Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zámek Lipová, finalista ankety o záchranu, se dočká prvních oprav

  8:23aktualizováno  8:23
Občanské sdružení Via Tempora Nova získalo od Ústeckého kraje půlmilionovou dotaci na opravu zámku v Lipové. Památka před rokem vyhrála krajské kolo ankety iDNES.cz o stavbu, kterou by si čtenáři nejvíc přáli zachránit.

Takto vypadal zámecký park po povodních b roce 2013, při kterých bylo v parteru 20 centimetrů vody a krup. | foto: Via Tempora Nova

"Dotaci považujeme za první leč velmi důležitou vlaštovku, která nám alespoň trochu pomůže rozpad zámecké budovy v Lipové zpomalit," říká Jan Rapin ze sdružení Via Tempora Nova.

Zámek Lipová

Budovu barokního zámku postavili v letech 1737 až 1741 Salmové, jeden z nejvýznamnějších a zároveň nejstarších evropských šlechtických rodů odvozující svůj původ až od Karla Velikého.

Zámecká budova byla postavena v období vrcholného baroka a počínajícího rokoka, nese ale i viditelné inspirace architekturou umírněného klasicismu po vzoru soudobých zámeckých staveb francouzských i německých.

Do podoby stavebních plánů významného středoevropského architekta Girolama Costy zasahoval i stavitel zámku, generál císařské armády Vilém Leopold Salm.

Vilém Leopold založil samostatnou rodovou větev Salm-Reifferscheidt-Hainspach, píšící se právě po panství Hainspach (Lipová). Větev dodnes pokračuje v osobě Lukáše Michaela Ladislava hraběte z Thun-Hohensteinu-Salm-Reifferscheidu.

Obnova budovy začne ještě letos v srpnu základním statickým zajištěním. Sdružení při sanaci využije zaměření zámku, které v osmdesátých letech minulého století prováděl Státní ústav pro rekonstrukci památkových měst a objektů.

"S pomocí obce se nám už na konci minulého roku podařilo zpřístupnit barokní parter zámeckého parku a založit nový trávník," přibližuje Rapin další kroky na záchraně areálu z let 1737 až 1741.

V parku sdružení začalo pořádat zámecké hudební slavnosti. Na prvních vystoupil houslový virtuos Jaroslav Svěcený s dcerou Julií. O Velikonocích pak sdružení v kostele sv. Šimona a Judy uspořádalo koncert kytaristy Štěpána Raka.

"Oba koncerty navštívilo několik set posluchačů. To nás utvrzuje, že je tyto kulturní akce potřeba dělat. Zájem o ně pochopitelně podporuje i zájem o zámek," poznamenal Rapin.

Další Lipovské hudební slavnosti se na zámku  uskuteční 14. září.

Sdružení má nově schválenou i sbírku

Sdružení má na záchranu zámku nově schválenou časově neomezenou veřejnou celostátní sbírku na účtu 771 771 700/0600 u GE Money bank.

Takto vypadal zámecký park po povodních v roce 2013, při kterých bylo v parteru...

Zároveň usiluje o další dotace. Například zámecký park by chtělo obnovit z fondů ministerstva životního prostředí.

"Získávání peněz a vytváření projektů je nyní naší prioritou. Je to činnost velmi náročná a není vidět, nicméně pevně věříme, že se nám podaří získat adekvátní prostředky tak, aby mohlo dojít k plné rehabilitaci zámku v Lipové," říká Rapin.

Členy sdružení zatím neodradilo ani to, že letos museli čelit nástrahám počasí.

"Na jaře nám znemožnilo další úpravy v zámeckém parku a pak nás postihly záplavy. Pod vodou se ocitla značná část parku, v parteru bylo dvacet centimetrů vody a krup. Tuto zkušenost ale aspoň můžeme nově včlenit do vznikajících plánů parkových úprav," dodal Rapin.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Národní park České Švýcarsko zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesů

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

Až do 15. září nemohou turisté vstupovat do lesů Národního parku České Švýcarsko. Na vině je velké riziko vzniku požárů...

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Najdete na iDNES.cz