarma od státu unikátní Dittrichovu hrobku v Krásné...

Najdete na iDNES.cz