Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zámek Ploskovice přichystal program i mimo sezonu, fiktivní Vánoce

  8:05aktualizováno  8:05
Po skončení turistické sezony se na státním zámku Ploskovice rozeběhly restaurátorské práce. Návštěvníci sem ale mohou přijet i teď. Na víkend se zde chystají speciální vánoční prohlídky.

Vánoční kostýmované prohlídky přibližují, jak by to mohlo vypadat, kdyby se na ploskovickém zámku slavily Vánoce. | foto: archiv zámku

„Zámek nespí ani v zimě. Musíme udržovat mobiliář a práce pokračují i v parku,“ potvrzuje kastelánka Jana Zimandlová. Na zámku teď také vrcholí restaurátorské práce na obnově nástropních maleb Josefa Navrátila. 

Fotogalerie

„V Ploskovicích působil v letech 1850 až 1853 a vyzdobil zde veškeré interiéry prvního patra. Nástropní malby však byly restaurovány naposledy v 60. letech, takže už potřebují očistit, vyretušovat a trochu obnovit,“ doplňuje kastelánka.

Restaurátorské práce začaly v červenci, pro veřejnost tehdy byly uzavřené jen dvě místnosti. 

„Po skončení sezony se práce rozeběhly v dalších třech prostorách. Hotové mají být do konce roku,“ pokračuje Zimandlová s tím, že do konce listopadu příštího roku by restaurátoři měli obnovit všech deset sálů.

Expozice obrazů se rozšíří

Ani příští rok by ale jejich práce nemá významně omezit prohlídkový okruh. „Vždy bude uzavřena jen jedna místnost, aby toho lidé mohli vidět co nejvíce,“ ujišťuje kastelánka.

Restaurování nástropních maleb provádí brněnská společnost Pasteglia. Práce, které zaplatí dotace z ministerstva kultury, vyjdou téměř na 800 tisíc korun.

Dílo Josefa Navrátila je na zámku zastoupené i řadou obrazů. „Ve druhém patře máme výstavu českého malířství 19. století, která obsahuje unikátní sbírku jeho krajinomaleb. Příští rok se tuto expozici chystáme rozšířit,“ doplňuje Zimandlová.

Vánoce se v letním sídle nikdy neslavily

Zimní odpočinek nemají ani průvodci. „Jako každoročně budeme i letos mít mimořádné prohlídky, na nichž chceme ukázat, jak by asi mohly kdysi vypadat na ploskovickém zámku Vánoce. Nikdy se tu neslavily, zámek sloužil jen jako letní sídlo. Ale proč si nepředstavit, jaké to mohlo být,“ usmívá se kastelánka.

Prohlídky

Speciální vánoční prohlídky se konají o tomto víkendu od 15 do 18 hodin. Je vhodné, aby si zájemci svou účast předem rezervovali na telefonu 416 749 092 (ve všední dny) nebo na e-mailu ploskovice@npu.cz. Zhruba padesátiminutové prohlídky budou začínat každou čtvrthodinu.

Na vánoční prohlídky se zámek musí řádně vyzdobit. „V každé místnosti bude vánoční stromeček, napečené cukroví a vánočky coby rekvizity k oživeným kostýmovaným prohlídkám. Ty nabídnou pohled do adventních a vánočních zvyků, které se dříve dodržovaly,“ prozrazuje Zimandlová.

Na prohlídkách se bude podílet i řada příznivců ploskovického zámku a zejména bývalých průvodců. Ti všichni budou podle předem daného scénáře bavit návštěvníky. 

„Děti navíc dostanou drobné dárečky. Nebudou chybět ani čerti, protože děti je potřeba sem tam trochu postrašit,“ žertuje kastelánka a prozrazuje, že na zámku budou i císař s císařovnou.

Vedle mimořádných prohlídek proběhne na ploskovickém zámku také prodejní vánoční výstava. „Připravil ji Klub šikovných rukou litoměřického regionu a do 17. prosince bude umístěna ve vestibulu zámku,“ zve Zimandlová.Nejčtenější

Vlk strhl laň přímo před fotopastí v Českém Švýcarsku, pak se fotil znovu

Fotopast umístěná u jednoho z krmelců v Národním parku České Švýcarsko...

Jedna z fotopastí u krmelce v Národním parku České Švýcarsko vydala zajímavé svědectví o výskytu vlků na tomto území....

Je to pitomec, prohlásila školačka oceněná za zákrok proti lupiči

Školačka pomohla okradené ženě

Třináctiletá Eliška Holakovská z Ústí nad Labem se před pár týdny stala svědkem přepadení. Muž chtěl na ulici oloupit...Výstavba arabské vesnice u Teplic se znovu přiblížila, kraj není proti

Arabští investoři skoupili v modlanských částech Drahkov, Suché a také Kvítkov...

Výstavba arabské vesnice v Modlanech u Teplic se opět přiblížila. Projekt kuvajtského developera jménem Ali Ali, který...

Mariánská skála v Ústí skrývá poklady, starý plán nacistů na tunel ožívá

Vstup do útrob Mariánské skály.

Bez baterky v ruce nebo na čele nemá nikdo šanci prohlédnout si, co ukrývají útroby Mariánské skály v Ústí nad Labem za...

Soud dal exředitelce České Miss podmínku za dotační podvod s publikací

Marcela Krplová u ústeckého okresního soudu

Bývalou ředitelku soutěže Česká Miss Marcelu Krplovou a jejího spolupracovníka Petra Hartmanna potrestal ústecký...

Další z rubriky

Kůrovec se Ústeckému kraji vesměs vyhýbá, pomáhají tomu smíšené lesy

Smíšené lesy na Děčínsku.

Kůrovcová kalamita, která sužuje Česko, se vyhýbá Ústeckému kraji. Za příznivým stavem je mimo jiné pestrost složení...

Univerzita prodala bývalou kolej s podmínkou, že z ní nebudou sociální byty

Bývalá vysokoškolská kolej, kterou UJEP prodal soukromému vlastníkovi.

Bývalá vysokoškolská kolej K5 v ústecké čtvrti Klíše po čtyřech letech znovu ožije. Univerzita Jana Evangelisty Purkyně...

Soud dal exředitelce České Miss podmínku za dotační podvod s publikací

Marcela Krplová u ústeckého okresního soudu

Bývalou ředitelku soutěže Česká Miss Marcelu Krplovou a jejího spolupracovníka Petra Hartmanna potrestal ústecký...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz