Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zámek Lipová, finalista ankety o záchranu, se dočká prvních oprav

  8:23aktualizováno  8:23
Občanské sdružení Via Tempora Nova získalo od Ústeckého kraje půlmilionovou dotaci na opravu zámku v Lipové. Památka před rokem vyhrála krajské kolo ankety iDNES.cz o stavbu, kterou by si čtenáři nejvíc přáli zachránit.

Takto vypadal zámecký park po povodních b roce 2013, při kterých bylo v parteru 20 centimetrů vody a krup. | foto: Via Tempora Nova

"Dotaci považujeme za první leč velmi důležitou vlaštovku, která nám alespoň trochu pomůže rozpad zámecké budovy v Lipové zpomalit," říká Jan Rapin ze sdružení Via Tempora Nova.

Zámek Lipová

Budovu barokního zámku postavili v letech 1737 až 1741 Salmové, jeden z nejvýznamnějších a zároveň nejstarších evropských šlechtických rodů odvozující svůj původ až od Karla Velikého.

Zámecká budova byla postavena v období vrcholného baroka a počínajícího rokoka, nese ale i viditelné inspirace architekturou umírněného klasicismu po vzoru soudobých zámeckých staveb francouzských i německých.

Do podoby stavebních plánů významného středoevropského architekta Girolama Costy zasahoval i stavitel zámku, generál císařské armády Vilém Leopold Salm.

Vilém Leopold založil samostatnou rodovou větev Salm-Reifferscheidt-Hainspach, píšící se právě po panství Hainspach (Lipová). Větev dodnes pokračuje v osobě Lukáše Michaela Ladislava hraběte z Thun-Hohensteinu-Salm-Reifferscheidu.

Obnova budovy začne ještě letos v srpnu základním statickým zajištěním. Sdružení při sanaci využije zaměření zámku, které v osmdesátých letech minulého století prováděl Státní ústav pro rekonstrukci památkových měst a objektů.

"S pomocí obce se nám už na konci minulého roku podařilo zpřístupnit barokní parter zámeckého parku a založit nový trávník," přibližuje Rapin další kroky na záchraně areálu z let 1737 až 1741.

V parku sdružení začalo pořádat zámecké hudební slavnosti. Na prvních vystoupil houslový virtuos Jaroslav Svěcený s dcerou Julií. O Velikonocích pak sdružení v kostele sv. Šimona a Judy uspořádalo koncert kytaristy Štěpána Raka.

"Oba koncerty navštívilo několik set posluchačů. To nás utvrzuje, že je tyto kulturní akce potřeba dělat. Zájem o ně pochopitelně podporuje i zájem o zámek," poznamenal Rapin.

Další Lipovské hudební slavnosti se na zámku  uskuteční 14. září.

Sdružení má nově schválenou i sbírku

Sdružení má na záchranu zámku nově schválenou časově neomezenou veřejnou celostátní sbírku na účtu 771 771 700/0600 u GE Money bank.

Takto vypadal zámecký park po povodních v roce 2013, při kterých bylo v parteru...

Zároveň usiluje o další dotace. Například zámecký park by chtělo obnovit z fondů ministerstva životního prostředí.

"Získávání peněz a vytváření projektů je nyní naší prioritou. Je to činnost velmi náročná a není vidět, nicméně pevně věříme, že se nám podaří získat adekvátní prostředky tak, aby mohlo dojít k plné rehabilitaci zámku v Lipové," říká Rapin.

Členy sdružení zatím neodradilo ani to, že letos museli čelit nástrahám počasí.

"Na jaře nám znemožnilo další úpravy v zámeckém parku a pak nás postihly záplavy. Pod vodou se ocitla značná část parku, v parteru bylo dvacet centimetrů vody a krup. Tuto zkušenost ale aspoň můžeme nově včlenit do vznikajících plánů parkových úprav," dodal Rapin.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Fenin skončil, varnsdorfského kouče Frťalu zaskočil Brazilcův odchod

Jablonecký kouč Zdenko Frťala

Šest bodů nad sestupem z druhé ligy. Fotbalový Varnsdorf ještě není v komfortní zóně, trenér Zdeno Frťala si to...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Pomocí virtuální reality tvoří na teplickém gymnáziu výukové hodiny

Kroužek virtuální reality funguje na teplickém gymnáziu každou středu po...

Unikátní zájmový kroužek virtuální reality nabízí svým žákům Gymnázium Teplice. Škola spolupracuje se společností...

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Najdete na iDNES.cz