Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zámek Ploskovice přichystal program i mimo sezonu, fiktivní Vánoce

  8:05aktualizováno  8:05
Po skončení turistické sezony se na státním zámku Ploskovice rozeběhly restaurátorské práce. Návštěvníci sem ale mohou přijet i teď. Na víkend se zde chystají speciální vánoční prohlídky.

Vánoční kostýmované prohlídky přibližují, jak by to mohlo vypadat, kdyby se na ploskovickém zámku slavily Vánoce. | foto: archiv zámku

„Zámek nespí ani v zimě. Musíme udržovat mobiliář a práce pokračují i v parku,“ potvrzuje kastelánka Jana Zimandlová. Na zámku teď také vrcholí restaurátorské práce na obnově nástropních maleb Josefa Navrátila. 

Fotogalerie

„V Ploskovicích působil v letech 1850 až 1853 a vyzdobil zde veškeré interiéry prvního patra. Nástropní malby však byly restaurovány naposledy v 60. letech, takže už potřebují očistit, vyretušovat a trochu obnovit,“ doplňuje kastelánka.

Restaurátorské práce začaly v červenci, pro veřejnost tehdy byly uzavřené jen dvě místnosti. 

„Po skončení sezony se práce rozeběhly v dalších třech prostorách. Hotové mají být do konce roku,“ pokračuje Zimandlová s tím, že do konce listopadu příštího roku by restaurátoři měli obnovit všech deset sálů.

Expozice obrazů se rozšíří

Ani příští rok by ale jejich práce nemá významně omezit prohlídkový okruh. „Vždy bude uzavřena jen jedna místnost, aby toho lidé mohli vidět co nejvíce,“ ujišťuje kastelánka.

Restaurování nástropních maleb provádí brněnská společnost Pasteglia. Práce, které zaplatí dotace z ministerstva kultury, vyjdou téměř na 800 tisíc korun.

Dílo Josefa Navrátila je na zámku zastoupené i řadou obrazů. „Ve druhém patře máme výstavu českého malířství 19. století, která obsahuje unikátní sbírku jeho krajinomaleb. Příští rok se tuto expozici chystáme rozšířit,“ doplňuje Zimandlová.

Vánoce se v letním sídle nikdy neslavily

Zimní odpočinek nemají ani průvodci. „Jako každoročně budeme i letos mít mimořádné prohlídky, na nichž chceme ukázat, jak by asi mohly kdysi vypadat na ploskovickém zámku Vánoce. Nikdy se tu neslavily, zámek sloužil jen jako letní sídlo. Ale proč si nepředstavit, jaké to mohlo být,“ usmívá se kastelánka.

Prohlídky

Speciální vánoční prohlídky se konají o tomto víkendu od 15 do 18 hodin. Je vhodné, aby si zájemci svou účast předem rezervovali na telefonu 416 749 092 (ve všední dny) nebo na e-mailu ploskovice@npu.cz. Zhruba padesátiminutové prohlídky budou začínat každou čtvrthodinu.

Na vánoční prohlídky se zámek musí řádně vyzdobit. „V každé místnosti bude vánoční stromeček, napečené cukroví a vánočky coby rekvizity k oživeným kostýmovaným prohlídkám. Ty nabídnou pohled do adventních a vánočních zvyků, které se dříve dodržovaly,“ prozrazuje Zimandlová.

Na prohlídkách se bude podílet i řada příznivců ploskovického zámku a zejména bývalých průvodců. Ti všichni budou podle předem daného scénáře bavit návštěvníky. 

„Děti navíc dostanou drobné dárečky. Nebudou chybět ani čerti, protože děti je potřeba sem tam trochu postrašit,“ žertuje kastelánka a prozrazuje, že na zámku budou i císař s císařovnou.

Vedle mimořádných prohlídek proběhne na ploskovickém zámku také prodejní vánoční výstava. „Připravil ji Klub šikovných rukou litoměřického regionu a do 17. prosince bude umístěna ve vestibulu zámku,“ zve Zimandlová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...

Lunetic zahájil turné v Litvínově. Oslavil tak dvacáté „narozeniny“

Lunetici po dvaceti letech

Skupina Lunetic odstartovala turné. Uspořádala ho k výročí – od chvíle, kdy vtrhla na českou hudební scénu, totiž...

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Najdete na iDNES.cz