Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zámek Ploskovice přichystal program i mimo sezonu, fiktivní Vánoce

  8:05aktualizováno  8:05
Po skončení turistické sezony se na státním zámku Ploskovice rozeběhly restaurátorské práce. Návštěvníci sem ale mohou přijet i teď. Na víkend se zde chystají speciální vánoční prohlídky.

Vánoční kostýmované prohlídky přibližují, jak by to mohlo vypadat, kdyby se na ploskovickém zámku slavily Vánoce. | foto: archiv zámku

„Zámek nespí ani v zimě. Musíme udržovat mobiliář a práce pokračují i v parku,“ potvrzuje kastelánka Jana Zimandlová. Na zámku teď také vrcholí restaurátorské práce na obnově nástropních maleb Josefa Navrátila. 

Fotogalerie

„V Ploskovicích působil v letech 1850 až 1853 a vyzdobil zde veškeré interiéry prvního patra. Nástropní malby však byly restaurovány naposledy v 60. letech, takže už potřebují očistit, vyretušovat a trochu obnovit,“ doplňuje kastelánka.

Restaurátorské práce začaly v červenci, pro veřejnost tehdy byly uzavřené jen dvě místnosti. 

„Po skončení sezony se práce rozeběhly v dalších třech prostorách. Hotové mají být do konce roku,“ pokračuje Zimandlová s tím, že do konce listopadu příštího roku by restaurátoři měli obnovit všech deset sálů.

Expozice obrazů se rozšíří

Ani příští rok by ale jejich práce nemá významně omezit prohlídkový okruh. „Vždy bude uzavřena jen jedna místnost, aby toho lidé mohli vidět co nejvíce,“ ujišťuje kastelánka.

Restaurování nástropních maleb provádí brněnská společnost Pasteglia. Práce, které zaplatí dotace z ministerstva kultury, vyjdou téměř na 800 tisíc korun.

Dílo Josefa Navrátila je na zámku zastoupené i řadou obrazů. „Ve druhém patře máme výstavu českého malířství 19. století, která obsahuje unikátní sbírku jeho krajinomaleb. Příští rok se tuto expozici chystáme rozšířit,“ doplňuje Zimandlová.

Vánoce se v letním sídle nikdy neslavily

Zimní odpočinek nemají ani průvodci. „Jako každoročně budeme i letos mít mimořádné prohlídky, na nichž chceme ukázat, jak by asi mohly kdysi vypadat na ploskovickém zámku Vánoce. Nikdy se tu neslavily, zámek sloužil jen jako letní sídlo. Ale proč si nepředstavit, jaké to mohlo být,“ usmívá se kastelánka.

Prohlídky

Speciální vánoční prohlídky se konají o tomto víkendu od 15 do 18 hodin. Je vhodné, aby si zájemci svou účast předem rezervovali na telefonu 416 749 092 (ve všední dny) nebo na e-mailu ploskovice@npu.cz. Zhruba padesátiminutové prohlídky budou začínat každou čtvrthodinu.

Na vánoční prohlídky se zámek musí řádně vyzdobit. „V každé místnosti bude vánoční stromeček, napečené cukroví a vánočky coby rekvizity k oživeným kostýmovaným prohlídkám. Ty nabídnou pohled do adventních a vánočních zvyků, které se dříve dodržovaly,“ prozrazuje Zimandlová.

Na prohlídkách se bude podílet i řada příznivců ploskovického zámku a zejména bývalých průvodců. Ti všichni budou podle předem daného scénáře bavit návštěvníky. 

„Děti navíc dostanou drobné dárečky. Nebudou chybět ani čerti, protože děti je potřeba sem tam trochu postrašit,“ žertuje kastelánka a prozrazuje, že na zámku budou i císař s císařovnou.

Vedle mimořádných prohlídek proběhne na ploskovickém zámku také prodejní vánoční výstava. „Připravil ji Klub šikovných rukou litoměřického regionu a do 17. prosince bude umístěna ve vestibulu zámku,“ zve Zimandlová.
Nejčtenější

Tyran z Krupky bude ve vězení o půl roku déle kvůli napadení přítelkyně

Nikolas Bady před ústeckým okresním soudem.

Nikolas Bady známý jako „tyran z Krupky“ si vyslechl další rozsudek. Dvaadvacetiletý násilník, jenž si v současné době...

Muž chtěl zavraždit svého bratrance, odpojil ho od přístrojů, říká obžaloba

JIP anesteziologicko-resuscitační kliniky vinohradské nemocnice.

Krajský soud se bude zabývat neobvyklým případem pokusu o vraždu, kdy František R. podle obžaloby odpojil v ústecké...Vjela autobusu přímo do cesty, pak už byla všude pára, líčili svědci nehodu

Obžalovaná Monika V. u soudu skrývala svou tvář.

Až osmileté vězení hrozí Monice V. za dva roky starou dopravní nehodu autobusu u Klášterce nad Ohří. Obžaloba řidičku...

Podezřelému z vraždy dívky v Doubici přibylo obvinění z šíření pornografie

Obviněný u vazebního soudu v Děčíně.

Kriminalisté rozšířili obvinění Martina Ch., který podle policie loni v září zavraždil v Doubici na Děčínsku...

Sesuv půdy na dálnici D8 stále nemá viníka. Posudky se zcela rozcházejí

Sesuv zavalil stavbu posledního úseku dálnice D8 přes České středohoří v červnu...

Znalecké posudky se liší tak, že není možné říct, jaká byla příčina sesuvu dálnice D8 u Lovosic, konstatovala soudkyně...

Další z rubriky

Přestavba křižovatky na kruhový objezd zkomplikuje dopravu v Jirkově

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

Už za několik týdnů se bude křižovatka u hypermarketu Tesco v Jirkově přestavovat na kruhový objezd. Práce, které budou...

Pohnutou historii přesunutého kostela v Mostě přiblíží nový film

Děkanský kostel ještě na svém původním místě ve starém Mostě. Snímek je z doby...

Přímo v mosteckém přesunutém kostele Nanebevzetí Panny Marie se ve čtvrtek bude konat slavnostní křest a premiéra filmu...

Policie navrhla obžalovat z korupce soudce Nováka a advokáta Douchu

Soudce Ivan Novák.

Policie ukončila vyšetřování úplatkářské kauzy bývalého chomutovského soudce Ivana Nováka a jeho přítele, pražského...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz